Jako první tento fenomén popsal psycholog Cliff Arnall, který teorii „chmurného pondělí“ podpořil i vlastním matematickým vzorcem. Ten kombinuje různé faktory jako počasí, míru motivace nebo třeba porušená předsevzetí. Koncept jako takový je trochu sporný a někteří odborníci ho zpochybňují, jedna věc však z výzkumů vychází jasně – že je leden měsíc, který v lidech vyvolává smutek a pocity deprese daleko víc než ty ostatní.
Za to, že nás během ledna přepadávají výkyvy nálad víc než běžně, může podle psychologů často dozvuk Vánoc. Je to přirozené – během prosince totiž cítíme, že přípravy oslav vrcholí, a po návratu do práce snadno sklouzneme do představy, že nás teď dlouho nic příjemného ani slavnostního nečeká.
Proto bychom v tomto období měli více odpočívat, nebýt na sebe tolik přísní a neklást si před sebe zbytečně náročné překážky (např. v podobě příliš tvrdých novoročních předsevzetí). A to stejné platí i pro vaše zaměstnance. Pro většinu z nich byl dost možná návrat do práce změnou, na kterou si po svátcích musí trochu zvyknout.
Víte, v jakém rozpoložení nastoupili vaši lidé do nového roku? Ujistěte se, že je v práci nic netrápí, a ukažte jim, že na ně myslíte pomocí pravidelného dialogu s chatbotem Arnoldem.
Pokud byste rádi zlepšili náladu ve firmě (nejen během chmurného pondělí), máme pár tipů:
Hlavně se ale zamyslete nad tím, jak z péče o duševní zdraví udělat součást firemní kultury. Na well-being zaměstnanců je totiž důležité myslet během celého roku – obzvlášť v době stále přetrvávající pandemie, kdy zaměstnance může trápit nejistota i strach o budoucnost. Blue Monday bychom tak měli brát spíše jako záchytný bod, jak se na pohodu zaměstnanců letos ještě více zaměřit.