Drby v práci můžou rozložit celou firmu. Jak pomluvám mezi kolegy zabránit?

Všichni máme v práci jednu Kelišovou. Někdy dvě, v horších případech víc. A bohužel i na první pohled nevinné poznámky a malé drby mohou přerůst v toxické prostředí. To pak škodí nejen jednotlivcům, ale ve výsledku i celé firmě. Jak tedy pracovní drby ukočírovat?

Drby v práci

Drby jsou lákavé. Podle psychologických výzkumů mezi dvěma lidmi zvyšují intimitu a upevňují jejich přátelství. A když jsou ještě ke všemu pořádně šťavnaté, dokážou rozproudit konverzaci i mezi těmi, kteří by si normálně neměli co říct.

Jedna z amerických studií říká, že šířením drbů stráví člověk průměrně 52 minut denně, aniž by si to uvědomoval. Takže nebojte, jsme v tom všichni.

Co začíná neškodně, může v jistých případech vést až k šikaně na pracovišti. Takové situace jsou sice extrém, ale dá se do nich dostat snadněji, než to na první pohled vypadá. Abyste se jim vyhnuli, máme pro vás čtyři rady.

1. Začněte u sebe

Nikdo není svatý a je dost možné, že i vy samotní sem tam nějaký drb pustíte. Všímejte si toho, jak mluvíte o ostatních, a snažte se, abyste s kolegy neřešili nikoho v nelichotivém světle. Pokud se sami stanete svědkem pomlouvání, braňte ty, o nichž se drby šíří. Pomůže vám s tím pár šikovných frází:

  • Hm. To se mi moc nezdá. Jsi si jistý/jistá, že je to pravda?
  • To musel být pro [dosaďte si jméno] asi dost těžký den, třeba za to nemůže.
  • To je zvláštní. Já mám s [dosaďte si jméno] jen dobré zkušenosti.
  • Možná bys to s [dosaďte si jméno] měl/a probrat osobně. Třeba ti to vysvětlí.
  • Hele, nepomlouvejme. Řekni mi radši…

Bojíte se konflitků na pracovišti? Lektorka a koučka Eva Marková vás ve videokurzech Seduo.cz naučí osvědčené taktiky a strategie, jak hádky s kolegy ukočírovat.

2. Vyzkoušejte pozitivní drby

O co jde? V podstatě o to, abyste si navykli šířit pochvaly a zmiňovat cizí úspěchy. Takové „pozitivní drby“ pak dávají lidem najevo, že si jich ostatní cení. Zmiňte třeba u oběda, co se vašemu kolegovi, který s vámi zrovna není, povedlo. Podobné zprávy se sice nešíří tak rychle, ale svůj efekt mají.

3. Zapracujte na celkové komunikaci

Spousta drbů vzniká proto, že se k lidem nedostanou pravdivé a celistvé informace. Snažte se tedy být pro zaměstnance co nejtransparentnější (jako vedení i jako jednotlivci) a řešte s nimi i věci, které nejsou dvakrát příjemné. Mluvte o problémech nahlas. Jen tak nevzniknou šeptandy a zveličené historky, které si zaměstnanci předávají tichou poštou.

Spousta pomluv navíc pramení z lidské frustrace – ať už z osobního života, nebo pracovních záležitostí. To první asi nijak neovlivníte, to druhé ano. Pokud narazíte na kolegu, který po firmě šíří zlou krev, sjednejte si s ním schůzku a řešte, co ho v práci trápí. Třeba díky tomu objevíte problém, o kterém vůbec nevíte.

4. Když nic nezabere, s toxickými lidmi se rozlučte

Každá firma je nastavená trochu jinak a někde se dokonce razí přístup, že se lidi téměř nepropouštějí. Jestli ale máte v kolektivu někoho, kdo dělá dusno, bude nejlepší, když firmu opustí. Dřív nebo později by kvůli němu totiž mohli odejít zaměstnanci, o které přijít nechcete. Nemluvě o tom, že právě dotyčný záškodník možná v lidech potřebu pomlouvat přiživuje.

Naučte se umění rozhovoru. Videokurz od lektorky Ivety Clarke na Seduo.cz vás naučí, jak zkvalitnit vztahy nejen s kolegy v práci, ale třeba i se svými blízkými.

 
Sdílejte