Průzkum benefitů: Češi milují volno navíc, firmy zkouší neomezenou dovolenou

Oblíbené téma benefitů. Sickdays nebo flexibilní pracovní doba patří podle výzkumu Jobs Index z roku 2018 k nejoblíbenějším benefitům. Jenže některé firmy svým zaměstnancům navíc dopřávají třeba i gril, vlastní tělocvičny a hit poslední doby: neomezenou dovolenou. Takže pokud jste benefity zatím moc neřešili, je nejvyšší čas – celých 37 % lidí totiž vedou ke změně práce právě benefity, které figurují hned na druhém místě po vyšší mzdě.

Firemní benefity

V roce 1925 začal v Československu platit nový zákon, který mimo jiné upravoval délku dovolené. Tu stanovil na 6 až 8 dní podle toho, jak dlouho pracuje zaměstnanec pro stejného zaměstnavatele. Dnešní český manažer, kuchař nebo dělník je na tom úplně jinak – stát mu stanovuje minimální dovolenou na 4 týdny a zaměstnavatel ji často jako bonus protáhne na 5 nebo 6 týdnů.

Možná je ale jen otázkou času, kdy budou mít čeští zaměstnanci dokonce neomezenou dovolenou. K prvním vlaštovkám v České republice patří především IT firmy. Neomezená dovolená je pro ně administrativně jednoduchý benefit, který je u zaměstnanců oblíbený. Funguje to například tak, že zaměstnanec jde za svým team leaderem, zažádá o extra dovolenou a když má team leader pocit, že zaměstnanec dělá svou práci dobře, dovolenou mu odsouhlasí.

Neomezená dovolená je založená na důvěře. Bez ní by nemohla fungovat.

Neomezená dovolená přesto zatím zní v českém rybníčku jako sci-fi. Souvisí s ní totiž obavy, jestli zaměstnanci výsadu nezneužijí a místo mimořádné dovolené v Americe nebo studia nebudou zanedbávat své pracovní povinnosti. Takže aby neomezená dovolená fungovala, je nezbytná vzájemná důvěra, na které je tento benefit postavený.

Výsledky výzkumu benefitů ze září 2018: vede dovolená navíc

V září 2018 připravil portál Jobs.cz průzkum mezi tisícovkou respondentů, kterých se výzkumníci ptali na spokojenost v práci i na benefity. Vyšlo najevo, že nejdůležitějším benefitem je pro české zaměstnance týden nebo dva dovolené navíc. Na dalších významných příčkách se umístily prémie, sickdays a příspěvky na stravování. Jeden nebo dva týdny dovolené ale hrají prim pro zaměstnance napříč sektory – chtějí je bílé i modré límečky a lidé ze služeb, školství i zdravotnictví. Další požadavky na benefity se ovšem podle průzkumu liší. Důležitou roli hrají bonusy za práci.

Tabulka preferovaných benefitů dle zastávané pozice:

Benefitem jsou praktické věci a poukazy

Pro zaměstnance jsou důležité jiné benefity než třeba před pěti lety. Chtějí, aby hlavně byly dobře využitelné – takže je potěší třeba příspěvky na dojíždění do práce, na jídlo a na sportovní vyžití. Právě sportovní benefity jsou jsou ve firmách často populární. Patří k nim tělocvična nebo posilovna přímo na pracovišti, poukázky a karty do fitness center či bazénů, ale třeba i masáže nebo sauny. Například v Deichmannu věnují svým zaměstnancům i poukazy na zboží. Největší evropský maloobchod s obuví totiž razí heslo „obujeme vás i vaši rodinu”.

V souladu s tím dáváme zaměstnancům dárkové poukázky, aby mohli pořídit boty své rodině. Dáváme jim také jako vánoční dárek boty nebo jiný produkt, který si vyberou.

Nina Holoušová

Head of HR Development ve firmě Deichmannv

Netradiční benefity, které české firmy nabízí

 • Místnost s hudebními nástroji,
 • meditační odpočinková místnost,
 • příspěvky k narozeninám, Vánocům a k svátku,
 • kurzy zdravého sezení,
 • bary s pípou,
 • firemní gril.

Někteří zaměstnavatelé ale odmítají jít cestou bohaté palety benefitů. Vidí je totiž jako úplatky pro zaměstnance, ke kterým se nechtějí snižovat. Jenže podle jiných zaměstnavatelů takový názor nemá na dnešním trhu práce co dělat, protože pokud si chcete udržet lidi, je důležité dbát na zajímavou náplň práce a firemní kulturu. A ruku v ruce s tím je i vyžití pro zaměstnance. Zároveň ale není správnou cestou nabídnout pestrou škálu benefitů a pak nabrat lidi, kteří se zajímají jen o benefity.

Jak vylepšit systém benefitů ve vaší firmě?

Když chcete pomocí benefitů nalákat nové zaměstnance nebo si udržet ty stávají a motivovat je k co nejlepšímu výkonu, položte si dvě důležité otázky:

 • Jak můžeme lépe motivovat zaměstnance?
 • Jsou zaměstnanci spokojení?

Pomocí odpovědí na tyto otázky v kombinaci s vaší firemní kulturou a strategií se můžete dobrat k benefitům, které vaši zaměstnanci skutečně ocení. Pomůže vám k tomu i průzkum mezi zaměstnanci – ti vám sami nejlépe řeknou, co si přejí a co by jim skutečně usnadnilo život.

Při výběru benefitů se orientujte podle obecně oblíbených okruhů

 1. Více času: delší dovolená, flexibilní pracovní doba, zkrácené úvazky.
 2. Sport: sportovní karty, sportovní vyžití na pracovišti.
 3. Zdraví: příspěvky na vitamíny, pojištění, lázně, masáže, lékaře.
 4. Dovolené: příspěvky, firemní ubytování.
 5. Jídlo a pití: stravenky, firemní kantýna, společné snídaně, plná lednička.
 6. Oddech: stolní fotbal, káva, krátké pauzy, místnost na odpočinek.
 7. Vzdělávání: kurzy, knihy a časopisy, příspěvky na výuku cizích jazyků.
 8. Produkty: firemní výrobky se slevou nebo zcela zdarma.

Co si z článku odnést pro svou praxi?

 • Moderní benefity jako neomezerná dovolená nezadržitelně pronikají i do českých firem.
 • Češi milují klasiku – dny dovolené navíc.
 • Při tvorbě systému benefitů vycházejte ze strategie své firmy a dotazníku spokojenosti zaměstnanců.
 • Nebojte se zaměstnanců ptát, jaké benefity preferují.
 
Sdílejte