Přebijte podzimní splín. Desatero pro začínající HR biohackery

Jestli vás dostává podzimní počasí do útlumu a stále častější „rýmičky“ a množství práce pod neustálý tlak, máme tady desatero, které pomůže. A třeba se bude hodit i vašim lidem, obzvlášť v téhle době.

HR biohacking

Biohackeři kladou důraz na vědecky podložený přístup k seberozvoji. Skrze různé oblasti jako spánek, strava nebo pohyb se zaměřují na zkvalitnění svého života. A takový přístup se v kanceláři, ať už v tom klasickém, nebo domácím, hodí dvojnásob. Pokud prosedíte většinu dne nebo se naopak za celý týden nezastavíte a nestihnete se ani v klidu najíst, patrně tušíte, že to vašemu tělu neprospívá. Tady máte tipy, jak si hacknout podzimní splín.

Desatero HR biohackera

1. Choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu (i o víkendu) – tím napomůžete synchronizaci svého cirkadiánního rytmu, tedy takových biologických hodin, které všichni máme. Pravidelnost pomůže také kvalitě vašeho spánku. V dlouhodobém horizontu budete vstávat odpočinutější a hned ráno budete mít víc energie.

2. Zkvalitněte spánek – pomůže vám nastavení a dodržování spánkové hygieny. Mezi osvědčené tipy patří: V průměru 7–8 hodin spánku každý den. Spěte v tmavé, tiché místnosti s čerstvým vzduchem. Odstraňte vše, co vás v místnosti ruší, nemějte v ložnici elektroniku. Pokud můžete, nejezte těžká jídla těsně před spaním a ráno se co nejdřív vystavte dennímu světlu, případně si rovnou zacvičte. 

3. Pracujte s intenzitou osvětlení – večer snižujte intenzitu osvětlení v domácnosti a minimalizujte používání technologií (mobil, PC, televize). Přes den se co nejvíc vystavujte dennímu světlu. Pokud pracujete hodně s počítačem, můžou se vám hodit i brýle, které blokují kolem 30 % modré frekvence světla. Vaše oči po práci nebudou tak unavené.

4. Pohyb v průběhu celého dne – dobrá zpráva je, že není potřeba se obden po práci naprosto zničit ve fitku. Daleko efektivnější pro vaše tělo bude udržovat pohyb v průběhu celého dne. Dojít si pro kafe, vystoupit o zastávku dřív a kousek se projít – to vše se počítá a prospívá nejen svalům, ale celé pohybové soustavě i naší hlavě.

Ráno vstáváte plní energie, jenže práce máte opravdu nad hlavu? Možná by se vám do týmu hodila posila. Na portálech Jobs.cz, Prace.cz nebo Práce za rohem je momentálně kandidátů dost, stačí zveřejnit inzerát a oslovit je.

5. Jezte „skutečné“ potraviny – což neznamená sníst vše, co se skutečně sníst dá. Naopak, upřednostňujte minimálně zpracované suroviny, které nemají složení delší než smlouva s ďáblem. Minimalizujte cukry, vybírejte potraviny z lokálních zdrojů a dávejte přednost kvalitě surovin před kvantitou. Se správným stravováním si můžete pomoci například i videokurzy od odborníků

6. Trocha kofeinu (ne)ublíží – nenajdete ho jen v kávě, ale také v zeleném i černém čaji, kakau apod. Pokud se po konzumaci kofeinových nápojů necítíte špatně (netrpíte nadměrným pocením či bušením srdce), není důvod se jich bát. Kofein ale vynechte po 16. hodině, abyste neměli problémy s kvalitou spánku. Jeho poločas rozpadu je totiž až 8 hodin. Pozor také na množství přidaného cukru v některých kofeinových nápojích.

7. Hodně se smějte – socializace pomáhá snižovat stres. Když jste s přáteli, obvykle dochází k uvolnění, a to platí i pro online setkání. Aktivuje se tak parasympatikus – okruh nervového systému, který je v těle spojený s odpočinkem, relaxací nebo trávením. Jeho protiklad je sympatikus, který je v dnešní hektické době výrazně dominantnější, v těle vyvolává napětí. Kdykoli se tedy dostanete do stavu pohody, podpoříte parasympatikus a tělu „odlehčíte“.

8. Opravdový odpočinek – i když máte dovolenou skoro vyčerpanou, neznamená to, že umíte skutečně odpočívat. Dopřejte si každý den 5–10 minut meditace. Nemusíte se ale bát „ezo keců“. Berte to jen jako odpočinek, kdy nebudete sjíždět Instáč ani řešit, co si dáte k večeři. Pohodlně si sedněte, a aby vám neutíkaly myšlenky k práci a úkolům, soustřeďte se třeba na počítání nebo vlastní dech. Pokud s meditací začínáte, skvělým pomocníkem můžou být i aplikace (za nás doporučujeme např. Headspace, Calm, Let’s Meditate, The Mindfulness či další). Pokročilí si můžou zkusit vygooglovat různé dechové relaxační techniky.

Pravidelnou dávku HR energie a inspirace vám po ránu dodá i náš HRnek, newsletter plný aktualit, článků, dat a čísel a celkově toho nejzajímavějšího z našeho oboru.

9. Vystupte z komfortní zóny – trénujte své tělo. Stejně tak jako je pro tělo přínosné posilování svalů, můžete makat i na zvyšování odolnosti svého systému tím, že zkusíte něco nového. Nemusíte ale rovnou přednášet na pódiu pro 1000 lidí nebo skákat do ledového rybníku, na změny jděte pomalu. V případě otužování třeba začněte ráno – umyjte si studenou vodou obličej, jako další krok můžete přejít k 15 vteřinám studené vody na závěr ranní sprchy. Pro jiného může být výzva prezentování před kolegy. Zkoušejte, trénujte.

10. Sledujte se, měřte se – měřit pracovní úspěchy, sledovat úspěšnost náboru, to už je snad v HR samozřejmostí. Pokud ale začínáte s něčím novým ve svém životním stylu, nezapomeňte to také změřit, zapisovat či sledovat. Jedině tak zjistíte, jaké změny vám fungují a posunují vás kupředu a co vám i kolegům energii ubírá.

Chcete, aby i vaši zaměstnanci byli zdraví a plní energie? Stáhněte si a rozešlete jim naše desatero HR biohackera.

Biohackerovo desatero

Stáhnout
 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0