Stejně jako v každém jiném oboru i tady platí, že náplň práce pozic se může v různých firmách trochu lišit. Tohle je ale základní přehled, který vám pomůže se v jednotlivých HR pozicích zorientovat. Podle potřeb různých společností vznikají i další specializace personalistů. Níže najdete ty nejběžnější.
HR byznys partner – Kompletně zastřešuje všechny HR procesy. Úzce spolupracuje s vedením společnosti, kde je jeho úkolem prezentovat aktuální personální témata, strategie a získat finance na jejich realizaci. Má rovněž odpovědnost za chod náboru, firemní vzdělávání či hodnocení a odměňování lidí.
HR manažer / personální ředitel – Ve stručnosti zajišťuje a řídí personální politiku firmy. Je zodpovědný za přípravu personální strategie, schvaluje strategii pro nábor, firemní vzdělávání a odměňování lidí. Někdy se označuje i jako Chief Human Resources Officer (CHRO).
HR generalista – Má ve firmě na starost všechny personální aktivity od A do Z. Od náboru přes firemní vzdělávání, nastavení odměňování a interní komunikace až ke správě rozpočtu, přípravě strategií a reportování výsledků nadřízeným.
HR specialista – Odborník na konkrétní HR oblast, např. nábor, vzdělávání, odměňování, reporting apod.
Headhunter – Odborník, který se specializuje na hledání talentů. Měl by se dokázat vcítit do lidí, odhadnout je a zároveň perfektně komunikovat. Postupně si buduje síť kontaktů. Firmy často využívají externí headhuntery, kteří by jim měli být schopní nabídnout ideální kandidáty pro danou pozici.
Recruiter – Specialista, který se zaměřuje hlavně na nábor nových zaměstnanců. Jeho pozice může být dále rozdělená podle toho, jaké pozice člověk nabírá, třeba IT recruiter.
L&D specialista / T&D specialista – HR odborníci, kteří se zaměřují na vzdělávání a rozvoj zaměstnanců. Zkratky v názvu pochází ze zkrácení anglických výrazů Learning & Development a Training & Development.
People & culture specialista – Specialista přes firemní kulturu. Využívají je především větší nadnárodní společnosti. Tito zaměstnanci mají na starost zajištění jednotné kultury napříč všemi odděleními a pobočkami firmy. Často se starají také o firemní akce.
Happiness manager – Stará se ve firmách o to, aby byli lidé v práci spokojení. Pomáhá řešit spory mezi lidmi, hledá cesty, jak ve firmě zpříjemňovat atmosféru, pomáhá s organizací akcí, zprostředkovává informace mezi zaměstnanci a zaměstnavatelem i naopak.
Comp&Ben specialista – Označení pozice, která vychází z anglických slov Compensation & Benefits, tedy nastavení odměňování a benefitů ve firmě. Někdy tyhle pravomoce spadají do náplně jiných HR pozic, ale ve větších firmách jsou i pozice, které se věnují čistě této oblasti.
Diversity & inclusion manager – Odborník zodpovědný za vytváření a následnou implementaci strategií na podporu rozmanitosti v rámci organizace. Významnou součástí role je propagace a rozvoj školicích programů, které mají zlepšit porozumění zaměstnancům v otázkách začlenění všech zaměstnanců do kolektivu.
Hiring manager – Manažer mimo HR, který má odpovědnost za nábor do svého týmu. Měl by být od začátku součástí výběrového řízení. Spolupracuje s recruiterem už při přípravě inzerátu, následně při výběru kandidátů a účastní se i pohovorů.
Job description – Popis pracovní pozice. Když ho budete mít dobře sestavený, pomůže vám následně s přípravou inzerátů i se samotným náborem.
Preboarding – Období, kdy končí nábor a máte vybraného nováčka, ale protože mu běží výpovědní lhůta, musíte na něj počkat, než nastoupí a začnete se zaškolením. Nejlepší je využít tohle období k představení týmu. Každopádně se doporučuje zůstat s nováčkem ve spojení, aby si v této době ještě nástup nerozmyslel nebo vás nevyměnil za konkurenční nabídku.
Onboarding – Nástupní proces, který zahrnuje zaškolení a adaptaci nováčka. Trvá obvykle od prvního dne v práci nejméně do konce zkušební doby nového člověka. Moderní HR ale onboarding vnímá jako celý první rok v nové práci.
Skills-based hiring – Způsob náboru, který se zaměřuje na schopnosti kandidátů. Předchozí pracovní zkušenosti a dosažené vzdělání při této náborové technice hrají pouze minimální nebo nehrají vůbec žádnou roli.
The Great Resignation – V doslovném překladu velká rezignace zaměstnanců, kteří z firem začínají odcházet ve velkém. Je to nepříjemný trend, který spustila celosvětová pandemie. Zaměstnanci stále častěji přehodnocují svou kariéru, chtějí změnu a podávají výpovědi. A to i v případě, že zatím nemají nové místo.
Ghosting – Tento pojem se týká některých náborářů a označuje jejich nepříjemné chování vůči kandidátům. Občas se stane, že člověk absolvuje první kolo pohovoru a následně s ním firma přestane komunikovat. V horším případě kandidát projde celým výběrovým řízením, dostane od náboráře pozitivní zprávu, že o něj má firma zájem, ale pak už se nikdo neozve. Tomuto nešvaru by se měli samozřejmě personalisté vyhýbat.
Buddy – Kamarád, parťák či průvodce nového zaměstnance, kterého čeká zaškolení v novém prostředí. Firmě může buddy významně pomoct s adaptačním procesem nováčků a snížit procento odchodů ve zkušební době.
Culture fit – Jistá kompatibilita a chemie mezi firmou a kandidátem. Například když náborový tým vyhodnotí, že se uchazeč k nim do firmy hodí. Ale i opačně, osobní pocit kandidáta, do jaké míry je mu blízká firemní kultura společnosti, kam se hlásí nebo kam zvažuje, že pošle životopis.
Employer branding – Značka zaměstnavatele a pověst, která zaměstnavatele provází. Pojem zahrnuje zkušenost lidí s firmou, její hodnoty a vize i to, jak se zaměstnavatel chová, co o sobě říká a jak pracuje se zaměstnanci a zákazníky.
HR marketing – Marketing, ale v oblasti personalistiky. Využívá různé marketingové nástroje i kanály ke komunikaci s budoucími, stávajícími i bývalými zaměstnanci. Employer branding často využívá HR marketing k budování dobrého jména firmy.
Zaměstnávání expatů – Jde o zaměstnávání cizinců v ČR. Podle toho, odkud cizinec pochází, se mění i pravidla, jak správně spolupráci nastavit, a o tom byste měli mít přehled, pokud se vás tohle téma týká. Jedná se o složité téma, které zahrnuje i právní a daňové aspekty, a doporučujeme ho vždy konzultovat s odborníkem.
Candidate experience – Pocit a zážitek, který si kandidát odnáší z náborového procesu firmy nezávisle na tom, zda je nakonec přijat, nebo ne. Personalista spolu s manažerem by se samozřejmě měli snažit, aby byl zážitek z náboru vesměs pozitivní, aby si kandidáti neodnesli špatné zkušenosti, či dokonce trauma.
Anti-bias přístup – Vědomá práce s předsudky, se kterými se může personalista potýkat například při náboru i celkově při práci s lidmi. Je to tedy přístup, při kterém se snažíte vyhnout síle prvního dojmu, haló efektu apod.
Relocation package – Je to nabídka společnosti na pokrytí nákladů, případně zajištění předem dohodnutých podmínek při přesunu stávajících zaměstnanců nebo při přestěhování nového zaměstnance. Relokační balíčky se liší podle velikosti firmy, záleží i na interním přístupu ke stěhování zaměstnanců a jeho četnosti.
Offboarding – Proces ukončení pracovního poměru, včetně administrativy a praktických věcí jako předání práce, naplánování výstupního rozhovoru, spolupráce s manažerem, vrácení firemního majetku apod.
Outplacement – Řízený proces ukončení pracovního poměru, který obsahuje i celou řadu poradenských služeb pro odcházející zaměstnance.
Home office – Tento výraz už zná po pandemii asi každý, ale pro jistotu: jde o režim, kdy zaměstnanec pracuje z domova. Zajímavé je, že si označení vymysleli Češi, ačkoliv je název anglický. V zahraničí se pro označení práce z domova používá výraz Work from home. A platí speciální pravidla, když chtějí zaměstnanci pracovat pro českou firmu ze zahraničí.
Remote work – Jde o práci na dálku. Zaměstnanec může pracovat z domu, z kavárny, případně z parku. A pokud to daná společnost umožňuje, tak klidně i ze zahraničí.
Hybridní model práce – Specifická spolupráce, při které lidé pracují část týdne z kanceláře a část na dálku. Případně může zahrnovat i nastavení, kdy část lidí pracuje z kanceláří a část funguje dlouhodobě na dálku.
Hybridní vzdělávání – Kombinace různých přístupů vzdělávání, nejčastěji online i offline. Zaměstnanci můžou mít například v průběhu roku k dispozici videokurzy a jednou ročně mohou navštívit i některou z konferencí, pokud mají zájem. Záleží na konkrétním nastavení dané firmy.
Shadowing – V doslovném překladu stínování. Jde ale o učení se nápodobou, kdy se junioři můžou interně učit pozorováním seniornějších manažerů. Nejčastěji se tento přístup používá v kombinaci s teoretickým učením.
M-learning – Školení, které je optimalizované speciálně pro mobilní zařízení. Takže se zaměstnanci mohou učit klidně cestou do práce nebo z práce.
E-learning – Elektronický online vzdělávací systém. Typickým příkladem je online školení bezpečnosti práce nebo bezpečnostní školení pro řidiče.
Microlearning – Série krátkých kurzů na jedno téma. Běžně se tento formát využívá na sociálních sítích.
Mentoring a koučing – Využití zkušených lektorů či mentorů k předávání zkušeností. Firma může investovat do externích programů či specialistů, kteří přijdou školit přímo do firmy. Levnější alternativou mentoringu ale mohou být i online kurzy. Mentorem navíc může být i někdo interně.
Soft skills – V překladu jemné či měkké dovednosti. Jde o kompetence navázané na naši emoční inteligenci. Bývají součástí povahy lidí, a pokud na nich chce člověk pracovat, vyžaduje to opravdu hodně úsilí a nastavení nových vzorců v mozku. Příkladem jsou organizační či komunikační schopnosti, schopnost vedení týmu, empatie apod.
Hard skills – Specifické znalosti odborného charakteru. Člověk se je naučil například ve škole nebo na nějakém kurzu. Může jít třeba o řidičský průkaz, jazykové znalosti, znalost kódování, programování, orientace a znalost některých programů apod.
Networking – Cílené vytváření kontaktů a vztahů mezi lidmi ze stejného nebo i odlišného oboru. Tyto kontakty často personalisté navazují na offline akcích a konferencích a pomáhají jim se sdílením zkušeností, ale i získáváním doporučení na kandidáty apod.
Švarcsystém – Zakázaná forma spolupráce při níž práci, která by z povahy věci měla být vykonávána spíše zaměstnanci v pracovním poměru či na dohodu, vykonávají externisté či poskytovatelé služeb pracující na základě obchodní smlouvy. Společnost za ně nemusí odvádět sociální a zdravotní pojištění. Za švarcsystém ale hrozí firmě až milionové pokuty.
Whistleblowing – Možnost bezpečného oznámení protiprávního jednání zjištěného při výkonu pracovní činnosti. Aktuálně se u nás řeší, aby vešel v platnost zákon o whistleblowingu, který by whistleblowery (ty, kteří oznámí protiprávní jednání) chránil.
Zastřené zaměstnávání – Týká se zaměstnavatelů, kteří využívají personální agentury či nezávislé dodavatele. Zastřené zprostředkování zaměstnání je přesně definováno jako činnost spočívající v pronájmu pracovní síly, aniž by byly dodrženy podmínky pro zprostředkování zaměstnání (tj. agenturní zaměstnávání). Za tuto nezákonnou formu spolupráce společnostem hrozí vysoké pokuty.
Mindfulness – V doslovném překladu všímavost. Jde ale především o schopnost plně prožívat přítomný okamžik, zvládat vlastní emoce i nejrůznější myšlenky. S tréninkem této vyváženosti může pomoct třeba meditace a je to nástroj, jak personalisté, ale i zaměstnanci mohou pracovat se stresem a pracovním přetížením.
Well-being – Slovní spojení, které by se dalo vyjádřit jako osobní spokojenost a životní pohoda. Tento pojem ale zahrnuje hned několik rovin od zdraví až třeba k financím. Zaměstnavatel může výrazně přispět k celkovému well-beingu svých zaměstnanců.
Work-life balance – Rovnováha mezi osobním a pracovním životem. Zejména v dnešní době jde o nezbytnost, pokud chce člověk zůstat v práci spokojený, aktivní a chce se vyhnout celkovému vyčerpání a vyhoření.
Šikana – Záměrné psychické nebo fyzické omezování až týrání jedince v kolektivu.
Kyberšikana – Šikana prostřednictvím elektronických médií, záměrné poškození vybraného člověka.
Mobbing – Různé formy znepříjemňování života na pracovišti, kdy se skupina obrátí proti jednotlivci.
Bossing – Nerovné zacházení a psychické pronásledování ze strany nadřízeného.
Stalking – Nevhodné chování, které se projevuje opakovaným sledováním určité osoby, nechtěnými kontakty, sbíráním informací o ní apod.
Kyberstalking – Speciální případ stalkingu, který se odehrává prostřednictvím informačních a komunikačních technologií.