Telemedicína, tedy možnost konzultace zdravotních problémů s lékařem na dálku, postupně proniká i do Čech. A právě z ní může být zajímavý zaměstnanecký benefit, obzvlášť v této komplikované době. Programy pro pacienty jako například EUC PLUS nebo uLékaře.cz lidem umožňují konzultovat své diagnózy či získat e-recepty, popř. je nasměrují na správného specialistu, u kterého se dá rovnou objednat. Díky tomu mohou částečně suplovat návštěvy u lékaře.
Dalším poměrně novým benefitem, který dnes nabízí třeba firmy jako Alza, ČEZ, Scio nebo mnoho dalších, spočívá v zajištění prémiové péče pro zaměstnance. Zaměstnavatel tím de facto lidem platí lepší možnosti objednání se k doktorům. Obvykle bývají součástí těchto programů i různé preventivní prohlídky. Benefit tohoto typu nabízí řada soukromých klinik a většinou mají k dispozici taky nabídky pro firmy.
Obvykle jde o speciální dny vyhrazené kurzům či workshopům spojeným s následnou možností vyšetření. Nejčastěji ve firmách rezonují témata jako první pomoc, zdravá strava, fyzioterapie a podobné. Od teorie se zpravidla přechází k praxi a lidé absolvují zdravotní prohlídky podle svého výběru – od vyšetření znamének přes měření zraku až po onkologickou prevenci či zjištění hodnot vitamínů, minerálů a některých dalších látek v těle. Někde nabízejí i cvičení, masáže nebo dentální hygienu, to se samozřejmě odvíjí od konkrétního programu. Podobně jako prémiovou péči tyto služby nabízí řada klinik přímo v balíčku pro zaměstnavatele (např. Canadian Medical, TeamPrevent-Santé či další).
Benefity máte ve firmě dávno vyladěné? Tak lidi nechte, ať vás ohodnotí na Atmoskopu. Stávající zaměstnanci jednak hodnotí lépe a navíc můžete díky jejich komentářům přilákat další vhodné kandidáty.
I naše data ukazují, že během pandemie psychika českých zaměstnanců utrpěla. Některé firmy se tomu postavily čelem a benefity zaměřily na duševní pohodu. Zaměstnanci například z firem LMC nebo Havel&Partners a dalších tak mohou využít služby psychologů a terapeutů skrze programy jako Soulmio.com, Terap.io nebo Hedepy.cz. Většina programů funguje i online, takže zaměstnanci nemusí čelit strachu z neznámého prostředí. Stačí, když si domluví schůzku z pohodlí svého domova.
V praxi lidé tyto služby možná nevyužívají tak často jako třeba cvičební programy, ale velmi kladně hodnotí, když je pro ně firma nabízí. Oceňují, že ví, kam se obrátit, když jim starosti přerostou přes hlavu nebo je toho na ně příliš.
Dlouhým sezením v kanceláři často trpí především záda zaměstnanců a ne každý si home office zařizoval podle ergonomických zásad. Aby vaše lidi nebolela záda a cítili se dobře i fyzicky, můžete pro ně vybrat některý z projektů, který je naučí začlenit pohyb i do každodenní rutiny. Ozkoušený (nejen) na LMC je třeba program Fpohybu.cz, který kolegy opravdu nadchl. Z dalších můžete vyzkoušet třeba program OfficeFitness či Zdravý pracovník s podrobnou diagnostikou pracovního prostředí. Anebo svým lidem nabídněte možnost jiných online tréninků, se kterými se v posledních letech doslova roztrhl pytel.
Díky za celou výzvu Fpohybu.cz i za kurzy. Cvičím dodnes a záda mě už nebolela, ani nepamatuju.
Tip: Výběr nechte na zaměstnancích
Každý zaměstnanec je jiný a má trochu jiné potřeby co se týče zdraví či cvičení. Ověřit si, o co by stáli, můžete snadno nějakou formou zaměstnaneckého průzkumu. A na jeho základě pak teprve vybírejte, co je pro vaši firmu nejvhodnější.