Když kytku, tak pro každého: personalisté radí, jak na narozeniny kolegů

Bouřlivé oslavy s šampaňským a cukrovou vatou nejsou potřeba. Alespoň symbolickým připomenutím narozenin však uděláte radost snad každému kolegovi. Způsobů, jak ve firmě slavit narozeniny, je spousta. Nejdůležitější je podle personalistů zapojit tým, vyvarovat se křeče a na nikoho nezapomenout.

Stejně jako v osobním životě mají rituály své místo i v práci. Kulatiny a životní výročí zaměstnanců ignoruje jen naprostý zlomek firem, většina společností ovšem neodbývá ani „obyčejné” narozeniny.

Oslava narozenin jako indikátor dobrých vztahů

Přístup k narozeninám se obvykle liší podle velikosti firmy. Zatímco v těch malých bývají oslavy narozenin přirozené a často i velmi spontánní, ve větších společnostech nahrazují bezprostřednost pravidla a mnohem důležitější roli hrají kolegové z týmu.

Způsob, jak zaměstnanci přistupují k narozeninám svého kolegy, však především napovídá, jaké ve firmě panují vztahy. Společné rituály jsou totiž nedílnou součástí firemní kultury.

Pokud se ve firmě podílíte na organizování oslav kolegů, přistupujte k tomuto úkolu vždy s rozvahou. Oslava by měla zapadat do mozaiky firemních akcí. Myslete i na to, že způsob, jak narozeniny společně oslavíte, může firemní kulturu upevnit.

Dejte na své zkušenosti a instinkt. V partě mladých lidí, kteří spolu dvakrát týdně po práci zajdou na drink, určitě nešlápnete vedle s narozeninovým žertíkem. U kolegů z anonymnější organizace by však netradiční dárek nebo způsob oslavy vypadal křečovitě.

Na nikoho nezapomeňte

V menších firmách, kde se zná každý s každým, si zaměstnanci dokážou udržet dobrý přehled o narozeninách kolegů i bez použití složitých nástrojů.

Mnohdy nepotřebujete ani excelovskou tabulku nebo poznámku v Outlooku či Google Kalendáři. Na blížící se narozeniny totiž většinou upozorní sám oslavenec nebo některý z kolegů. Nespoléhejte na to však na 100 %, abyste na někoho nevědomky nezapomněli.

Neexistuje zaručený recept na oslavy narozenin. Ať už ale vymyslíte cokoli, všichni kolegové musí cítit, že jsou stejně hodnotnou součástí firmy – když tedy v lednu kupujete oslavenci kytku a dort, neměli byste v únoru odbýt dalšího kolegu s tím, že není čas.

Oslavu můžete propojit s firemní poradou

Pokud pracujete v menší firmě, můžete stavět na tom, že společná oslava nezastaví práci desítek kolegů.

Čas je samozřejmě velmi drahocenná surovina, a proto některé firmy spojují společnou oslavu narozenin s poradou. Nejprve s kolegy proberete zásadní události z firemního života, poté popřejete všem oslavencům v daném měsíci.

Když to už nejde hromadně

Pokud jste početně povyrostli a kolegové se už tak dobře neznají, působí celofiremní oslavy trochu strojeně. Firmy růst obvykle řeší zaváděním procesů. A jasně stanovená pravidla mívají i firmy o 40 zaměstnancích. Pro narozeninové oslavy v nich bývá například uvedeno:

  • kdo má sledovat blížící se narozeniny kolegů,
  • jestli narozeniny můžete slavit během pracovní doby,
  • kolik firma přispívá na narozeninový dárek.

Ve větších firmách určitě využívejte poznámky o narozeninách kolegů v kalendáři, nebo si avíza vytvořte rovnou ve firemním informačním systému. Uvolníte si tím ruce.

Dalším aspektem růstu firmy je přechod ke strukturovanější interní komunikaci. Místo hromadných e-mailů kolegové komunikují pomocí Skypu nebo Slacku, což se dá velmi dobře využít i při narozeninách.

Kolega a vedoucí vědí nejvíc

A co dárky? Populární jsou poukázky nebo lahev vína, netradičním dárkem bývá pozvánka na opravdu dobrý oběd s člověkem z firemního managementu nebo placený půlden volna.

Obecně však platí, že nejlepší informace mají lidé, kteří se s oslavencem znají nejlépe. Pokud tedy narozeniny máte na starosti centrálně z personálního oddělení, poptejte se oslavencových kolegů nebo vedoucích, jaká dárek by zaměstnanec nejvíc ocenil.

Zapojte tým a zjistěte, co oslavenci udělá největší radost – může se třeba chystat na vysněnou cestu do New Yorku, a vy mu proto můžete pořídit netradičního průvodce po městě. I s dobře zacílenou drobností dokážete kolegovi vyrazit dech.

 

 
Sdílejte
Spolupracujete s manažery při náboru?
0