Jak motivovat zaměstnance, i když to neumíte
Denisa Dědičová pomáhá zaměstnancům v tom, aby ve své práci našli smysl, neztratili motivaci a nepropadli prokrastinaci. Zeptali jsme se jí, co firmy při motivaci zaměstnanců obvykle dělají špatně a jak jim pomoci.

Většina lidí si pod prokrastinací představí nicnedělání nebo odkládání práce. Je to tak správně?
Prokrastinace znamená chorobné odkládání úkolů a povinností a je úplně jedno, jestli je to v osobním, nebo profesním životě. Máte pravdu, většina účastníků našich školení přichází hlavně kvůli prokrastinaci v práci. Existují ale rozhodně horší druhy prokrastinace než jen to, že neodpovím na e-mail a řeknu, že mi spadl do spamu. Lidé prokrastinují při řešení konfliktů, vztahů, svého zdraví, odpočinku, času na sebe. Tam vidím mnohem větší problém.
Z čeho prokrastinace a nedostatek motivace zaměstnanců vychází?
Na první pohled se vždycky zdá, že prokrastinace vychází z nedostatku sebedisciplíny. Bohužel to vůbec nemusí být pravda. Můžeme prokrastinovat z prachobyčejné únavy, ale také z nedostatku vnitřní motivace.
Jak se takový nedostatek vnitřní motivace projevuje?
Setkávám se s mnoha zaměstnanci, kteří čekají, že je někdo bude konstantně motivovat k lepším výsledkům, bude se jim 100% věnovat, dávat jim zájem, rozvíjet je, a pokud to nedělá, tak „co by jako chtěl, já se rozhodně kvůli němu nepředřu“. Taková motivace ze strany zaměstnavatele by byla samozřejmě ideál, ale v ideálním světě nežijeme. Proto je dobré naučit lidi vzít zodpovědnost do svých rukou, aby si mohli vnitřní motivaci k práci začít budovat sami v sobě.

Ale jak na sebemotivaci pracovat?
Ne? Máte to podobně v práci i vy?
Opravdu ne. Já mám například svou práci strašně ráda, dělám ji ráda, aktivně si v ní vytvářím smysl a doufám, že se jí ještě dlouho budu moct věnovat. To ale neznamená, že nemám úkoly, do kterých se mi nechce a mám tendenci je odkládat. Když se nad tím potom zamyslíte, můžete zaměstnanci říct: „Jasně, tady tě něco nebaví. Ale 90 % tvojí práce tě baví a k tomu bohužel patří i těch 10 % věcí, do kterých se ti nechce. Opravdu je to taková hrůza? Nebo bez těch 10 % nedává smysl ani těch zbylých 90? No vidíš, tak jdeme na to, co?“
Najít smysl v práci, to zní moc pěkně, ale jak ho budovat?
Je fajn si opakovat, že věci mají takový smysl, jaký jim dáme. Všichni můžeme dělat to samé a každý v tom uvidíme jiný smysl. Jsou profese, u kterých si řeknete, že jsou jasně smysluplné. Lékaři, učitelé, hasiči… Ale věřte mi, že i lidé těchto profesí na smysl a poslání své práce často zapomínají, pokud si ho aktivně nezvědomují a nevyhledávají hmatatelné výsledky své práce. Na druhou stranu ale můžete potkat prodavačku, která má jako smysl své profese „dělat lidem úsměvem hezký den“ a ta v tu chvíli může cítit ve své profesi silnější smysl než někdo, od koho ho čekáme téměř automaticky.
Co z toho vyplývá?
Důležité je uvědomit si, že smysl se aktivně vytváří, neděje se sám o sobě. Dobré je pomoci lidem, aby si položili otázku, proč dělají to, co dělají. K čemu to vlastně je a jestli se s tím ztotožňují. Je fajn to neomezovat jen na výsledky celé firmy, ale spíš na to, jakým způsobem pracuje ve firmě ten konkrétní zaměstnanec – čeho je součástí, na čem se podílí.
Máte problém s demotivovanými zaměstnanci? Nabídněte jim online kurz, kde se dozvědí, jak najít vnitřní motivaci.
Kdybyste mohla učit jen jedno téma, co by to bylo?
Růstové myšlení. Respektive nastavení mysli. U toho totiž všechno začíná a končí. Můžete hledat svůj potenciál, svůj smysl, pozitivní nastavení, jak chcete, ale když vnitřně věříte tomu, že je to celé k ničemu, tak to doopravdy k ničemu bude. To je klasický příklad fixního myšlení. Růstové myšlení je naopak takové, kdy na každý problém aktivně hledáte řešení a věříte, že ho lze najít. Přistupujete ke všemu tzv. růstově. Fixní a růstové myšlení jsou za mě dva zásadní přístupy náhledu na svět. „Buď věříte, že to půjde, nebo věříte, že to nepůjde. V obou případech máte pravdu,“ to říkal už Henry Ford a měl pravdu.

Mohla byste uvést příklad fixního myšlení, abychom si ho uměli lépe představit?
Jednoduchý příklad je, když si myslíte, že něco neumíte a nelze se to naučit. Spoustu lidí má fixní myšlení například u učení jazyka nebo matematiky: „Já nemám matematický myšlení, to nedám.“ Stejně tak to ale může být při komunikaci se šéfem: „To nemá smysl se s ním o čemkoliv bavit, stejně mě neposlouchá.“ Opravdu by vás nevyslechl? Nebo nevíte, jak to formulovat a danou věc vyjednat? Uvědomění si toho, že se na všem dá pracovat, je samo o sobě růstový přístup. Ten se dá naučit a můžete ho i budovat u lidí kolem vás, motivovat je k tomu.
A největší problém u českých zaměstnavatelů je tedy jaký?
Napříč odvětvími vnímám poslední dobou málo komunikace. Neinformovanost zaměstnanců o některých pro ně důležitých věcech, absenci firemní vize, a tím pádem i nedostatek dlouhodobé motivace. Určitou formu nezájmu, který zaměstnanci ze strany zaměstnavatele cítí. Tam potom vyvstává otázka „Co je dost?“ Co je dost zájmu, dost komunikace, co ještě komunikovat a co už ne, co je dostatek motivace zaměstnanců, aby to zase nepůsobilo přehnaně? Hledání této hranice je samozřejmě těžké, ale baví mě ji s klienty hledat.
Co se s tímto nedostatkem motivace dá dělat?
Často konzultuji majitele firem, kteří vám na jakoukoliv plánovanou komunikaci se zaměstnanci řeknou: „Deniso, to já ale neumím. Nemám na to čas. To nemůže fungovat.“ Někdy ale stačí malé změny, aby přinesly velké výsledky. Je v pořádku i to, když si najdete někoho, kdo to bude dělat za vás. Člověka, který vám vytvoří filtr, bude se věnovat jen lidem, jejich problémům, může je řešit a do jisté míry má i pravomoc do některých věcí zasahovat. Důležité může být třeba dát pravomoci někomu, kdo opravdu umí motivovat lidi, aby to reálně mohl dělat.

Doporučené

Propouštění zaměstnanců v 5 praktických bodech. Jaké máte možnosti a jak ho zvládnout i emočně?

Chybí vám v práci šťáva? Tipy, jak být produktivní, pro sovy, ranní ptáčata, poledňáky i šlofíčkáře

Uvítací balíček usnadní novým zaměstnancům nástup. Co by měl a neměl obsahovat?

Kvalifikovaní lidé stárnou a odcházejí do důchodu. Kdo bude dělat jejich práci?
