Nevyhazujte peníze na vzdělávání z okna. Udělejte z manažerů kouče

„Svět se mění. Jsou na to vaši manažeři připraveni?“ Touto otázkou začíná nový bestseller It’s the Manager, založený na obřím výzkumu Gallupova institutu. Kvalitní manažeři a teamleadeři jsou podle něj pro organizaci klíčoví v tom, jestli bude v budoucnu úspěšná. Manažeři ale potřebují vyrůst z šéfů na kouče. To znamená najít zásadně jiný přístup k lidem v týmu a k jejich učení.

Jak udělat z manažerů kouče
Foto: Shutterstock.com

V Česku se vzdělává 45 % lidí, kteří už vyrostli ze školních lavic, ale nechtějí nebo nemůžou v práci zaostávat. Ročně věnují firemní studenti učení několik hodin a stále častěji sahají po online zdrojích, což bude do pěti let víc než běžné. Video kurzy navíc lákají třetinu dospělých, třeba na Seduo.cz je jich registrovaných už přes 300 tisíc.

Jenže aby měly nové poznatky šanci na přežití, musíte je v práci uvést do praxe a cvičit pilně jako školák na flétnu. Zaměstnanci ale můžou ve své práci něco změnit, jen když je v tom manažeři podporují a dávají jim systematicky příležitost, jak nové znalosti využít.

Dobrý šéf je dobrý mentor

Je hlavně na teamleaderech, aby svým ovečkám vytvářeli příležitosti a umožnili jim vyzkoušet si novinky v bezpečném prostředí, kde je „chyba“ jen potřebnou součástí učení. Měli by zastat roli supervizorů, mentorů a koučů. Schopní teamleadeři dnes zpětně hodnotí kurzy, pracují s novými znalostmi svých lidí, pomáhají určit cestu jejich rozvoje, plánují, v čem se mají vzdělávat, a po každém kurzu myslí na následný follow-up. Jak to v praxi vypadá, jsme zjišťovali přímo u nich. Tady jsou jejich osvědčené postupy:

Zapojte do vzdělávání ve firmě i manažery. Rozšíří své obzory, budou mít přehled o kurzech a lépe dohlédnou na posun svých podřízených. Začít můžete třeba na Seduo.cz.  

 
Sdílejte