Co dělat s kolegou, který se moc potí? 5 tipů z praxe na firemní hygienu

Dezinfekce kvůli covidu zdaleka není to jediné, co hygiena ve firmě obnáší. V kuchyňce by se vyřádil archeolog? Na toaletách plánujete školení o záchodové štětce? Hádky o to, na kolik stupňů pojede klimatizace, už vás unavují? Zdráháte se někomu v týmu říct, že si má měnit triko? Nic z toho řešit nechcete, jenže musíte. Poptali jsme se, jak jdou na citlivé věci jinde. Odpověď zní: napřímo.

Hygiena zaměstnanců

1. Určete pravidla a trvejte na nich

Jan Skovajsa, CEO ve společnosti myTimi, přiznává, že téma nepořádku v kuchyňce bylo jedno z jeho největších překvapení v podnikání. Nečekal, že když se neurčí jasná pravidla, budou lidé odkládat použité nádobí do dřezu, i když je myčka metr od nich. A zároveň to označuje za jeden z nejčastějších zdrojů dohadování mezi zaměstnanci. „A tak vznikl relativně brzy jeden z prvních procesů ve firmě: jak se chovat vůči ostatním a ukízet po sobě,“ informuje s tím, že za něj nese odpovědnost office manager.

Ani to ale nemusí věc vyřešit. Když pravidla někdo opakovaně porušuje, v myTimi si s ním sednou a promluví. Pokud potíže přetrvají, nastává problém. „Neochota přizpůsobit se a přidělávání práci jiným je pro mě víc než dostatečným důvodem pro rozvázání spolupráce,“ tvrdí Jan.

U klimatizace zase ve firmě postupují na základě preferencí – když se ukázalo, že 80 % lidí chce raději otevřená okna, tak je otevřeli. A mají nakonec zkušenost i s tím, když někdo z kolegů zapáchá. A dobře to nedopadlo. „Ano, museli jsme řešit i tento problém, zatím dvakrát. Ale jsou bohužel i lidé bez sebereflexe. V obou případech se to zlepšilo tak na týden,“ přiznává Jan Skovajsa.

2. „Nechovej se jako dítě“ a mysli na to, jak se cítí ostatní

Také ve společnosti IReSoft na to šli rázně. „Oznámili jsme lidem, že definitivně končíme s přístupem rodič-dítě, který jsme dlouho tolerovali, a očekáváme přístup partner-partner. Letos je firmě 18 let, tak se to nabízí,“ sděluje Jiří Halousek, CEO (Chief Enthusiasm Officer).

Celé řešení postavili na firemních hodnotách. „Díky nim můžeme jít cestou svobody, agility, transparentnosti a důvěry. Na druhou stranu od každého očekáváme přebírání zodpovědnosti, vyzrálou komunikaci, týmovou spolupráci a proaktivitu. Apelujeme na lidi, že jaké si to spolu uděláme, takových dva tisíce hodin ročně spolu prožijeme. A že je to na každém z nás,“ objasňuje Jiří. Přístup, kdy zaměstnancům připomenete, že jsou dospělí a měli by se tak chovat, má své výsledky.

Apelujeme na lidi, že jaké si to spolu uděláme, takových dva tisíce hodin ročně spolu prožijeme.

Může se zdát, že od dřezu jsou firemní hodnoty daleko jako Mars. Jenže nejsou. „Pokud to myslíte ve firmě vážně s hodnotami a firemní kulturou, nemůžete prostě tolerovat nedodržování společných dohod. Bohužel to někdy znamená se i s daným člověkem rozejít, přestože v práci dodává skvělé výsledky. Je to těžké, ale lidi se nezmění, dokud sami nechtějí,“ říká Jiří s tím, že je zajímají nejen výsledky práce, ale také to, jak se lidé ve firmě s ostatními cítí a zda zažívají emoční pohodu. „Bez toho by se nám nikdy nepodařilo naplnit naši vizi, že chceme vytvořit prostředí, kde většina lidí může být šťastná většinu dní,“ přibližuje svůj přístup.

Máte příjemné pracovní prostředí, kde jste k sobě navzájem ohleduplní? Nenechte si to pro sebe, pro spoustu potenciálních kandidátů je to důležitá informace. Podělte se o ni na Atmoskop.cz.

3. S bordeláři mluvte narovinu

Žádné mytí nádobí za druhé, rozprašování vůně oceánu po kanclu, balík kosmetiky od Ježíška. Jděte na to citlivě, s empatií, neagresivně, ale zpříma. A to, v případě odéru, i s vědomím, že ho člověk sám možná už ani necítí. A je jedno, jestli jde o pot, zápach z úst nebo parfém, který zůstává v práci, i když už je jeho milovník doma po večeři.

„Jednou z našich firemních hodnot je vyzrálá komunikace. Pokud mi něco vadí, jednám na rovinu. Když vidím porušování hodnot, empaticky kolegu upozorním,“ vysvětluje Jiří, jak to u nich chodí. Stejné očekávání má od druhých. Věří, že nikdo nezůstane lhostejný, když vidí svého nepořádného kolegu.

Když vidím porušování hodnot, empaticky kolegu upozorním.

4. Pomoci může i etický kodex

V prekérní situaci, konkrétně se zápachem, může nakonec pomoci i etický kodex. V něm se může výslovně zmínit vhodné reprezentativní pracovní oblečení a dodržování osobní hygieny. Poukázat na zásadu etického kodexu, který se ve firmě respektuje, může být při ožehavém rozhovoru pro někoho přeci jen o něco snazší.

5. Nikoho neztrapňujte a promluvte si v soukromí

A hlavně – promluvte si soukromě, ne před skupinkou zvědavců, kteří se vsadili, jak to dopadne. Jiří doporučuje vzít si kolegu stranou a věc s ním probrat tak, abyste si nepoškodili vztah. „V tu chvíli je jedno, kdo je na jaké pozici – hodnoty platí pro každého stejně, nehledě na to, jestli je manažer, nebo je ve firmě deset let. K tomu lidem zajišťujeme vzdělávání a osobní rozvoj,“ dodává.

 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0