Blue Monday, nejdepresivnější den roku, je tu. Aneb další důvod, proč být na sebe i zaměstnance hodní
Třetí lednové pondělí se už několik let označuje jako nejchmurnější den v roce. Hlavně proto, že jde o zvláštní „bezčasí“, kdy opadne vánoční humbuk, počasí není žádná sláva a lidé mají pocit, že se začátkem roku musí něco důležitého změnit, aniž by věděli co.

Jako první tento fenomén popsal psycholog Cliff Arnall, který teorii „chmurného pondělí“ podpořil i vlastním matematickým vzorcem. Ten kombinuje různé faktory jako počasí, míru motivace nebo třeba porušená předsevzetí. Koncept jako takový je trochu sporný a někteří odborníci ho zpochybňují, jedna věc však z výzkumů vychází jasně – že je leden měsíc, který v lidech vyvolává smutek a pocity deprese daleko víc než ty ostatní.
Proto bychom v tomto období měli více odpočívat, nebýt na sebe tolik přísní a neklást si před sebe zbytečně náročné překážky (např. v podobě příliš tvrdých novoročních předsevzetí). A to stejné platí i pro vaše zaměstnance. Pro většinu z nich byl dost možná návrat do práce změnou, na kterou si po svátcích musí trochu zvyknout.
Víte, v jakém rozpoložení nastoupili vaši lidé do nového roku? Ujistěte se, že je v práci nic netrápí, a ukažte jim, že na ně myslíte pomocí pravidelného dialogu s chatbotem Arnoldem.
- Připravte speciální svačinky. Co v kanceláři zaručeně zvedá náladu? Jídlo. Nachystejte zaměstnancům nebo svému týmu speciální pohoštění. A jestli na to máte finanční prostředky, můžete jim ve chmurné pondělí třeba zajistit oběd zdarma.
- Přiveďte do kanceláří mazlíčky. Psi jsou v podstatě malí, čtyřnozí terapeuti. A antistresové pohlazení se hodí ve všechny pondělky!
- Naplánujte jim občas volnější den. Může jít o speciální dny, kdy se všichni ve firmě sejdou na kávových či čajových dýcháncích a budou si moct popovídat.
- Ptejte se. Recept na štěstí ve firmě neexistuje. A aby se vám lidi začali se svými trápeními svěřovat, musíte se naučit projevovat o ně zájem. Teprve pak se dají skryté problémy – firmy i zaměstnanců – vyřešit.
- Z dlouhodobého hlediska může být na místě i úprava firemních benefitů. Potřeby lidí se neustále mění a to, co zaměstnanci rádi využívali loni, už nemusí být tolik aktuální. Zaměstnancům tak můžete dát možnost využívat kariérní kouče, terapie, dát jim více pracovní flexibility nebo jim jakkoliv jinak umožnit řešit problémy, které je trápí nejen v pracovním životě.
Hlavně se ale zamyslete nad tím, jak z péče o duševní zdraví udělat součást firemní kultury. Na well-being zaměstnanců je totiž důležité myslet během celého roku – obzvlášť v době stále přetrvávající pandemie, kdy zaměstnance může trápit nejistota i strach o budoucnost. Blue Monday bychom tak měli brát spíše jako záchytný bod, jak se na pohodu zaměstnanců letos ještě více zaměřit.
Doporučené

Chybí vám v práci šťáva? Tipy, jak být produktivní, pro sovy, ranní ptáčata, poledňáky i šlofíčkáře

Uvítací balíček usnadní novým zaměstnancům nástup. Co by měl a neměl obsahovat?

Kvalifikovaní lidé stárnou a odcházejí do důchodu. Kdo bude dělat jejich práci?

7 tipů z psychohygieny, díky kterým budete celý rok v pohodě
