Kanceláře se mění, aby podněcovaly ke spolupráci. Jak na to z pozice HR?

Koronavirová pandemie a hybridní práce změnily i kanceláře – z prostoru pro práci se stávají místa pro setkávání a kolektivní spolupráci. Abychom inspirovali i vás, jak lze něco takového vytvořit, zeptali jsme se přímo architektů, kteří taková místa připravují, včetně toho, čím může v prvotní fázi přispět HR.

Design kanceláří

Dle architekta Jakuba Heidlera, který se Studiem Reaktor navrhoval přeměnu mnoha českých kanceláří, se dnes firmy zaměřují hlavně na prostory pro spolupráci, použití technologií pro online meetingy, efektivní rezervaci zasedaček a flexibilní využití pracovních míst. „Do kanceláří se vloudila atmosféra připomínající klubovnu, kavárnu, dílnu. Obývací pokoje, inspirované barevným Google prostředím, jsou po dvou letech strávených na home office pryč,“ upozorňuje.

Proměnu požadavků na design kanceláří potvrzuje i Apolena Weissová, workplace konzultantka ze společnosti Capexus. Potřebu flexibility je třeba promítnout i do pracovního prostoru. „A flexibilní kancelář znamená, že si můžete vybrat místo podle práce, kterou právě děláte,“ říká Apolena. Podoba pracoviště se teď řídí podle aktivit, a ne podle zasedacího pořádku. Firmy dnes podle ní potřebují také klidné a vybavené prostory pro online konference a pro telefonáty, tichá místa pro soustředěnou práci a naopak ta, kde se mohou lidé potkávat ke spolupráci a vyměňovat si nápady. Protože se už v kanceláři nepotkávají každý den, když už tam jsou, musí prostor podpořit jejich společná setkání a agilitu a zajistit, aby práce probíhala efektivně.

Lidé vyhledávají prostor vybavený k předávání myšlenek, výměně názorů, s odlehčenou společenskou náladou.

Jakub Heidler

architekt

Jestli podle Apoleny něčemu odzvonilo, jsou to velké zasedačky. Jako zajímavou novinku zmiňuje prázdné pracovní stoly, které odrážejí nejen nový způsob práce, ale i přísnější hygienická pravidla – stoly jsou po pracovní době prázdné, aby je mohla úklidová služba pečlivě uklidit.

Kanceláře můžou pomáhat i v náboru

Také Radek Procházka, ředitel společnosti Prochazka & Partners, která organizuje soutěž Kancelář roku, apeluje na zaměstnavatele, aby mysleli hlavně na to, jak kanceláře fungují pro zaměstnance, zda v nich najdou komunitní zóny, kavárny, huby i centrální společenský prostor pro komunikaci napříč společností. Kanceláře dnes podle něj pomáhají i v náboru, a to hlavně mladé generace – když firma investuje do lepších kanceláří, v náboru se to pozitivně odráží.

Jaké vidí Radek Procházka aktuální trendy?

  • Nejkvalitnější realizace jsou komfortní, milé, útulné, příjemné, vstřícné, pocit z prostoru se v nich víc blíží domovu.
  • Open space se ruší ve prospěch prostoru rozděleného na menší „pokojíčky“, který má komunitní rozměr, stejně tak se firmy odklání i od uzavřených kanceláří.
  • Kancelářské prostory nejsou předimenzované, firmy vycházejí z toho, jak moc tým kanceláře reálně využívá, když není online nebo v terénu.
  • Hrají prim přírodní materiály, jako je dřevo nebo kámen, ale i kov, prosazuje se graffiti, firmy podporují umění, které pracovní prostředí zpříjemňuje.

Mladé zajímá, jaká je atmosféra jejich potenciálního zaměstnavatele. Jděte jim naproti a ukažte jim náladu ve vaší firmě na Atmoskopu. Nahrát můžete až 12 fotografií a to, jak se u vás pracuje, se kandidáti nejlépe dozvědí na základě hodnocení vašich současných zaměstnanců.

Zapojte HR i zaměstnance, budou s výsledkem spokojenější

„HR oddělení (alespoň jeden zástupce) bývá častým aktérem při prvních kreativních fázích tvorby. Většinou se zdvojnásobí doba procesu navrhování, na druhou stranu ve finále bývají zaměstnanci spokojenější s výsledkem,“ připomíná jednu dobrou zásadu Jakub Heidler. Proč je třeba ji neopomenout? Zaměstnanci se podle něj cítí být víc součástí proměny, když se do návrhu podaří umístit byť jen malou drobnost, již uvedli v dotazníku, který se změny týká a měli ho možnost předem vyplnit. „Uvažovat nad novým prostorem znamená umět pohlédnout shora, nad půdorysem, se zadáním od vedení firmy. Stejně tak je ale důležité vyslechnout si potřeby zdola, v detailu pracovního místa, kde lidé tráví třetinu svého života,“ dodává.

Jak to po rekonstrukci může vypadat?

Vodafone

Část firemní centrály Vodafonu v pražských Stodůlkách prošla během letošního léta rekonstrukcí. Z open space kanceláří vznikl ve spolupráci s firmou Capexus prostor pro kreativní práci v týmech. K dispozici jsou originální zasedací místnosti, zenová zahrada i prostory pro spontánní porady.

Livesport

Za „průzkumnou sondu do budoucnosti kanceláří v postcovidové éře“ označuje portál Archizoom nové kanceláře společnosti Livesport od Studia Reaktor, které získaly zlaté ocenění jako Kancelář roku v kategorii Kanceláře 21. století.

Komerční banka

Mění se však také zázemí pro klienty. Svou Pobočku Budoucnosti, také od Studia Reaktor, má nově Komerční banka, jejíž interiérové řešení navazuje na virtuální prostředí mobilních telefonů a tabletů, z nichž je možné spravovat internetové bankovnictví.

3 praktická doporučení, na co si dát při proměně kanceláří pozor

  1. Nesnažte se být v oblasti kancelářského designu samoukem, pozvěte si kvalitního architekta nebo designéra.
  2. Slaďte pracovní prostor s firemní kulturou.
  3. Zapojte do proměny kanceláří HR oddělení a zaměstnance, nechte je vyplnit dotazník a vezměte do hry jejich představy o tom, v jakém prostředí si přejí pracovat.

Chcete zapojit do návrhu kanceláří zaměstnance? Zeptejte se jich pomocí chatbota Arnolda. Má na to už předpřipravenou konverzaci na téma pracovní prostředí a můžete ji vyzkoušet zdarma.

 
Sdílejte