Ovládněte hybridní vzdělávání aneb S čím vším vám Seduo.cz může pomoci?

Úspěšně ho využívají stovky českých firem a jejich zkušenosti chceme předat i dalším, aby třeba i vaše firemní vzdělávání bylo ještě efektivnější. Přečtete si, jak Seduo.cz slouží u přepravce PPL, výrobce elektroniky Miele nebo u výrobce zdravotnických produktů Smiths Medical.

Hybridní vzdělávání

Udává směr individuálního vzdělávání

Seduo.cz dokáže nabídku firemního vzdělávání vhodně rozšířit nebo některou část i plně alternovat. V PPL se například osvědčilo v raných fázích, kdy se zaměstnanci s tématem seznamují: „Zaměstnancům poskytujeme softskillová i hardskillová školení. Seduo je takový předvoj – zaměstnanci si před účastí mohou projít dané školení na Seduo, zjistí, o čem je, a rozhodnou se, zda jim stačí videokurz, nebo chtějí živý kurz s lektorem,“ vysvětluje jeden přístup k hybridnímu vzdělávání Daniela Vovesná z PPL.

Jeden z nejvýraznějších přínosů Seduo.cz je přitom právě v individuálním rozvoji zaměstnance. To je i příklad Smiths Medical, kteří kvůli svému oboru potřebují také specializované externí lektory, k obecnému rámci jim ale tato forma online vzdělávání slouží skvěle. „Seduo využíváme v oblasti rozvojového vzdělávání, je jako chybějící hybridní dílek větší skládačky. V ceně jedné licence umožňuje nadřízeným efektivně sestavit vzdělávací plán,“ říká HR manažer Jaroslav Dostál.

Dostane (nejen) soft skills k více zaměstnancům

Velmi častým případem využití jsou především kurzy angličtiny, softwarové balíky nebo další. Tam může Seduo.cz fungovat v synergii s těmi prezenčními nebo je zcela nahradit, jako to v některých oblastech udělali v Miele: „Celé vzdělávání jsme do online prostředí nepřevedli, jen jeho část. Konkrétně se jedná o kurzy z oblasti soft skills, office SW a další kurzy obecnějšího zaměření. Kurzy zaměřené na jazykové vzdělávání jsou vhodným doplňkem k naší firemní jazykové výuce. Právě v oblasti soft skills je Seduo skvělou alternativou. Např. kurzy zaměřené na efektivní komunikaci, prezentační dovednosti a jiné může nyní studovat více zaměstnanců a náklady jsou srovnatelně nižší,“ vysvětluje manažerka vzdělávání Michaela Matouchová. A podobně to mají třeba i v PPL, kde si cení i toho, že portál dokáže reagovat na současné potřeby.

Nejvíce se nám Seduo.cz osvědčilo v softskillových školeních. Mezi nejoblíbenější kurzy v poslední době patřily hlavně ty, které se zaměřovaly na online život.

Daniela Vovesná

PPL

Zapojí i ty, kteří dosud nestudovali

Podobnou zkušenost přidává Jaroslav Dostál, HR manažer předního výrobce lékařských produktů Smiths Medical, u nichž se do vzdělávání povedlo zapojit i řadu nových kolegů: „Online výukové prostředí se stalo záchranným kruhem i pro rozvoj zaměstnanců ve firmách. Seduo se svou pestrou obsahovou náplní nově přitáhlo ke studiu širokou škálu kolegů, od podpůrných výrobních pozic až po management.“

Připomíná manažerům klíčové know-how

Přístup k tomu, zda je studium povinné, či nikoliv, se ve firmách různí a závisí to na celém systému firemního vzdělávání. Ve specializovaných firmách, jako je Smiths Medical, patří ke klíčovým oblastem znalost aktuálního právního rámce, ale i základních manažerských dovedností. Proto jednou z úloh Seduo.cz je i tyto oblasti neustále osvěžovat, aby z nich lidé nevypadli.

„Pro manažerské pozice byly definovány esenciální připomínkové kurzy, jako například Pracovní právo, Typologie osobnosti a Řešení konfliktů,“ vysvětluje Jaroslav Dostál. Obvykle tím pak ale situace nekončí a lidé se na základě jejich úspěšného absolvování pouští rádi i do dalších. „Většina se pak dobrovolně s masochistickým odhodláním ponořila i do pokročilých funkcí Excelu,“ dodává s úsměvem.

Konstruktivně navazuje na hodnocení zaměstnanců

Hodnoticí dotazníky či pohovory dokážou odhalit nejen to, kde to mezi firmou a zaměstnancem funguje dobře, ale například i některé nedostatky. V jejich doplnění pak může být Seduo.cz účinným nástrojem, čehož využívají například i v PPL. „V rámci ročního hodnocení si zaměstnanec může vybrat určitou oblast k doplnění kvalifikace a jsou mu přidělené kurzy, které se jí týkají. Školení zaměstnanec probírá se svým nadřízeným, poté je předá L&D specialistovi, který kurzy přidělí,“ vysvětluje Daniela Vovesná. Celý proces tak je podstatně rychlejší a ekonomicky výhodnější než v případě, kdy by se pro zaměstnance měli objednávat prezenční školitelé na míru. Doslovat tak Seduo.cz ušetří firmě čas i peníze.

Pošťuchuje lidi k práci na sobě samých i mimo práci

Seduo.cz zaměstnancům neslouží jen v pracovní době. Naopak, když k němu dostanou přístup, obvykle si z palety nabízených kurzů vyberou i něco k poslechu pro svůj volný čas – při vaření, venčení nebo třeba na cestách v autě. Čím dál tím víc se tak platforma stává nedílnou součástí firemního vzdělávání, kterého si lidé ve firmě váží a využívají ho i nad rámec doplnění vhodných pracovních dovedností.

Ve Smiths Medical poměrně chytře i vymysleli systém, který lidi ke vzdělávání sám motivuje: „V případě, že zaměstnanec nechce nebo nemůže být v portálu aktivní, je licence přepuštěna náhradníkovi. To vytváří přirozený tlak na aktivní užívání.“

… a taky šetří peníze

Vedle praktických přínosů především pro zaměstnance má Seduo.cz i jednu velkou výhodu, kterou ocení zase vedení. Krom reportů o pokrocích ve studiu totiž znamená i poměrně velkou úsporu. Pokud by se firmy pokoušely najít na volném trhu například školení MS Teams, často by za jednoho zaplatili nižší řády tisíců korun – licence Seduo.cz však stojí pouze zlomek této ceny. A tak se to má i s mnoha dalšími tématy. „Seduo nabízí pestrou škálu kurzů a zajímavých lektorů za bezkonkurenční cenu,“ uzavírá Jaromír Dostál výčet, proč jsou s portálem ve Smiths Medical spokojeni jak zaměstnanci, tak HR i vedení.

 
Sdílejte