Ukončení pracovního poměru a offboarding
Ukončení pracovního poměru k firemnímu koloběhu neodmyslitelně patří, ať už pracovní poměr ukončil zaměstnanec, nebo zaměstnavatel. Proto je dobré mít i pro tuto náročnou záležitost zažité procesy a pravidla. Připomeňte si, jak by měl offboarding zaměstnanců správně vypadat, aby rozloučení nikoho nebolelo víc, než je nutné.

Obsah článku Ukončení pracovního poměru a offboarding:
- Mluvte se zaměstnanci – o pozitivních věcech i o problémech.
- Dávejte si ve firmě vzájemně zpětnou vazbu.
- Vybírejte mezi kandidáty pečlivě a postavte silný tým.
- Věnujte se nováčkům a kvalitnímu onboardingu.
- Nepodceňujte průběžnou péči o zaměstnance.
- Pracujte na firemní kultuře.
Buďme realisti. I když se budete snažit, lidé přicházejí a odcházejí. Jak poznat signály, které se před podáním výpovědi u zaměstnanců mohou objevit? Všímejte si především:
Díky včasnému rozpoznání problémů můžete zakročit a případné výpovědi zabránit.
Nejčastěji vaše zaměstnance budou lákat na lepší peníze, zajímavé benefity nebo třeba lákavější náplň práce – to se stává. Bránit se můžete prevencí, kterou už jsme zmiňovali. Tedy tím, že budete dlouhodobě pracovat na dobrých vztazích a firemním prostředí.
Pokud mezi svými kolegy máte opravdové talenty a odborníky, o které byste přišli velmi neradi, ohlídejte si je.
- Zajistěte, aby kolem sebe měli další inspirativní lidi, od kterých se můžou učit.
- Dopřejte talentovaným kolegům pracovní výzvy.
- Ujistěte se, že má práce vašich lidí smysl a dopad.
- Pracujte společně na firemní kultuře a na stmelování kolektivu.
- Každý zaměstnanec by měl mít svůj rozvojový plán.
- Pomáhejte zaměstnancům s balancováním pracovního a soukromého života – ukažte, že jim věříte, a dopřejte jim flexibilitu.

K ukončení pracovního poměru může dojít ze strany zaměstnance, zaměstnavatele a samozřejmě i dohodou obou stran. Asi k nejčastějším formám ukončení patří:
Ve zkušební době může zaměstnanec, ale i zaměstnavatel ukončit pracovní poměr bez udání důvodu a nebo z jakéhokoli důvodu. Tomuto scénáři je samozřejmě lepší předejít, protože odchody ve zkušební době zvyšují náklady na nábor, míru fluktuace a mnohdy se jim dá vyhnout zvládnutým onboardingem a otevřenou komunikací v týmu.
Je dobré vědět, že ve zkušební době zaměstnavatel nemůže pracovní poměr rozvázat pouze tehdy, pokud byl zaměstnanec prvních 14 dnů v pracovní neschopnosti. Zaměstnanec může pracovní poměr ukončit, i když je na neschopence. Zajímavé také je, že při ukončení pracovního poměru ve zkušební době není potřeba dodržet ani žádnou výpovědní lhůtu. Končí automaticky dnem, kdy je dokument s výpovědí doručený či předaný zaměstnanci nebo naopak zaměstnavateli.
O dohodě je řeč pouze tehdy, pokud s ukončením pracovního poměru a s jeho podmínkami souhlasí opravdu obě strany. Dohoda musí být písemná, s podpisem obou stran a je lepší, když obsahuje také důvod výpovědi. Zejména kvůli zaměstnanci, když má nárok na odstupné (například pokud odchází z organizačních důvodů). Pokud se následně bude hlásit na úřad práce, bude mít nárok i na vyšší výměru podpory v nezaměstnanosti a doložení důvodu ukončení pracovního poměru bude potřebovat.
Výpověď ze strany zaměstnance musí být připravená v písemné formě a zaměstnanec ji musí podepsat. Zaměstnavatel ji podepisovat ani nemusí, stačí, když ji převezme. Výpověď začíná platit dnem doručení a od prvního dne nového měsíce automaticky začne běžet výpovědní lhůta 2 měsíce. Zaměstnanec ve výpovědi nemusí udat důvod, proč výpověď podává.
Pokud můžete výpovědi zabránit, pokuste se o to. I v době, kdy firma prožívá krizi, je možné udělat několik kroků, abyste nemuseli hned propouštět. A jestli k propouštění opravdu přistoupit musíte, udělejte to maximálně citlivě, v článku najdete návod.
Odchází vám kolega? Nepodceňte to a náhradu za něj začněte hledat včas. Nejlépe tam, kde je kandidátů nejvíc. Na našich portálech Jobs.cz, Prace.cz, Atmoskop.cz nebo v aplikaci Práce za rohem najdete desetitisíce uchazečů ze všech oborů.
- Spolupráce s manažerem – buďte v kontaktu s manažerem a v komunikaci směrem k zaměstnanci, ale také ke zbytku týmu buďte jednotní. Dohodněte se, kdy změnu v týmu oznámíte – můžete tak zabránit šíření polopravd a spekulací.
- Dokončení a předání práce – včas řešte, kdo po stávajícím zaměstnanci převezme jeho povinnosti. Pokud bude potřeba, domluvte se na předání práce a zaškolení nového kolegy.
- Výstupní pohovor a výstupní dotazník pro zaměstnance – když je to aspoň trochu možné, snažte se ke konci výpovědní lhůty naplánovat osobní výstupní rozhovor. Dejte na něm zaměstnanci prostor, aby vám mohl dát zpětnou vazbu a sdělit vše, co mu při odchodu přijde důležité. V některých firmách využívají místo rozhovorů výstupní dotazníky. Návratnost ale nebývá velká a tato forma postrádá lidskost. Pohovory a dotazník se ale dají i kombinovat.
- Praktické záležitosti – převezměte si všechny firemní předměty a dokumenty (přístupová karta, počítač nebo třeba firemní nářadí). Samozřejmostí by mělo být i potvrzení, že zaměstnanec vrátil vše. Nezapomeňte dořešit dovolenou, případné odstupné a nachystejte včas dokumenty jako zápočtový list, výstupní list a potvrzení o zdanitelných příjmech. Po odchodu zaměstnance nezapomeňte zrušit všechny přístupy do firemních systémů a nastavit přeposílání mailů přímému nadřízenému.
Proč začínají zaměstnanci podávat výpověď hromadně? Na vině je Velká rezignace, zjistěte víc z článku.
Alumni programy jsou zatím běžnější v zahraničí. Myšlenku ale mají skvělou a není důvod, proč by se nedaly v nějaké podobě využít i v našem prostředí a zakomponovat do offboardingu. Alumni program je komunita bývalých zaměstnanců. Takové sdružení udržuje kontakt mezi firmou a bývalými zaměstnanci. Společnost tak dává najevo, že pokud už byl jednou člověk její součástí, patří k ní napořád. Ještě běžnější než ty korporátní jsou v zahraničí alumni programy absolventů vysokých škol. Pokud někdo vystudoval Harvard, je hrdým „harvarďanem“ napořád. Podobný pocit si ale může odnést i zaměstnanec, když se přesune do jiné práce a k jiným projektům.
Investice do lidí je ve firemním prostředí obvykle ta nejvyšší. Peníze vydáte za nábor i udržení člověka v práci, když hradíte nejrůznější vzdělávací programy, ale také když řešíte firemní benefity nebo well-being zaměstnanců. Díky alumni programům můžete však získat také něco nazpět.
- Dáváte člověku pocit hrdosti, že k vaší komunitě stále patří, což příznivě ovlivňuje employer brading – jméno firmy.
- Budujete síť profesionálů, kteří se k vám můžou v budoucnu zase vrátit.
- Spokojený bývalý zaměstnanec se navíc nebude bát doporučit známé z oboru.
- P&G Alumni – nezisková organizace, která zahrnuje dohromady 50 tisíc bývalých zaměstnanců a pomáhá jim zůstat vzájemně v kontaktu.
- HSBC Alumni – organizují i pravidelné akce, kde podporují vztahy mezi stávajícími a bývalými zaměstnanci. Oběma skupinám navíc dávají možnost se přednostně přihlásit na vypsané pozice. Ještě dřív než je nabídnou zájemcům mimo organizaci.
- Accenture Alumni – společenství funguje už od roku 2001. Nedávno ji ale oživili redesignem webu, kde sdílí třeba pracovní nabídky, novinky o firmě i pozvánky na nejrůznější akce.
- McKinsey Alumni – komunita zahrnuje více než 30 tisíc členů napříč 125 zeměmi a jsou zvyklí mezi sebou sdílet know-how, diskutovat a vzájemně se obohacovat o tipy na novinky z jednotlivých oborů.
- Coca-Cola Alumni – ve firmě věří, že když udrží kontakt mezi stávajícími a bývalými zaměstnanci, nepřijdou postupně o know-how a investice, které do lidí vkládají. Alumni programy také podporují firemní kulturu, která je lidem blízká ještě dlouho poté, co odejdou.
Není jiná cesta a musíte se s člověkem, nebo dokonce s několika zaměstnanci rozloučit? Věnujte dostatek času přípravě. Komunikujte interně v rámci HR oddělení a nebojte se říct si seniorním kolegům o radu. Komunikujte také s manažery a nadřízenými lidí, kteří by měli z firmy odejít. Je velmi důležité, abyste byli sladění. Dobře načasujte komunikaci k lidem, kterých se výpověď týká, ale také k lidem, kteří ve firmě zůstanou a měli by firmu například podržet v krizi nebo jen zůstat neovlivnění negativní náladou způsobenou odchodem kolegy.
V žádném případě výpověď neuspěchejte. Tím spíš, kdyby mělo odejít víc lidí. Dejte každému prostor a možnost nepříjemnou informaci vstřebat.
Ve chvíli, kdy dostanete výpověď do ruky, zkuste ještě rozhodnutí zvrátit. Svolejte schůzku s manažerem a ptejte se zaměstnance na důvody, které ho k rozhodnutí vedly. Pokud jde například o nějaké nedorozumění či hádku v týmu, můžete se pokusit vše vyřešit. Pokud je o svém rozhodnutí zaměstnanec přesvědčený, respektujte to a snažte se, aby se poslední týdny ve firmě cítil pokud možno co nejlépe.
Někdy ale přes veškerou snahu můžou být pro obě strany poslední dny spíš nepříjemné. V takové chvíli je lepší zaměstnanci nabídnout, aby si vybral například zbytek dovolené a pak mohl rovnou odejít. Nezapomeňte ale včas naplánovat výstupní pohovor, nebo alespoň poslat výstupní dotazník. Tam zaměstnanci dopřejte čas a prostor, aby vám mohl sdělit zkušenosti a bilancovat své působení ve firmě. Do ničeho ho ale nenuťte.
Ať už kolega odchází za jakýchkoliv okolností, vždy mu poděkujte za odvedenou práci, a až přijde čas, nezapomeňte se slušně a nejlépe osobně, s podáním ruky rozloučit.
Řešení výpovědí, nespokojených zaměstnanců nebo třeba nespokojených manažerů, krize ve firmě nebo třeba negativní zpětné vazby bude vždy patřit k náročnějším disciplínám HR oboru. V těchto chvílích je klíčové zachovat chladnou hlavu, zajistit co možná nejvíc informací o vzniklé situaci a pak jednat.

Při řešení výpovědí a podobných negativních situací se tělo dostává pod tlak a prožívá zvýšený stres. A to dokonce i tehdy, když máte pocit, že jste sebezkušenější nebo že si práci a starosti příliš nepřipouštíte k tělu. Tělo na negativní zkušenosti často reaguje podvědomě, tedy aniž bychom si to přímo uvědomovali. Pokud tedy v práci řešíte náročnější úkoly a období, je důležité pracovat na duševní hygieně a stres účinně odbourávat:
- Pracujte na organizaci svého času a kvalitním time managementu.
- Budujte dobré vztahy se svými blízkými, ale také sami se sebou.
- Ve volném čase se věnujte svým koníčkům, nevypouštějte je.
- Myslete na zdravou stravu, příjem tekutin a pravidelný pohyb.
- Nepotlačujte své emoce a snažte se myslet pozitivně.
- Naučte se odbourávat stres a dopřejte si odpočinek (případně meditaci).
- Nezapomínejte na kvalitní spánek, zejména v náročném období by to měla být samozřejmost.
V neposlední řadě neztrácejte humor a nebojte se někdy i na vážnější situaci podívat s nadhledem. S tréninkem vám může pomoci třeba článek 15 velmi specifických důvodů pro odchod z práce, snad se aspoň trošku pobavíte.