Firmy se ve vztahu ke svým lidem mění. Vliv na to má i nastupující generace Z. Na druhou stranu podle Jaroslavy Raisové nejde zapomínat ani na dlouholeté zaměstnance ze starší generace. Jsou loajální, zkušení, jsou pamětí firmy a potřebují cítit uznání za svůj přínos. Firma je může zapojit například jako mentory a získat výhody generačně různorodých týmů. Pro to, aby pro práci zahořel, ale každý potřebuje něco jiného...
Přistupovat k lidem individuálně je nezbytné. Můžete nalít peníze do cafeterie a benefitů. Když je ale nepostavíte tak, aby si vybral dvacátník i šedesátnice, akční hrdina i pecivál, táta od dětí i nezávislá single, prostě lidé, kteří mají tak odlišné preference jako lvice a kapradí, bude vám investice na nic. A stejné to je i s podporou angažovanosti a vytrvalosti. Toho, aby se lidé ztotožnili s firemními cíli a ladili s nimi ty svoje.
Co je pro angažovanost zaměstnanců podle Jaroslavy podstatné? Nezapomeňte na 3 věci:
Angažovanost budujte už při náboru
Vliv na angažovanost má už nábor a onboarding. Jaroslava doporučuje hned na začátku dostat do nováčků co nejvíc pozitivních informací. Vedle pozitivní firemní kultury hraje v podpoře angažovanosti zaměstnanců roli i možnost vzdělávat se a rozvíjet, možnost flexibility a růstu, uznání a rozvojová zpětná vazba, kolegové a tým i firemní péče o zaměstnance.
Lidé se chovají podle toho, co od nich čekáte, i když to nevyslovíte nahlas. Pokud jim nevěříte, selžou. Když jim důvěřujete, udělají maximum, aby uspěli.
Podle Jaroslavy ve firmách v této souvislosti roste i potřeba pracovat s emocemi. Kdo je ignoruje, love brand pro své zaměstnance nevybuduje. Zaměstnanci pak nebudou podávat výkony, jaké by mohli a měli. I angažovanost je totiž pro každého osobní srdcová záležitost. Znamená, že zaměstnanec firmě věří a firma ho inspiruje, má rád svou práci a je na ni pyšný. Věří kolegům i nadřízeným, chce s nimi spolupracovat a může přitom být autentický.
To vše se podle Jaroslavy propíše do efektivity a profitu firmy, které mohou vyrůst až o 21 %. Zároveň však nedoufejte, že angažovaní budou všichni. Když jich bude ve firmě 20 %, odvedli jste dobrou práci.
Nehoďte přes palubu lidi na směnách a ty, kteří jsou offline
Zapojit potřebujete i zaměstnance, kteří pracují na směny nebo nepracují u počítače. Je třeba pro to vymyslet nástroje. Letiště Praha například každý rok pořádá pro zaměstnance tzv. Aeropárty jako poděkování za zvládnutí turistické sezóny. Pořádá je ve více termínech, aby mohl přijít každý a necítil se vyřazený, protože mu termín koliduje se směnou. Také tu pilotují projekt Digitální zaměstnanec, ve kterém se počítá s přímou komunikací se všemi zaměstnanci pomocí chytrého telefonu. Aby i ten, kdo je v terénu, měl potřebné informace a novinky v digitální podobě stále po ruce.
Všechno, co tu píšeme, si můžeme dokola opakovat, ale fungovat to bude jen v pozitivní firemní kultuře. Jejím základem je respekt. Manažeři se v ní nestydí dát najevo emoce, své lidi pochválit a poděkovat jim. Je to kultura stojící na hodnotách, jež firma důsledně uplatňuje. Engagement také stojí a padá na zapojení manažerů na všech úrovních. „Manažeři mají na angažovanost zaměstnanců největší vliv. Bez nich to nemůže fungovat. Přidaná hodnota manažera je právě v tom, že zlepšuje pracovní klima lidem pod sebou,“ připomíná Jaroslava.
Máte zdravou firemní kulturu? Nenechávejte si to pro sebe. Potenciální nováčky to určitě bude zajímat. Poproste stávající zaměstnance, aby vyplnili své hodnocení na Atmoskop.cz.