11 triků, jak snadno zpříjemnit prostředí kanceláří, které budou fungovat i doma

Prostředí, ve kterém trávíte svůj čas, má vliv i na to, jak se cítíte, jak jste produktivní, kreativní a jakou máte chuť k práci. Proto jsme vám připravili pár nápadů, jak sobě i kolegům pracovní prostředí zlepšit. Náklady budou minimální a radost okamžitá.

Zlepšení pracovního prostředí

Rozsviťte si

Vyměňte stropní světla a zářivky, které dráždí oči, a investujte do kancelářských stojacích lamp s žárovkami, které napodobují denní světlo. Úplně nejlepší je, když si zaměstnanec může měnit intenzitu osvětlení. A ještě jeden tip na doma – k dostání je už i biodynamické osvětlení, které podporuje činnost mozku a přizpůsobuje se denní době. Pokud se vám zdá dražší, dá se i pronajmout.

Kvalitní sezení

Zaměstnanci by měli sedět na kvalitní, polohovatelné a ergonomické židli. Takové posezení nejen minimalizuje problémy s bolestmi zad, ale může v kanceláři i hezky vypadat. Těm, kteří pracují především z domu, můžete nabídnout příspěvek na kvalitní vybavení – kancelářskou židli, stůl nebo třeba monitor.

Zaměstnance na home office můžete podpořit i tím, že jim nabídnete příspěvky na pokrytí zvýšené spotřeby energií. Je to především vstřícné gesto, které zlepší náladu v celé firmě.

Nástěnky, tabule a chytré nátěry

Popusťte uzdu představivosti a kreativitě. Vytvořte prostor, kam můžou zaměstnanci psát nebo připnout nápady, to do listy, motivační citáty a pochvaly. K těm modernějším variantám patří třeba chytrý nátěr, který promění obyčejnou zeď na popisovací a magnetickou tabuli.

Vdechněte pracovnímu místu život

Přidejte víc zeleně. Květiny zútulní jakýkoliv prostor, působí dobře na unavené oči i lidskou psychiku, a zlepšují dokonce ovzduší. Jestli si nejste jistí hned velkými květináči, zkuste například nenáročný lopatkovec, zamiokulkas nebo dracénu. A něco živého můžete věnovat i kolegům na HO. K narozeninám nebo jen tak – pro radost. Ideální jsou sukulenty. Jsou krásné, barevné, nepotřebují velkou péči a nestojí majlant.

Pracujte s barvami

Připravit konkrétní návrh rozložení kanceláře a sladění barev vám můžou pomoct návrháři. Pokud se do toho pustíte sami, můžete design kanceláří ladit do firemních barev nebo třeba využít psychologii a symboliku barev. Každopádně se toho nebojte. Doma se pak dá mnohem víc experimentovat. Pracujte s doplňky, jako je diář, pouzdro na laptop nebo polštářek na židli. Vše můžete sladit.

Když vám na lidech záleží a pečujete o ně i o prostředí, kde tráví velké množství času, nechte to prosáknout i do hodnocení na Atmoskop.cz. Tak se o tom dozví i potenciální kandidáti a nábor pro vás bude hračka.

Místo nejen pro knihomoly

Relaxační koutek doplňte o poličku nebo malou firemní knihovnu. Zaplnit poličky můžete postupně, ideálně knihami, které souvisí s oborem nebo náplní práce týmu, který prostor obývá. Můžete nastavit i pravidla pro půjčování knih domů.

Zařiďte zdravé svačinky

Miska ovoce bude v kanceláři vypadat nejen jako skvělá dekorace, ale zaměstnancům navíc taková svačina rychle dodá potřebnou energii. Zabijete tak rovnou dvě mouchy jednou ranou. Jen pozor na to, aby ovoce zůstalo čerstvé a nebylo ho málo nebo zbytečně moc.

Difuzéry a zvlhčovače vzduchu

Pro někoho zbytečný luxus, pro jiného skvělý tip, jak udržovat ovzduší v práci i doma v té nejlepší kvalitě. Zvlhčovače udržují vlhkost vzduchu na ideálních 40–60 %, takže se zaměstnancům lépe dýchá. Zejména alergikům nebo astmatikům tak můžete ulevit. No a difuzéry zase šíří příjemnou vůni, která může podporovat koncentraci na práci a snižovat stres. Pokud nechcete investovat do dražších přístrojů, obzvlášť třeba na doma, nějakou službu udělají i esenciální oleje.

Dvakrát ročně si vyhraďte čas na týmový úklid. Beze srandy – každému se na stole střádají zbytečné papíry a tohle je příležitost je vytřídit. Můžete to spojit s odpoledním teambuildingem.

Obrazy, plakáty či fotky

Ke stylovému prostředí obrazy či plakáty patří. Nepřežeňte to ale s různými kombinacemi. Pokud si nejste jistí, co se v kanceláři bude vyjímat, raději se držte pravidla „méně je více“. Nezapomeňte ale vyvolat pár fotek vašeho týmu, třeba z teambuildingu, a někam je zakomponovat – do rámečků nebo na nástěnku. Prostor bude osobitější a také nováčci na první pohled uvidí, jaká u vás vládne firemní kultura a atmosféra. Pár týmových fotek můžete zaměstnancům i rozdat. Je samozřejmě na nich, zda si je někde vystaví, ale je to milá pozornost.

Pečujete o zaměstnance, jak nejlépe umíte? Nezapomeňte je požádat o zpětnou vazbu. Stávající zaměstnanci totiž hodnotí svou firmu daleko lépe než zaměstnanci bývalí. Tak toho využijte.

Nešetřete na kancelářských potřebách

Je to sice drobnost, ale ani na kancelářské potřeby by se nemělo zapomínat. Zaměstnanci by jich měli mít vždycky dost, měli by je mít stále po ruce, a pokud jim něco specifického chybí, měli by vědět, na koho se ohledně doplnění obrátit. Pak už je na vás, jestli nakoupíte barevné tužky a bloky, nebo zvolíte čistý design s logem vaší firmy. A také dovolte zaměstnancům, aby si základní kancelářské potřeby z práce mohli vzít i domů, pokud pracují převážně odtamtud.

Nezapomeňte třídit

Barevné koše vaše kanceláře asi zrovna nezútulní, ale spousta lidí je už dnes považuje za samozřejmost, takže byste na ně měli najít místo i u vás. Nemusíte do toho zahrnout celou škálu nádob na třídění až po koše na baterie a plechovky. Pro začátek úplně stačí koš na plasty, papír a směs.

 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0