Benefity pro rodiče a děti. Spokojené mámy a tátové vám to v práci v dobrém oplatí

Prorodinných zaměstnavatelů u nás přibývá a je už mezi nimi celkem konkurence. Je přitom spousta způsobů, jak můžete své lidi s dětmi podpořit. Nemusíte jim snést modré z nebe, když jejich rodinnou situaci budete brát v práci v úvahu. Co pro pracující rodiče můžete udělat?

Benefity pro rodiče

Děti jako součást firemní kultury

Někdo chce po narození potomka zůstat dlouho doma, jiný jde rychle do práce. Podle zákoníku práce má máma nárok i na placenou přestávku na kojení. Pokud ukážete, že není problém, když děti překročí firemní práh, dáte najevo, že přistupujete k lidem jako k celým osobnostem. „U nás jsou děti přirozenou součástí firemní kultury. A tak není překvapením, když se objeví v kanceláři, na poradách, online meetingu nebo na firemních akcích,“ říká Renata Balíková, HR manažerka IRESOFTu.

Dali jsme zaměstnancům maximální svobodu v organizaci pracovního dne. I díky tomu a jejich zodpovědnosti jsme nemuseli přijímat žádná speciální opatření a firma dál funguje jako namazaný stroj.

Renata Balíková

HR manažerka IRESOFT

Zkrácené úvazky rodičům uleví

Jestli chcete rodiče ve firmě podpořit, umožněte jim rozumně skloubit rodičovství s každodenní prací. Ať už podporou zkrácených úvazků či práce z domova, zastupitelností, sdílením pracovních míst, nebo pružným nastavením pracovní doby. Například v IRESOFTu mají rodiče možnost přizpůsobit si pracovní dobu a využívat různé formy zkrácených úvazků. „Pokud chtějí spolupracovat i z rodičovské dovolené, většinou jim to umožníme,“ dodává.

Dětský koutek zpříjemní práci v kanceláři

V bankovní společnosti ČSOB mají hodně benefitů zaměřených na děti i rodiče a osvědčil se jim i dětský koutek na centrále vybavený pracovními stanicemi. Rodič sem může přijít s dítětem a pracovat nebo si dát schůzku.

Máte ve firmě kladný vztah ke stávajícím maminkám a tatínkům? Tak je nechte vás ohodnotit na Atmoskopu, protože právě oni vám mohou pomoci přilákat do firmy další vhodné kandidáty.

Placená rodičovská

Poměrně zajímavý benefit zavedli i ve Vodafone ČR, konkrétně 16 týdnů placené rodičovské dovolené pro zaměstnance, jehož partnerce se narodí dítě nebo pokud dítě adoptují. Čerpat ji mohou v kuse nebo po částech, dokud dítěti není rok a půl. Maminkám prvních 16 týdnů firma dorovná příjem do plné mzdy. Když se chtějí rodiče vrátit do práce, mají možnost dalších 6 měsíců pracovat na částečný úvazek za plnou mzdu. Šestnáctitýdenní placený family leave program mají i v Deloitte, kde se týká všech, kteří potřebují z různých důvodů dočasně pečovat o své blízké. Vaše zaměstnance ale jistě potěší jakýchkoliv pár dní volna navíc.

Příspěvek a dárky

Jednorázový finanční příspěvek nebo dárek pro novorozence, respektive jeho rodiče z řad zaměstnanců, to je jedna z cest, jak ve firmě ukázat prorodinný přístup. Například v IKEA obdarovávají své lidi nejen při narození, ale také při adopci dítěte.

Vnímáme rodinu jako jeden z pilířů spokojenosti našich zaměstnanců. Chceme, aby zaměstnanci v prvních měsících mohli upevnit pouto se svými dětmi, a nemuseli přitom řešit finance nebo kariéru.

Petr Dvořák

generální ředitel Vodafone ČR

Školka a hlídání usnadní návrat do práce

Nedostatek míst ve školkách rodičům často komplikuje návrat do práce. Pro mnohé zaměstnavatele, zvláště menší, ale může být vlastní školka, dětská skupina či dětské centrum těžko řešitelná výzva. Variantou je podpora hlídání, ať už finanční částkou navíc, nebo tím, že firma hlídání zajistí. Případně lze jako benefit nastavit placení výdajů za školku, kterou si rodiče sami vyberou nebo s níž má firma dohodu. Se školkou i hlídáním mají výbornou zkušenost v ČSOB. Benefit si pochvalují zvlášť zaměstnanci v regionech, kde je to s dostupností předškolní péče o děti ještě těžší. To a další benefity z Programu pro rodiče přivede zpět do práce až 15 % rodičů dřív než po obvyklých třech letech, alespoň na kratší úvazky. Celkem je to tak sto kvalitních zaměstnanců, které by firma na pracovním trhu jen obtížně hledala.

Udržujte s rodiči kontakt

Facebooková skupina Rodiče skupiny ČSOB má skoro osm stovek členů. Stejně jako speciální webová stránka jim pomáhá udržovat kontakt s bankou i mezi sebou, sdílí se zde pozvánky, volná pracovní místa na zkrácený úvazek a související články. Je to další z aktivit Programu pro rodiče ČSOB, který nabízí i bezplatné koučování, vzdělávání nebo příspěvek na hlídání dětí pro matky i otce, kteří se při mateřské nebo rodičovské vracejí na zkrácený úvazek či dohodu.

S benefity miřte i na děti

Nastavte čerpání benefitů tak pružně, aby mohl každý sáhnout po tom, co sedí jeho situaci a potřebám. Pokud máte cafeterii, myslete na to, aby měli na výběr i rodiče s dětmi různého věku. Pomůže jim to plánovat nejen volný čas. Třeba v ČSOB mohou rodiče z cafeterie platit i školkovné. V IKEA zase mají lidé na mateřské/otcovské nárok na téměř všechny zaměstnanecké benefity jako jejich pracující kolegové.

Zařaďte se mezi firmy, které nabízejí benefity pro rodiče s dětmi. Co k tomu musíte udělat? Pokud jste prorodinná firma, nebojte se to dát o sobě vědět třeba i tím, že necháte zaměstnance ohodnotit vaši firmu na Atmoskopu. Drtivá většina uchazečů si tam totiž chodí prověřit svého nového zaměstnavatele, aby zjistili, zda je firma s prioritami na podobné vlně.

Firemní tábory a dětské dny

A nezapomeňte ani na prázdniny, které mohou rodičům zhořknout, když pro ně není lehké prázdninový čas potomků pokrýt. Příměstský dětský firemní tábor může být vítaným řešením. Podobně můžete přichystat dětské dny nebo jiné akce podobného charakteru, i kdyby to měla být jen odpolední grilovačka. „Při plánování firemních akcí na rodiče s dětmi myslíme. Probíhal u nás například den dětí, kdy s námi skupina dětí strávila celý den v kancelářích s připraveným programem, nebo majitel firmy každoročně uspořádá velkou narozeninovou party, na které se sejdou všichni zaměstnanci i se svými partnery a dětmi,“ přidává Renata Balíková z IRESOFTu další tipy.

 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0