4 věci, které můžete udělat hned teď, aby se vaši zaměstnanci v práci cítili líp

Někdy stačí ke spokojenosti pracantů něco mnohem jednoduššího než nákladné benefity. Třeba lesní koupel. Nebojte, teď nemyslíme půlnoční ponor do jezírka za svitu luny, ale něco mnohem praktičtějšího...

Foto: Shutterstock.com, Archiv LMC

Ať už zaměstnanci, o které se staráte, pracují v open spacech, nebo sdílí s kolegou místnost pro dva, často to v jejich pracovním prostředí vypadá sterilně. Kvalitní a dobře vybavené kanceláře přitom ovlivňují jejich zdraví, vztahy i produktivitu. Proč jim tedy prostor, ve kterém tráví až 40 hodin týdně, nevylepšit? Tady máte jednoduchý návod, se kterým už klidně můžete začít, a ještě vám vyřeší vánoční dárky pro zaměstnance: 

1. Fíkusem proti únavě

Posledních dvě stě let trávíme 90 % času v budovách. Pohodlný život s sebou ale nese daň – neustále na nás dotírá umělé světlo, hluk a chemické znečištění. Hudební teoretici si dokonce všimli, že ubylo i písniček, v nichž se objevují slova spojená s přírodou. Výsledek pobytu v betonové džungli? Na 84 milionů obyvatel EU ročně onemocní duševní poruchou. Co může zaměstnancům rychle ulevit? Sáhněte po truhlíku a dopřejte jim květiny. Už jedna rostlina na metr čtvereční prokazatelně zlepšuje paměť a zahání nemoci. Rostliny snižují stres a únavu zhruba o 37 %, a zlostné pocity snižují dokonce o 44 %. Podle Mika Robinsona, majitele malé společnosti v Kanadě, se navíc poté, co si jeho zaměstnanci dali na stůl vlastní rostlinu a pojmenovali ji, produktivita každého z nich zvýšila zhruba o třetinu.

Náš tip: Které květiny bude kancelář milovat? Třeba ty, které svým lidem darujete, ideálně formou vánočního dárku. Zaměstnanci si je můžou s dobrým pocitem sami zasadit třeba v Kokoze, která zaměstnává lidi s duševním onemocněním, nebo si je vyrobit na workshopu v květinové dílně Aranžerie zaměstnávající epileptiky.

2. „Imunoterapie“ jménem shinrin-yoku

Co dalšího v práci pomáhá k odbourání stresu a lepší komunikaci? Na vlastní kůži jsme si vyzkoušeli filosofii shinrin-yoku. Tenhle japonský termín (v překladu lesní koupel) staví na konceptu fyzického uvolnění a posílení imunity. Jeho principem je využívání lesa pro různé relaxační aktivity, třeba klidnou procházku. Výsledkem je lepší spánek, snížení deprese a krevního tlaku. Zázračnost přírody dokazuje i to, že podobné účinky má pouhý pohled na zelenou barvu. Nemusíte hned na stěnu kanceláře lepit tapetu s Yosemitským národním parkem, ale stačí část vymalovat zeleně nebo se jednou za čas projít po nejbližším travnatém paloučku. Zelená barva navíc pomáhá k výkonnosti a soustředění. A mysl zklidňuje i dřevo. Stačí pohled na něj, dotek nebo jeho vůně.

I v práci se zaměstnanci mohou cítit jako doma. A co teprve když mají domov za rohem. Hledejte proto nové lidi ve svém okolí a máte o spokojené zaměstnance postaráno.

3. Nemějte vítr z větrání

Zázraky dokáže i pořádné okno. Tedy ne ztráta paměti při prezentaci, ale „obyčejná“ díra do zdi. Existují totiž studie, podle nichž mají pracanti s výhledem do přírody až o 19 % nižší nemocnost. Úplně nejlepší je okno otevřené, se závanem čerstvého vzduchu. Kvalita vzduchu totiž ovlivňuje naše kognitivní schopnosti, podle harvardské studie dokonce o 100 %.

Náš tip: Aby se lidé v práci nedusili, pořiďte jim například zvlhčovač vzduchu nebo aroma difuzér. Může to znít překvapivě, ale čich je smyslem, který nejvíc ovlivňuje náladu. Důležité je ale zjistit, jestli kolegové mají podobný názor na aromaterapii…

Kliknutím zde si můžete stáhnout a pověsit na nástěnku malého pomocníka s receptem na spokojenější zaměstnance:

4. Budiž světlo

O prospěšném slunečním světle si můžeme v zimě nechat leda tak zdát. Senzitivnější jedinci tak trpí apatií. Pod umělým světlem se v těle navíc zvyšuje hladina stresových hormonů a kortizolu. Na pracovní stůl proto patří lampa s kvalitnějším zdrojem světla, která uleví i očím. Pravák by ji měl umístit po své levé straně, levák po pravé, a kužel světla by měl dopadat pod úroveň očí. Docela alchymie, že?

Náš tip: Pokud chcete udržet oči zaměstnanců po celý rok bdělé, přidejte do benefitů korunu denně a pořiďte jim oční lázeň. Počítačová aplikace v pravidelných intervalech spouští sadu očních cviků pomáhající proti vysychání očí a uvolňující krční páteř. Její vynálezce navíc podporuje činnost Nadačního fondu Dar Zraku.

Možností je ale mnohem víc. Zaručeně vždycky funguje osobní prostředí. Nechte zaměstnance, aby si zatloukli nástěnku, kafe pili z oblíbeného kočičího hrnku, a kontakt s jiným než pracovním světem zprostředkují i drobnosti, které si umístí na pracovní stoly nebo stěnu. Fotky rodiny, nepovedená kresba od ratolesti… Jen pozor, odhalené snímky od moře asi kolegové nepochopí.

 
Sdílejte
Řešili byste milostný románek kolegů?
0