Skoro třetina lidí opustí práci během prvního půlroku. Jak tomu zabránit?

Pracovní trh se změnil a kandidáti si můžou z nabídek práce vybírat. To znamená, že i nováčci mají spoustu možností, kam odejít, když si s vaší firmou nebudou rozumět. A 31 % z nich to opravdu udělá. Dokonce ještě během prvních šesti měsíců. Proč? Hlavním důvodem je negativní zkušenost s nástupem.

Onboarding s Arnoldem

Špatně provedený onboarding je jedním z nejčastějších důvodů dobrovolných odchodů lidí z firem. Hlavním problémem, který nováčky trápí a na který firmy občas zapomínají, je například to, že zaměstnanci vůbec netuší, jestli novou práci dělají správně. Zároveň jim chybí místo, kde by se o své obavy mohli podělit. Tyhle překážky jde přitom jednoduše odstranit, jen o nich musíte vědět.

Přizvěte si na pomoc interní průzkum 

Když se budete nováčků průběžně ptát, jestli je něco netrápí, snadno je ve firmě udržíte déle. Interní průzkum pomocí našeho robota Arnolda dokonce udělá všechno za vás. Se zaměstnancem komunikuje první 3 měsíce a zjišťuje průběžnou zpětnou vazbu. Vše probíhá v krátkých a milých konverzacích, k nimž se zaměstnanci připojí pomocí odkazu v e-mailu nebo SMS zprávě. A zaměstnanec klidně může odpovídat v anonymním modu.

„Nováčci v rámci adaptace naráží na více problémů, ať už jde o spolupráci s nadřízeným, s kolegy či s pracovní náplní. To ovlivňuje jejich spokojenost a produktivitu, ale HR oddělení už do nich tolik nevidí a feedback dostávají se zpožděním. Arnold jim tohle pomůže vyřešit,“ vysvětluje Michal Musil, customer success manager Arnolda.

Vy tak můžete interní průzkum pustit z hlavy. Pozvánky s odkazem k průzkumu pošle Arnold úplně sám. Těm, co neodpoví, se později připomene.

Chcete se o tom, jak zlepšit onboarding, dozvědět víc? Přijďte si poslechnout Michala Musila z Arnolda a Petru Nulíčkovou, na náš online webinář, kde vás provedou současnými trendy, vysvětlí, jak se nejlépe připravit na nástup nováčků, a podělí se o své zkušenosti a tipy, jak zlepšovat adaptaci a zaměstnaneckou zkušenost nových zaměstnanců.

Používejte otázky, které se osvědčily jinde

Nemusíte si lámat hlavu s tím, na co se nováčků ptát. Arnold má předpřipravené otázky, díky kterým postupně zjistí, na čem musí firma zapracovat. Ptá se například na následující:

  • před nástupem se nováčka zeptá na hodnocení náborového procesu,
  • během prvního týdne zjistí, zda mu něco nechybí (např. pracovní vybavení),
  • v průběhu 1. a 2. měsíce zkušební doby se doptá, jestli se zaměstnanci dobře spolupracuje s kolegy i nadřízeným a jak mu nová práce sedí – jestli ho baví a splňuje jeho očekávání, 
  • během třetího měsíce si popovídá o tom, jak zaměstnanec rozumí chodu společnosti, jestli se ztotožňuje s firemní kulturou a má v plánu po zkušební době zůstat.

Arnold může komunikovat najednou s 10 lidmi a HR ví, co se děje.

Michal Musil

customer success manager

Odpovědi přijdou vám i manažerovi

Nováčkovy pochvaly či kritické komentáře robot celou dobu zpracovává a posílá HR i liniovému manažerovi. Personalisté dostávají přehled upozornění, linioví manažeři pak detailní report s odkazy na konkrétní problémy. Díky tomu v budoucnu zjistíte, jak jednotlivé fáze onboardingu fungují. A jestliže se rozhodnete celý proces zlepšit, speciální funkce vám umožní porovnat stav před změnou a po ní. Lépe tak vyhodnotíte dopad změny, kterou jste provedli.

Chtěli byste si Arnolda vyzkoušet? Jde to hned a zdarma. Vyberte si ze 4 nejoblíbenějších témat a nechte si poslat odkaz k průzkumu.

 
Sdílejte
Arnold konverzace ukázka