Boj o zaměstnance probíhá na poli firemní kultury. Kdo začne teď, bude mít náskok

Booking, Amazon, Yelp, Google a další velké servery už hodnotí restaurace, hotely a zboží dlouho. V každém oboru znamenalo spuštění hodnotících systémů velký posun a občas i pěknou paseku. Co se ale stane, když zaměstnanci začnou stejným způsobem hodnotit zaměstnavatele? Na tuhle zásadní otázku jsme se zeptali šéfa týmu kolem Atmoskopu Adama Hazdry.

Hodnocení zaměstnavatelů
Foto:  Václav Jedlička

Kdy se s hodnocením zaměstnavatelů na internetu vlastně začalo? 

Prvním portálem, který se začal věnovat hodnocení zaměstnavatelů, je GlassDoor. Byl spuštěný v roce 2007, čili funguje už nějakých dvanáct let. Hodnotící služby obecně jsou ale o dost starší. Na Bookingu a Amazonu se začalo s hodnocením o deset let dříve. Setkalo se s takovým úspěchem, že bylo jen otázkou času, kdy se rozšíří i na hodnocení zaměstnavatelů.

Všechny hodnotící služby spustily ve svých oborech řadu změn. Ať už k lepšímu, či k horšímu. Jak zapůsobily na trh práce? 

Atmoskop jsme stavěli na základě velkého výzkumu, který proběhl v létě 2017. Ptali jsme se lidí, kde získávají informace o potenciálních zaměstnavatelích. Jestli se ptají známých, jestli sledují webové stránky, sociální sítě, jestli měli přístup ke zkušenostem zaměstnanců. Zjistili jsme, že dostupných kvalitních informací je v této oblasti minimum, ale poptávka je velká. Na přímé hodnocení ještě musíme počkat, protože jsme s Atmoskopem na trhu práce jen rok a půl. Ale 80 % dotazovaných uživatelů nám posílá pozitivní zpětnou vazbu.

Máte přehled, kdo Atmoskop využívá?

Můj kolega Petr Lamač říká, že se většina uživatelů, zhruba dvě třetiny, dělí na proklepávače a porovnávače. Jsou to lidé, kteří uvažují o změně práce, a poté, co si na Jobs.cz přečtou inzerát, jdou zkontrolovat, jakou má ta daná firma pověst. Roste ale i skupina firemních uživatelů. Společností, které si s naší pomocí udělaly interní průzkum spokojenosti zaměstnanců a používají výsledky například na kariérních stránkách, v inzerátech, na sociálních sítích nebo v pozvánkách na pohovor.

Kolik takových firem je? 

Zatím řádově pár stovek, ale předpokládáme, že jejich počet bude růst. Když se totiž podíváme na výsledky LMC JobsIndexu, je jasně vidět, že firemní kultura a přístup k zaměstnancům hrají velkou roli v celkové spokojenosti zaměstnanců. Možnost se prezentovat jako dobrý zaměstnavatel a doložit to hodnocením přímo od pracovníků je už dnes pro firmy velká výhoda a její význam bude dál růst.

Když jste začali Atmoskop dávat dohromady, na jaké funkce jste se zaměřovali a proč?

Na trhu práce existuje informační bariéra. Když se o firmě budete chtít cokoliv dozvědět, jste odkázán na její vlastní webové stránky, sociální profily a oficiální prezentace. Základní zadání Atmoskopu tedy bylo tuto bariéru odstranit. Chtěli jsme vytvořit místo, na kterém najdete známého v každé české firmě, který vám dá důvěryhodné informace o jejím fungování. Ale nechtěli jsme vytvořit srovnávací systém. Proto Atmoskop nemá žádný žebříček „Top 100 českých firem“.

Proč?

Protože každý člověk hledá ve firmě a její kultuře něco jiného. Jedno z nejčastěji zmiňovaných pozitiv napříč Atmoskopem je, že zaměstnavatel posílá včas výplatu. Pro špičkového odborníka dejme tomu v marketingu je ale daleko důležitější možnost pracovat z domu. To neznamená, že by jeden nebo druhý požadavek byl méně důležitý. Není možné je porovnávat. Zkrátka, IT firma může mít hodnocení 95 %, ale to neznamená, že by do ní každý automaticky zapadl. Někdo může být daleko spokojenější v supermarketu, který nasbíral procent šedesát.

U online hodnocení je hodně důležitá věrohodnost recenzí a eliminace možného zneužití. Jak jste tyhle věci ošetřili?

Atmoskop má svůj kodex férového uživatele. Je to docela dlouhý právní dokument, který přesně stanovuje rozsah informací, jež se na něm smějí objevit. Každý příspěvek kontrolujeme a zvažujeme, jestli není s kodexem v rozporu. V základu je Atmoskop postavený na ústavním právu každého člověka vyjádřit svůj názor, včetně názoru na svého zaměstnavatele. Pokud na něm uživatelé vyjadřují své názory a ilustrují je na pozitivních a negativních zkušenostech, tak je vše v pořádku. Pokud ale někdo začne používat vulgarity, napadat konkrétní osobu nebo vynášet citlivé informace, tak jeho příspěvek nezveřejníme.

Kolik takových zamítnutých hodnocení je?

Pohybuje se to mezi 5 a 10 %.

Ověřujete nějak, že hodnotitel v dané firmě opravdu pracuje?

Dáváme přednost hodnocením, která přišla z firemního e-mailu. Pokud uživatel použije e-mail soukromý, požádáme ho o doložení, že ve firmě pracoval. Třeba o certifikát školení, zaměstnaneckou kartu, odkaz na LinkedIn. Pokud nám takový důkaz nepošle, umístíme jeho hodnocení až na konec. 

Dáváte možnost firmám, aby se k hodnocení vyjádřily?

Ano. Je to nutné hlavně v případech, kdy se v hodnocení objeví nějaká důvěrná informace. Stalo se nám například, že jsme z hodnocení odstraňovali výši nástupního platu, jehož zveřejňování měli zaměstnanci zakázáno v pracovní smlouvě. Tu možnost nemají jen firmy. Kdokoliv může na jakýkoliv příspěvek zareagovat, požádat nás o prověření nebo ho pomocí hodnocení „palci“ posunout nahoru či dolů. Stalo se nám dokonce, že si uživatel stěžoval na příliš velké množství pozitivních hodnocení u jedné firmy. Samotní uživatelé ale jeho stížnost „vypalcovali“ hluboko dolů. 

Jak testujete, že Atmoskop funguje tak, jak má?

Každý měsíc provádíme hloubkové rozhovory s několika uživateli i se zástupci firem. Máme nasazenou spoustu dotazníků, které spokojenost mapují a odhalují možné nedostatky. Všechny tyto informace se schází u našeho produktového týmu, který je průběžně zapracovává do nových verzí

Co se v nich objeví?

Teď se třeba věnujeme požadavku, aby se u firemních profilů objevovaly i nabídky pracovních míst. Na to jsme reagovali zavedením sekce „Nabídky práce“, kde je zhruba 1200 pracovních pozic. Testujeme i možnost, že by byly výsledky Atmoskopu vidět v rámci vyhledávání na Jobs.cz.

Jaké má Atmoskop reakce od zaměstnavatelů?

Mezi firmami máme nadšené zastánce, ale najdou se i takové reakce, které by nás nejradši vymazaly z povrchu zemského. Což dává smysl, protože nikomu se asi nelíbí, že se o něm, často velmi nelichotivě, vyjadřují jeho vlastní pracovníci. Firmy si na to ale musí zvyknout. Nakonec nejsme v oboru sami. Na Facebooku fungují skupiny typu „Kde nepracovat“, kde jsou hodnocení daleko nemilosrdnější a kde se na rozdíl od Atmoskopu firma nikoho nedovolá.

Ukazují výsledky Atmoskopu něco unikátního o trhu práce? Něco, o čem jste před jeho spuštěním nevěděli? 

Já se osobně zabývám ještě LMC JobsIndexem a vidím, že se jeho výsledky s Atmoskopem v podstatě shodují. Nejčastější důvody k odchodu z práce jsou špatné chování k zaměstnancům, šikana, nespravedlivé ohodnocení. To všechno se objevuje v obou nástrojích. Co mě překvapilo, je, že většina hodnocení je pozitivních. My Češi se vnímáme jako věční nespokojenci, co si rádi stěžují. Podle Atmoskopu je ale 62 % zaměstnanců napříč pracovním trhem se svým zaměstnavatelem spokojených a doporučují ho ostatním.

Chcete vědět, co si o vás vaši zaměstnanci myslí? Koukněte se na Atmoskop.

Jaké největší novinky do Atmoskopu přijdou v budoucnosti? 

Právě nám běží pilotní projekt, který testuje placené služby pro firmy. Zjistili jsme totiž, že u nás působí řada společností s vynikající firemní kulturou, o kterých se to moc neví. Třeba o VZP panuje obecné povědomí, že je to velká firma, bývalý státní monopol. Přitom u nás mají přes tisíc hodnocení s průměrem přes 80 %. Jsou zkrátka výborný zaměstnavatel, ale moc se to o nich neví. Díky Atmoskopu budou mít od října možnost s touto součástí firemní kultury aktivně pracovat a prezentovat se jí. Pro zaměstnance chystáme funkci, která by jim na základě jejich vyhledávání aktivně doporučovala firmy, kam se nejlépe hodí.

A jak vidíte budoucnost hodnotících služeb obecně? 

Podle mě o ně dál poroste zájem, který je už teď obrovský. V USA se na recenze v GlassDoor dívá celá polovina lidí, kteří hledají práci. Jejich význam ale poroste i z pohledu firem. I dnes, kdy jsou na trhu relativně silné ročníky, je firemní kultura rozhodujícím faktorem pro volbu zaměstnavatele. Pokud nenastane nějaká razantní změna, ubude na trhu během příštích pěti let skoro 195 000 lidí a v horizontu patnácti let už jich bude chybět na 370 000. Vše nasvědčuje tomu, že boj o ně bude probíhat právě na poli firemní kultury. Firma, která o ní začíná budovat povědomí už dnes, bude mít podstatný náskok.

 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0