Jak letos se zaměstnanci oslavit Vánoce? Zeptali jsme se přímo personalistů

Jaké letos budou firemní Vánoce? Potkáme se osobně, virtuálně, nebo na půl cesty? Firmy, které jsme oslovili, zatím plánují vánoční oslavy s nejistotou, jak všechno nakonec dopadne.

Vánoční večírky

Mějte záložní plán pro klasický večírek

„Jsme optimisté, a tak plánujeme klasický vánoční večírek s živou kapelou a vystoupením populárního komika. Zrušit se to dá vždycky,“ prozrazuje Eva Vavrouchová, personální ředitelka v HESTEGO. V záloze mají venkovní vánoční jarmark, který už v minulosti dělali, takže mají s takovou akcí zkušenosti. Je náročnější na organizaci, ale může proběhnout, i kdyby byly omezené vnitřní akce.

Hybridní řešení ve stylu chytré horákyně

Michaela Koštířová, vedoucí interní komunikace v Avastu, vzpomíná na loňské svátky, kdy slavili virtuálně a všem poslali malou pozornost v podobě voucheru do vybraného obchodu v jejich zemi. Jak to bude letos, zatím řeší, nejspíš se přikloní k hybridní verzi. „Ještě nejsme zcela rozhodnutí, jak vánoční oslavy pojmeme. Zvažujeme různé varianty v závislosti na vývoji pandemie. Pravděpodobně však zvolíme kombinaci fyzických akcí v našich pobočkách v Praze, Brně, Londýně a dalších spolu s virtuálními setkáními pro zaměstnance z jiných lokací a nějakým drobným dárkem,“ uvádí.

Máte ve firmě skvělou atmosféru a chcete o ní dát vědět i potenciálním kandidátům? Nechte své zaměstnance, ať vás hodnotí na Atmoskop.cz.

Nadělit můžete i vánoční benefity

V Kauflandu Česká republika volí kombinaci benefitů a večírků. „Pro naše zaměstnance chystáme jako každý rok vánoční balíček s luxusními produkty našich značek. Každé oddělení také získá finanční příspěvek na neformální předvánoční setkání zaměstnanců mimo pracoviště. V současné chvíli tomu nebrání žádné vládní opatření, v případě jakékoliv změny se přizpůsobíme,“ dává vědět Renata Maierl, která má na starosti firemní komunikaci. Zaměstnanci z provozu v minulých letech dostávali také den placeného volna během vánočních svátků. „To se pokusíme znovu vyjednat i pro tento rok,“ tvrdí Renata s tím, že i letos plánují tradiční akci Helphand, kdy zaměstnanci z centrály před Vánocemi pomáhají kolegům v provozu i na skladě. A všichni zaměstnanci mohou nově čerpat benefit z Cafeterie, který umožňuje použít 3000 korun na nákup vánočních dárků.

Když to nepůjde uvnitř, jděte ven

Zajímalo nás, jak vidí letošní Vánoce ti, kteří firmám pomáhají akce uspořádat. „Lidé jsou přesycení onlinem, chtějí se potkat fyzicky,“ říká Jan Marek, jednatel České cesty, která organizuje firemní akce a věnuje se rozvoji jednotlivců i týmů. „Letos však zatím máme na Vánoce minimum poptávek, což je anomálie ve srovnání s předchozími lety, firmy vyčkávají do poslední chvíle,“ dodává. Řada firem již podle něj možná na Vánoce přejde do běžného večírkového módu. Protože však může nastat situace, kdy nakonec kvůli přísnějším opatřením nebude možné potkat se uvnitř, doporučuje zvolit takovou aktivitu, která může proběhnout i venku. „Třeba setkání à la adventní trh, kde mohou účastníci zkoušet různá řemesla, vít věnce, vyrábět vánoční ozdoby a společně popíjet horký punč či svařák. Další alternativou je večírek na ledě – pronajmout či nechat si postavit ledovou plochu a celé to pojmout jako ledový sportovní happening se střelbou na bránu, metanou nebo curlingem, s bruslením, tvorbou sněho-ledových soch a s vánočním cateringem,“ sdílí nápady.

Online si můžete zasoutěžit

A Jan přidává i tipy pro online řešení: online kvízy za využití kvalitních softwarů, které mohou do soutěže zapojit i 300 lidí, online koncert, online únikové hry, kde soutěží menší týmy. Nebo různé soutěžní programy, kde ve virtuálních místnostech účastníci navštěvují třeba lekce jógy nebo zdravého sezení a vším je provází zajímavý moderátor.

Věděli jste, že nábor přes firemní kulturu je stále na vzestupu? I proto byste měli inzerovat nejen na klasických pracovních portálech, ale i na Atmoskop.cz, kde kandidáti vidí na základě zkušeností zaměstnanců, jak to u vás doopravdy chodí.

Nemrhejte penězi za polovičaté řešení

I podle Jakuba Škoríka, který řídí obchod v eventové firmě Maxin PRAGUE, firmy zatím s Vánocemi nepospíchají. Přesto doporučuje začít s přípravami i letos včas, soustředit se na cíl, který má akce splnit, a tomu podřídit detaily. „Určitě také doporučuji akci upravit pro hybridní nebo plně online řešení, přizpůsobit komunikaci a flow večírku, zhutnit obsah, aby byl pro účastníky atraktivnější a zajímavější, přidat interaktivní prvky a vybrat moderní platformu, kde se mohou lidé setkávat téměř jako v reálném světě,“ vypočítává, na co je fajn se zaměřit. Pokud by se vánoční akce měla konat online, ale firma nemá rozpočet na kvalitní řešení, profi studio a moderátora, je podle něj lepší dát zaměstnancům milý dárek, doručit jim balíček a zorganizovat krátký přípitek na Zoomu než utratit stejné peníze za rozpačité online řešení plné kompromisů.

5 tipů na to, jak letos zvládnout firemní Vánoce

1. Optimisté, kteří mají ve firmě slušnou proočkovanost nebo se testují, se sejdou osobně na večírku.

2. Kdo nevěří, že se zima obejde bez přísnějších opatření, vsadí na venkovní nebo online akci.

3. Když nechcete Vánoce moc hrotit, v klidu lidem popřejte a rozdejte jim dárky, které je potěší.

4. Jestli radši zaměstnancům přilepšíte přímo, umožněte jim třeba v rámci benefitů pořídit vánoční dárky.

5. A pokud vám po vyčerpávajícím období na oslavu prostě nezbývá, lepší je poděkování a přátelský přípitek, než abyste akci nějak polovičatě lepili.

 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0