Shadowing aneb Proč se v práci vyplácí šmírování

O „shadowingu“ neboli stínování už jste asi někdy slyšeli. Možná byste i dokázali říct, že je to způsob tréninku, během kterého zaměstnanec či externista sleduje zkušeného kolegu při práci. Víte ale, jaké má výhody, na co si při něm dát pozor a jak se liší od obyčejného šmírování?

Co je shadowing
Foto: Shutterstock.com, Profimedia.cz

Shadowing je v současném HR hodně oblíbený a zvát do firem stínující študáky je často snahou dokázat, jak moc moderně společnost uvažuje. Samotný princip předávání praktických zkušeností je přitom doslova pradávný a je na něm založen celý systém mistrů a tovaryšů, už po tisíciletí používaný řemeslníky. Dodnes se tak cvičí kováři, truhláři, tesaři a naprosto zásadní roli hraje stínování v tréninku šéfkuchařů. 

Stínování je sice populární, ale správně ho nastavit a využívat není vůbec jednoduché. Musí se mu ve většině případů přizpůsobovat jak pracovní proces, tak prostředí firmy (minimálně to bude chtít přistavit židli navíc). Vyžaduje taky hodně trpělivosti od pracovníka, který zkušenosti předává, a dávku pokory a ochoty učit se od kolegy stínujícího. Pokud se ale povede vše nastavit, jde o jeden z nejefektivnějších a nejprověřenějších způsobů, jak zaučovat nové kolegy a potenciálním zaměstnancům zprostředkovávat povědomí o práci a firmě.

Zásadní přínos může ale stínování přinášet i uvnitř firmy. Mohou ho využívat zaměstnanci, kteří chtějí postupovat na nové či vyšší pozice. Řada firem ho používá jako nástroj, kterým si manažeři osvojují detailní znalosti o fungování společnosti a náplni práce svých podřízených. Je na něm postaven známý tréninkový systém McDonald’s, ale nedají na něj dopustit ani šéfové velkých firem, kteří tak připravují své nástupce na převzetí rodinných podniků. A tak to bylo i v rodině Baťových.

Proč stínování používat?

 • Pokusy bez omylů
 • Získávání zkušeností metodou pokus–omyl sice může být někdy užitečné, ale zabírá to zbytečně mnoho času. Když novic pozoruje při práci profesionála, který si už všemi slepými uličkami prošel, získá návod nejen na práci samotnou, ale i na to, jak se omylům vyhnout.

 • Očekávání neočekávaného
 • Jedním z největších přínosů stínování je získání zkušenosti s řešením problémů. Je proto zásadní, aby kolega předávající zkušenosti byl sám dostatečně zběhlý ve své profesi i ve fungování firmy.

 • Cesta do hlubin firemní duše
 • Super užitečné je stínování i pro zaměstnance, kteří svou profesi zvládají, ale jsou ve firmě noví. Práce se zkušeným kolegou jim nejlépe pomůže proniknout do firemního života.

 • Praktické zkušenosti s lidmi
 • Stínování zprostředkovává autentické zkušenosti nejen s náplní práce, ale i s interakcí mezi pracovníky. Může jít o zásadní informace o nastavených vztazích ve firemní hierarchii, ale i o drobnosti typu „Za Maruškou do účtárny nechoď, dokud si nedá ráno kafe“.

 • Poznatky o novém kolegovi směrem do firmy
 • Shadowing je unikátní v tom, že výměna informací při něm probíhá oběma směry. Stínující kolega získává zkušenosti s pracovní pozicí a firma dostává zároveň informace o něm. Možná se zjistí, že do firmy nezapadne. Nebo že se jeho individualita a způsob práce hodí na jinou pozici ve firmě.

  Vyzkoušejte práci ve firmě, která má dobrou veřejnou reputaci a hodnocení od svých zaměstnanců. Mrkněte na Atmoskop a můžete si pro stínování vybrat firmu, která stojí za to.

  Na co si dát pozor?

 • Nejasné cíle
 • Při stínování je zásadní přesně určit, co se má stínující naučit. Ani nejlepší mentor nedokáže předat dlouholeté zkušenosti všechny naráz. Snaha o to by mohla nové kolegy zahltit, potenciální odradit a stávající znechutit.

 • Nejasný časový rámec
 • V dlouhodobém horizontu by oba účastníci měli vědět, kolik času spolu budou trávit a jak si celý proces rozvrhnout. V krátkodobém platí v rámci jednoho pracovního dne. Starému firemnímu pardálovi možná nevadí zůstávat v práci dlouho do noci, ale chtít to samé po stínujícím kolegovi není fér.

 • Návaznost
 • Co se stane, až stínování skončí? Bude s novým kolegou někdo dál pracovat? Zhodnotí se stínujícími studenty někdo průběh stáže a pomůže jim s rozhodnutím, jak zkušenost využít? Když tuto fázi zanedbáte, hrozí, že se celý náročný proces nezúročí.

 • Stínování není přidávání
 • Cílem stínování je předat konkrétní zkušenosti s celým pracovním procesem, ne mít k ruce přidavače nebo osobního sluhu. Pokud stínující kolega místo práce běhá ke kopírce a pro kafe, tak je někde něco v nepořádku.

   
  Sdílejte