Tohle jsou zlaté límečky. Seznamte se se zaměstnanci, které chce každý
Asi znáte zavedené rozdělení pracovníků na modré límečky (manuálně pracující zaměstnance) a bílé límečky (úředníky a management). S nástupem znalostní ekonomiky se ale objevil ještě třetí typ – zlaté límečky (golden collars). Kdo to je?

Zlaté límečky jsou vysoce kvalifikovaní zaměstnanci s velkou přidanou hodnotou pro firmu. Na jejich znalostech nebo osobních schopnostech bývá společnost často závislá: můžou to být třeba programátoři, UX designeři a další. Seznamte se…
Zlaté límečky mají zvláštní postavení nejen ve firemní hierarchii, ale vymykají se i postojem k firmě jako takové. Klasické motivační nástroje, jako je mzda nebo kariérní růst, u nich příliš nefungují. Ne proto, že by je považovali za nedůležité (vysoká mzda je jednou z jejich priorit), ale proto, že je díky svým schopnostem považují za samozřejmost.
Když se podíváme na výsledky interního výzkumu LMC zaměřeného na názory lidí z řad zlatých límečků, ohledně možnosti změny práce se opakovaly odpovědi typu: „Nechci měnit obor. Nevím, co jiného bych mohl dělat.“ „Klidně bych i změnil obor nebo odvětví, ale nevím, jak bych tam mohl zhodnotit svoje zkušenosti.“ „Nevím, jaké to v jiných firmách je, takže počítám spíš s tím horším.“ Potíže s náborem golden collars ovšem nemůžeme házet jen na ně. Jejich skeptický postoj může občas způsobovat i přístup recruitmentu.
V případě, že se zlaté límečky ke změně zaměstnání odhodlají, považují personalisty za „nutné zlo“. Většina z nich se váže k tendenci jít po efektivitě a neztrácet čas debatami o „nepodstatných“ záležitostech: „Chci svůj čas strávit efektivně, a to i když hledám práci. Celý proces mi ale přijde zdlouhavý a odrazuje mě od toho si novou práci hledat.“ Z toho plyne i jejich tendence obcházet HR a jít „rovnou ke zdroji“, tedy za liniovým či týmovým manažerem.
Chtějí být oslovováni, ale pouze s relevantními nabídkami, správnou formou a ve správný čas na správném místě. Jako ideální nástroj pro jejich nábor se tedy jeví dobře sestavený inzerát, který:
Zkuste inzerát konzultovat se zlatými límečky, které u vás už pracují. Ty nejlépe vědí, co jejich potenciální kolega bude dělat a požadovat.
Podle statistik Jobs.cz činí zlaté límečky celých 12 % návštěv a odpovědí na portálu. Jen za tři měsíce (únor–duben 2020) odpovědělo na nabídky pozice v IT 12 644 unikátních uživatelů, u designérských pozic šlo o 2989. Celkový počet zhlédnutí inzerátů IT profesí byl 1,17 milionu a u designérských 143 300. Jestli tedy hledáte zlatý límeček, nebojte se ho hledat právě tady.

„Hledáme nový způsob, jak zadávat inzeráty a označovat je profesemi. Stává se, že se nevhodný inzerát zobrazí uchazeči i kvůli tomu, že je zařazen do profesí a oborů, do kterých nepatří. Se správnou kategorizací proto chceme pomoct i personalistům při zadávání inzerátů. Stávající profese proto revidujeme a naopak rozšiřujeme číselníky pozic o konkrétní profese z IT. Např. jsme přidali samostatné profese pro UX designera, PHP programátora, JAVA programátora a další,“ popisuje produktová manažerka Jobs.cz Kateřina Mňuková.
Doporučené

McDonald’s chtěl vědět, jak udržet zaměstnance ve zkušebce. Najal si Arnolda

Mzdy v ČR rostly o 7,7 %, na inflaci to stále nestačí. Jaký obor je na tom nejlíp a který nejhůř?

Jak rozvíjet kariéru personalisty? 6 způsobů, které fungují

Kdy vám pomůže nabídnout pozice i absolventům? 20 častých příkladů
