Péče o zaměstnance je radost, když víte, jak na ně

Povinnou péči o zaměstnance definuje zákoník práce a je jednotná pro všechny zaměstnavatele. Moderní HR pracuje ale spíš s péčí dobrovolnou, která jde nad rámec zákona. Taková starost se totiž z dlouhodobého hlediska vyplatí. Když si zaměstnance hýčkáte, zůstávají motivovaní, spokojení a snižují se náklady na nábor a hledání i zaučování nováčků. Připravili jsme pro vás lexikon pro péči o zaměstnance, kde můžete brouzdat a vzdělávat se, jak péči o lidi u vás povznést na ještě vyšší úroveň.

Péče o zaměstnance

Obsah článku Péče o zaměstnance je radost, když víte, jak na ně:

Péče o zaměstnance – čím začít?

Určitá pravidla, jak by měl zaměstnavatel pečovat o své zaměstnance, co by mělo splňovat pracovní prostředí, jak by měl zaměstnavatel přistupovat ke stravování na pracovišti nebo jak by měl přistupovat ke vzdělávání zaměstnanců, jsou jasně definovaná přímo zákonem. Jedná se o pevně daný základ, na kterém musí zaměstnavatel péči o zaměstnance vystavět.

V praxi většina firem k té povinné, zákonem dané péči přidává i něco za sebe. Existuje pro to i název – dobrovolná péče o zaměstnance. Tu může zaměstnavatel pojmout zcela ve své režii a často se úzce váže k firemní kultuře.

Nezapomeňte, co je cílem péče o zaměstnance

Když se do péče o zaměstnance pustíte se vším všudy a myslíte to vážně, zajímejte se hned od začátku o potřeby samotných zaměstnanců. Ptejte se jich na názory a preference. A pokud se trošku obáváte jejich přímé odezvy, můžete na výzvědy poslat dokonce robota.

Péče, která zaměstnance nepotěší

Když se zaměstnanců na názor ptát nebudete, můžete kreativně a v dobrém přesvědčení navymýšlet nekonečné množství benefitů, zlepšováků do pracovního prostředí i různých vzdělávacích kurzů. Můžete ale vyplýtvat obrovské množství peněz, které se vám už nikdy nevrátí. Zaměstnanci budou přes všechno úsilí nespokojeni a vaši snahu a nadšení neocení.

Benefity a firemní prostředí může být lákadlo, které má firmu zviditelnit a prodat kandidátům. Když ukážete hezké kanceláře s hernou a odpočívárnou, budete na náborovém videu vypadat skvěle. Pokud ale péči o zaměstnance nebudete směřovat na míru svým lidem a jejich spokojenosti, v krásných kancelářích může panovat napjatá atmosféra, strach, závist nebo třeba pomluvy. Možná budete mít s hezkým prostředím snazší nábor, budete vypadat „cool“, ale může se vám začít zvyšovat míra fluktuace a dost možná se vám začnou hromadit nelichotivé komentáře na Atmoskopu. Tomu se snažte zabránit proaktivním přístupem, dotazováním na spokojenost zaměstnanců a celkově otevřenou komunikací ve firmě.

Péče o zaměstnance by se měla nést v duchu vzájemné komunikace. Měli byste se ptát na spokojenost a vsadit ve firmě na kvalitní zpětnou vazbu.

Pokud chcete, aby vaši lidé byli spokojeni, v první řadě ve firmě nastavte kulturu s otevřenou komunikací, kde si zaměstnanci i jejich nadřízení umí sdělit, co je těší nebo naopak štve. Aby zaměstnanci, a především ti na vedoucích pozicích, věděli, jak správně dávat zpětnou vazbu. Ale hodnotnou zpětnou vazbu, ne takovou, která urazí a rozhádá půlku firmy. Od toho se můžete odpíchnout.

Péče o zaměstnance jako odraz firemní kultury

Jaká firemní kultura u vás panuje, máte nějaké nastavení a myšlenky, které firmu definují a jsou pro ni typické? Jestli znáte klišé náborových inzerátů „jsme dynamický kolektiv mladých lidí“, tak i tohle je určitá snaha popsat firemní kulturu. Jenže nepovedená snaha. Firemní kultura by neměla stavět na na klišé, zakládejte ji na reálných hodnotách a nastavení firmy.

Firemní kultura na pracovním trhu prodává

Když firemní nastavení a kulturu pojmete zodpovědně a zapracujete také na její prezentaci, přesunujete se pomalu na pole HR marketingu (personálního marketingu) nebo i celkového employer brandingu. Ve firmách často působí specialisté zaměření právě na tuto specifickou oblast personalistiky a starají se o dobré jméno firmy na pracovním trhu. Na komunikaci směrem ke kandidátům, ale i k širšímu okolí. Tento přístup vám může výrazně pomoci s náborem.

Péče o zaměstnance by se měla nést v duchu vzájemné komunikace. Měli byste se ptát na spokojenost a vsadit ve firmě na kvalitní zpětnou vazbu.

Přijde vám zbytečné se firemní kulturou zabývat?

Pojem firemní kultura má kouzlo v tom, že ať už na ní pracujete, nebo ne, prostě u vás je. Firemní kulturu tvoří každý jedinec, který do firmy patří. Přístup jednoho k druhému, hodnoty, pravidla, která ve firmě stanovíte, zvyky. To, jak se chováte k nováčkům, ale i k lidem, kteří podali výpověď. Všechno se nabaluje a vytváří nějaký obrázek, nějakou firemní kulturu. Čím méně se něčemu jako kultura společnosti věnujete, tím více je roztříštěná, nejednotná, neužitečná pro zaměstnance i pro vás.

V kterékoli fázi si ale můžete říct, že vám na lidech, vaší pověsti a hodnotách firmy záleží. Výhodou pěstování firemní kultury a soustavné práce na ní je fakt, že k sobě do firmy přitáhnete parťáky. Zaměstnance, kteří sdílí podobné hodnoty a jsou takzvaně ze stejného těsta jako zbytek firmy. Zaměstnance, kteří u vás budou spokojení. Pokud pracujete na firemní kultuře, pracujete i na péči o zaměstnance. Protože mít spokojené lidi, kteří od vás nebudou odcházet frustrovaní, rozezlení a nebudou vás pomlouvat na každém kroku, chce každý zaměstnavatel.

Prostředí, kde trávíte až třetinu svého života

Přemýšleli jste někdy, jak se zaměstnanci cítí v kanceláři nebo na svém pracovním místě? Opravdu to není jen o tom, že mají své místo a k dispozici nějaké to vybavení (které ale prošlo rukama tolika lidem, že se pomalu rozpadá). Prostředí, kde se zaměstnanci cítí dobře, vede přirozeně k jejich spokojenosti, lepšímu soustředění i pracovnímu nasazení.

Samozřejmě to neznamená, že když budete mít hezkou kancelář, automaticky budete mít spokojené a motivované lidi. Je to ale jedna z částí, které se o to můžou nějakým způsobem zasadit. Pracovní prostředí patří mezi střípky, které vytváří pestrou mozaiku péče o zaměstnance.

U pracovních prostor můžete pracovat s použitím materiálů, s barvami, různým vybavením. Roli hraje také osvětlení, velikost pracovního místa i celého pracovního prostoru, teplota v místnostech, zázemí pro zaměstnance nebo množství zeleně na pracovišti.

My na to ale nemáme peníze

Asi nejčastější výmluva, kterou v návaznosti na firemní prostředí uslyšíte, se točí kolem financí. Je pochopitelné, že rodinná firma, která začínala často doslovně v garáži zakladatele, má trochu jiné podmínky a přístup k pracovnímu prostředí než třeba nadnárodní firma, která sídlí v moderním komplexu kancelářských budov.

Ani jeden z příkladů výše ale není špatně. Průšvih nastává ve chvíli, když firma a její vedení žijí v domnění, že pokud už jednou nějaké židle a kytky do práce koupili, vydrží tam až do konce věků a všem lidem to takto musí stačit. Přitom některé změny v pracovním prostředí rozhodně nemusí stát majlant a udělají radost:

 • Pokud ještě nemáte, pořiďte do práce nástěnku. Klidně klasickou na špendlíky. Kolegové tam můžou přidávat nápady i vtípky.
 • Kupte nějaké plakáty či obrazy, na internetu je velký výběr. Snažte se vybrat něco, co charakterizuje firmu či konkrétní tým.
 • Vytvořte tabuli pochval, kam zaměstnanci budou moci „udělit kudos“ (pochvalu) jeden druhému. Ne vše musí probíhat online, třeba na LinkedInu.
 • Dovolte lidem, aby do práce přivedli aspoň jednou za čas své domácí mazlíčky. Pozor ale na alergie kolegů. Je důležité se domluvit i na podmínkách, abyste z kanceláře neměli brzy zvěřinec.
 • Další jednoduché tipy pro zlepšení pracovního prostředí najdete v článku.

A jaké že máte benefity?

Oblíbený dotaz kandidátů z nejrůznějších oborů, méně oblíbené téma pro personalisty. Benefity jsou významnou součástí péče o zaměstnance, ale neměly by být primárním důvodem, proč by u vás měli lidé chtít pracovat. Současně se vyhněte situaci, kdy výčet benefitů maskuje nějaký problém ve firmě.

Dívejte se na benefity jako na třešničku na dortu, která zaměstnancům dává najevo, že na ně myslíte. Nemusíte to ale s kreativitou ani snahou vyhovět všem urputně přehánět. Pokud nemáte v práci velmi uvolněnou atmosféru a moderní přístup, místnost s postelemi na odpoledního šlofíka nebo se saunou možná někteří zaměstnanci ocení, ale bude u vás působit jako „pěst na oko“ a nebude v souladu s firemní kulturou. Na kandidáty, ale i stávající kolegy pak podobný nesoulad ve firmě může působit negativně. Největší radost obvykle udělají praktické benefity, například:

 • příspěvek na stravování (klasické stravenky),
 • nadstandardní dovolená (místo 4 týdnů možnost čerpání 5 týdnů),
 • pružná pracovní doba,
 • několik volných dní v případě nemoci (tzv. sick days) apod.
 • a v současné době třeba online lekce cvičení.

„Honza si myslí, že nejlepší benefit je volný pátek“

Pokud za vámi zaměstnanci někdy chodí s tím, že mají tip na super benefit, neznamená to, že je nejlepší nápad ho v nejbližší době plošně zavést pro celou firmu. Abyste měli opravdu relevantní informace, opět se ptejte. Pravidelně a pokud možno všech. To, že se k vám dostane názor na benefity od jednoho ze zaměstnanců, může být vytržené z kontextu a nemusí vlastně nic znamenat. Detailnější přehled o zaměstnaneckých výhodách najdete i v samostatné sekci HR Akademie.

Se sbíráním zpětné vazby, zjišťováním spokojenosti lidí i preferencí například v oblasti benefitů vám může pomoci zaměstnanecký průzkum. Zapomeňte ale na klasické a chaotické dotazníky, které se špatně vyhodnocují. Vyzkoušejte konverzačního robota Arnolda.

- Zajistíte si vysokou míru zapojení lidí – běžná návratnost je u Arnolda 75 %.

- Máte to ve svých rukou – Arnold má předpřipravená témata, vy je ale můžete doplnit a ovládat nastavení průzkumu v administraci.

- Přehledné reporty – Arnold odpovědi zaměstnanců sám vyhodnotí a poukáže na témata, která je potřeba dále řešit.

- V souladu s GDPR – o nic se nemusíte starat, využití osobních dat má Arnold ošetřené.

- 7 jazyků – Arnold umí anglicky, česky, maďarsky, polsky, rusky, srbsky a slovensky.

Jaký benefit je na trhu práce aktuálně v kurzu?

Nebojte se vyzpovídat kandidáty. Tím, že se ucházejí o práci, dost možná už pár pohovory prošli a mají dobrý přehled o tom, jaké benefity která firma nabízí. Podle jejich preferencí tak můžete sledovat trendy v benefitech i péči o zaměstnance obecně a pružně pak reagovat na situaci na trhu práce ve vlastní firmě.

Teambuilding a snaha, aby tým skutečně fungoval jako tým

Další nedílnou součástí péče o zaměstnance je i starost o náladu v týmu, o posilování dobrých vztahů a o práci na kvalitní komunikaci. Dalo by se to shrnout trochu starodávným výrazem jako utužování kolektivu. Taková péče o kolektiv by měla být šitá na míru vašim týmům a lidem v nich. Nepředstavujte si ale otravné týmové akce, které se nápadně podobají dětským táborům. Teambuilding může bavit – vás i kolegy. Vybírat můžete z nejrůznějších aktivit, inspirujte se:

 • Kurzy vaření – v profesionální kuchyní nebo v přírodě, u ohniště.
 • Úniková hra – také můžete vybírat z venkovních i vnitřních, různě tematicky laděných her.
 • Piknik nebo grilování, případně klasické posezení v hospůdce či restauraci.
 • Pro milovníky sportu trasa na inlinech a kolech, v zimě třeba bruslení na stadionu. Dále nejrůznější lanová centra, motokáry nebo bobové dráhy, bowling, laser game, odpoledne na lodičkách apod.
 • Různě laděné ochutnávky (kávy, sýrů apod.) nebo třeba návštěva vinného sklípku či pivovaru.

A nezapomeňte včas plánovat i sezónní akce, jako třeba vánoční večírek. Jestli hledáte inspiraci a zkušenosti odjinud, přečtěte si zkušenosti ostatních firem.

Aktivity můžete i různě kombinovat a naplánovat dejme tomu část, která bude sportovně laděná (například výšlap v okolí), a následovat po ní bude už jen odpočinková aktivita (třeba piknik v cílové destinaci). Kolegové, kteří z různých důvodů preferují mírnější aktivity a méně pohybu, mohou dorazit až na místo určení a nemusí absolvovat předchozí výšlap. O preferencích můžete tým nechat hlasovat a do plánování teambuildingu byste měli zapojit také manažera týmu, který obvykle zná své lidi nejlépe.

(Ne)oblíbený teambuilding

Pokud jste někdy plánovali teambuilding, dobře víte, jak je to složité. Ani ne tak samotná organizace, jako cíl zavděčit se všem. Jak na to, aby byl teambuilding přínosný a skutečně povedený?

 • Definujte si cíl teambuildingu. Chcete, aby se zaměstnanci odreagovali? Nebo aby se naučili lépe spolupracovat? Je důležité se nad tím zamyslet.
 • Zjistěte, jaký máte rozpočet. Od toho se budou aktivity i plán teambuildingu odvíjet.
 • Rozdělte si role při plánování. Můžete zapojit klidně celý tým, ale každý musí vědět, co má na starost.
 • Další tipy se dozvíte v článku, který se teambuildingům věnuje.

Hýčkejte si svůj tým a nenechte nikoho, aby vám ho rozbil

Jak se cítíte v práci, je důležité a je to samozřejmě především o lidech. S kolegy jste denně a během týdne i déle než s vlastní rodinou. S těmito lidmi byste si měli rozumět a měli byste spolu vycházet, protože není žádná sláva chodit do týmu, kde byste půlku z nich nejraději vygumovali a předstírali, že nejsou.

Pro personalistu a hiring manažera je to výzva už při náboru. Neměli by do týmu pustit někoho, kdo jim fungující kolektiv rozbije. Jenže jak na to? Tady je pár tipů:

 • K náboru přizvěte manažera týmu, kam hledáte posilu. Své lidi by měl znát nejlépe a ve spolupráci snáz zhodnotíte, zda se k vám kandidát hodí.
 • Různé povahy, ale společné rysy. Rozhodně nemusíte nabírat lidi podle nějaké šablony. Kandidát téměř na jakoukoliv pozici by měl být ochotný se učit a spolupracovat s ostatními. To jsou vlastnosti, které nevyjdou z módy.
 • Den na zkoušku. Pokud byste rádi viděli, jak nováček zapadne do týmu, můžete ho v posledním kole pohovoru přizvat na den nebo půlden k vám do práce. Na zpětnou vazbu se pak můžete zeptat šéfa, pár lidí z týmu i nováčka samotného.

Nepsaným pravidlem HR je fakt, že charakter kandidáta je u náboru důležitější než všechny zkušenosti, které má. Do práce sice chodíme, abychom vydělali peníze pro vlastní život. Finance by ale nikdy neměly být jedinou motivací, jinak zaměstnance budete rychle ztrácet. Je to prostě málo a lidé si ve firmě s kolegy chtějí povídat a rozumět.

Jak řešit zapeklité problémy v týmu – třeba když se kolega moc potí

Už se vám někdy stalo, že po stránce charakteru si sice kolegové sednou v pohodě, ale problém se objeví jinde? Třeba když má někdo problém s hygienou. Radili jsme se u personalistů s mnohaletou praxí a nejlépe zabírá:

 • Otevřeně, ale citlivě si s daným člověkem o problému promluvit.
 • Záležitosti tohoto typu vždy řešte v soukromí, abyste kolegu neztrapnili.
 • Apelujte na lidi, že jaké prostředí ve firmě společně vytvoříte, takové i bude. Aby pochopili, že za něj také nesou zodpovědnost.

Možná uvítáte i návod, jak zvládnout situaci, když se některým kolegům začnou zapalovat lýtka a řeší své románky přímo na pracovišti. Zakročit byste měli i ve chvíli, kdy si lidé v týmu nerozumí, hádají se a v práci se začínají šířit dokonce nelichotivé drby.

Péče o zaměstnance musí být stejná pro všechny

Vyhněte se i s manažery situacím, kdy se může cítit jeden zaměstnanec povýšeně nad druhými a nebo naopak poníženě. Tenký led může být i skvělý a dobře míněný nápad oslavy narozenin s kolegou. Myslete na to, že pokud jeden kolega slaví nějaké jubileum a rozhodnete se ho s ním oslavit a koupit třeba občerstvení nebo blahopřání, stejný metr by měl platit i pro všechny ostatní v týmu. Narozeniny byste si pak měli hlídat a měli byste slavit se všemi. Pokud to není možné, raději s oslavami ani nezačínejte.

Jak jednoduše začít a jak lidem život ve firmě zlepšit? Máme pro vás hned 16 jednoduchých tipů.

Chyba nemusí být v kolektivu

Někdy odejde klidně hned ve zkušebce člověk, do kterého byste to neřekli. Charakterem a povahovými rysy by měl do týmu vklouznout jako ryba do vody, schopnosti i zkušenosti měl, ale tak nějak nezapadnul. Sáhněte si do svědomí a zamyslete se, jak probíhal onboarding a zkušební doba. Měl nováček dostatek informací? Věděl, na koho se obracet s dotazy?

Za náhlými odchody často stojí nedostatečná komunikace v rámci zkušební doby. Pracujte na tom jak v personálním oddělení, tak ve spolupráci s manažery, kteří mají mít nováčka na starost hned po jeho příchodu. A pokud i přes veškerou snahu člověk odejde, myslete také na výstupní pohovory. Aby váš kolega mohl odejít se ctí a dobrým pocitem namísto frustrace a touhy po pomstě.

Umět pomoci v pravou chvíli

Budujte ve firmě důvěru. Pokud má zaměstnanec problém, měl by vědět, že se na vás může kdykoliv obrátit. Mezi velmi nepříjemné problémy například patří online stalking ze strany kolegů a zkušenost se šikanou. A tím spíš, pokud na péči o zaměstnance pracujete, buďte připravení podat pomocnou ruku. Problémy se totiž nevyhýbají nikomu.

V náročném období, jako třeba během pandemie, dávejte ve firmě důraz na prevenci a duševní hygienu. I když to může znít jako prázdné fráze, v náročných situacích zaměstnancům určité zásady mohou skutečně pomoct:

 • Zaměřujte se na pozitivní zprávy.
 • Neseďte jen doma, hýbejte se.
 • Udržujte rituály a každodenní rutinu.
 • Dobře jezte a spěte.
 • Vzájemně se podporujte.

Well-being zaměstnanců a work-life balance

Well-being se často překládá jako osobní spokojenost a možnost se realizovat. V pracovním prostředí se projevuje především jako snaha zaměstnavatele zpříjemnit lidem práci, prostředí a usnadnit jim propojení mezi osobním a pracovním životem (work-life balance). K tomu firmy využívají nejrůznější nástroje, například:

V rámci péče o zaměstnance a well-beingu ale personalisté neřeší jen ty hezké věci, jak lidem dělat radost nebo jak jim to ve firmě zpříjemnit. Pravá hodnota well-beingu ve firmě je v tom, že zaměstnavatel dokáže pomoct i v náročnějších situacích. Když mají lidé špatný den, ale i ve vážných případech, jako je například exekuce.

Jakou atmosféru šíří váš šéf?

Říká se, že ryba smrdí od hlavy. Platí to ale i v pozitivním slova smyslu. Pozice šéfa je ve firmě extrémně důležitá. I přesto, že zaměstnanci nemusí být se šéfem v kontaktu na denní bázi, má na ně vliv. Z jeho náznaků a chování zaměstnanci velmi rychle odtuší, jestli vedení na zaměstnancích skutečně záleží, nebo jestli je berou jako samozřejmost. Od péče o zaměstnance by tedy nemělo být vedení odtržené. Naopak, měli by se aktivně zapojovat i do péče o zaměstnance, pravidelně se zaměstnanci vhodnou formou komunikovat a jejich přístup k zaměstnancům by měl být sladěný s celkovou firemní kulturou.

Pokud tohle není zrovna silná stránka vašeho vedení, nevěšte hlavu. Z pozice HR se nebojte vedení oslovit a konzultovat s ním také péči o zaměstnance. Vždy ale předložte dvě nebo tři předem připravené varianty, které preferujete. Vedení pak může rychleji reagovat a váš návrh pouze opřipomínkovat nebo zvolit jednu z připravených variant. Trénujete tak vzájemnou komunikaci a spolupráci.

Zapojte všechny šéfy ve firmě

Nepsaným úkolem HR je často propojování lidí a práce na vzájemné komunikaci. Ten hlavní šéf je obvykle jen jeden a s ním byste měli mít spolupráci nastavenou primárně. Stejně ale záleží na spolupráci HR s vedoucími pro jednotlivá oddělení. S teamleadery či liniovými manažery, jak se jim někde říká. Jsou to klíčové osoby, které mají největší přehled o všech lidech ve svém týmu. Pokud chcete pomoct s plánem pro teambuilding nebo naopak s náborem specifické pozice, měli byste maximálně spolupracovat.

Učte se od mravenců. Ne, to není vtip. Nevěřili byste, jak nastavení mravenčí komunity může inspirovat současné firmy. Mravencům nikdo nešéfuje, staví na profesionální komunikaci a není jim cizí ani rotace pracovních pozic. Jsou prostě nadčasoví.

Kde brát motivaci k motivaci?

Motivace je proces, který dodává našemu chování směr. Je to hnací motor, který by ve firmě neměl nikdy vyhasnout. Zároveň by nikdo neměl očekávat, že motivovat okolí by měl jen jeden vybraný člověk ve firmě. To by vyhořel jako krabička sirek. Motivaci byste si měli předávat vzájemně.

Říkáte si, jak to zařídit? Motivovat lidi můžete i tehdy, když si myslíte, že to vůbec neumíte, tvrdí odborníci. Klíčem je vzájemná komunikace, zájem a péče o zaměstnance. Z průzkumů vyplývá, že pokud máte o zaměstnance zájem a pracujete na tom, aby byli v práci spokojení, jsou pak i motivovanější.

Jak motivaci a spokojenost zaměstnanců posunout na vyšší level?

Zejména ve větších firmách je náročné udržet přehled o všech odděleních, věnovat se všem lidem tak, aby se necítili odstrčení nebo bezcenní. Se spokojeností a motivací v takových firmách často pomůže jakákoliv změna. Pocit, že se ve firmě děje něco nového, nad rámec zaběhnuté rutiny. Dále s motivací mohou pomoci následující tipy:

Trendy a kontext péče o zaměstnance

Říká vám něco biohacking? Dá se říct, že je to moderní označení pro všechny, kdo se snaží rozvíjet, udržovat v kondici a zároveň mají rádi vše podložené vědou. Tento trend se vám bude hodit i v kancelářích (ať už klasických, nebo těch domácích). Skrze různé oblasti jako spánek, stravu nebo pohyb můžete snadno ovlivnit kvalitu svého života. Připravili jsme pro vás desatero biohackera, jak se cítit líp a překonat nejrůznější splín plynoucí třeba jen ze špatného počasí. Nezapomeňte tipy sdílet také se svými zaměstnanci.

V oboru personalistiky a především v oblasti péče o zaměstnance je dobré vyhýbat se stereotypům a kopírování někoho jiného. Nesnažte se být jako (libovolně doplňte svou oblíbenou firmu, svůj vzor). Ve vašem podání stejná věc může vyznít až komicky nebo být naprosto neúčinná. Nebojte se inspirovat jinde, třeba i v zahraničí, ale konkrétní nápady a přístup k lidem pak přizpůsobte vašemu prostředí a především zaměstnancům. V péči o zaměstnance totiž jde opravdu jen a jen o ně.

Nezapomeňte, že i když nezaměstnanost může růst, i když je trh práce vratký, lidé stejně budou odcházet. A nejen kvůli touze vyzkoušet i něco jiného, ale především kvůli nespokojenosti ve stávajícím zaměstnání. Tomu ale můžete ve velké míře předcházet. Udělejte si přehled o nejčastějších důvodech, proč lidé práci mění.

 
Sdílejte