Je to taková záludná podoba „lásky na první pohled“. Haló efekt nám dává iluzi, že je kandidát ideální jen proto, že nás něčím oslnil. A tak si často myslíme, že ten, kdo vypadá upraveně, musí být přece automaticky pořádný. Nebo že člověk, který nosí brýle, bude určitě sečtělý. A že včasný příchod na pohovor pravděpodobně znamená, že je kandidát spolehlivý.
Personalisté při každém pohovoru čelí výzvě, jak být co nejvíce objektivní a profesionální. To, že se snadno necháme okouzlit něčím, co je nám blízké a působí sympaticky, je totiž v lidské povaze a nedá se tomu bránit.
Haló efekt představil E. L. Thorndike poprvé v roce 1920. Říká se mu taky „chyba v sociálním vnímání“ a vzniká ve chvíli, kdy člověka vidíme poprvé nebo po dlouhé době.
Studie ukazují, že je to hlavně otázka vzhledu. Čím atraktivněji člověk vypadá, tím větší je šance, že mu druhý podlehne a uvidí na něm jen to pozitivní. Tak to často platí v životě a bohužel i v profesním světě. Různé výzkumy totiž potvrzují, že lidé, kteří jsou vnímáni jako neatraktivní, nemají v práci tak velkou šanci uspět jako jejich dobře vypadající kolegové. Krása a přitažlivost se proto stávají jednou z nejčastějších příčin haló efektu, kvůli kterému pak vznikají stereotypy a předsudky.
Podle průzkumu jedné z izraelských univerzit musí neatraktivní muži posílat dvakrát více životopisů než ti atraktivní, aby se jim na základě vypsaného inzerátu dostalo odpovědi. Není příjemné si to přiznat, ale i vzhled kandidáta a jeho fotka v CV hrají roli.
Existuje pár tipů, jak se proti haló efektu obrnit. Některé z nich se sice možná nedají provozovat dennodenně, ale už jen to, že si na ně občas vzpomenete, vám pomůže být nohama na zemi.
1. Sepište si před pohovorem všechny schopnosti a dovednosti, které jsou na pozici potřeba. I když si vás pak kandidát získá svým smyslem pro humor nebo sebevědomým projevem, budete mít pořád černé na bílém, co chcete. K tomu se můžete během pohovoru vrátit a připisovat si k jednotlivým bodům, co kandidát splňuje.
Už se ve všech papírových poznámkách k pohovorům ztrácíte? Šetřte stromy a pište si poznámky rovnou do Teamia. A až se k vám bude hlásit někdo, kdo vás už jednou zklamal, budete mít předešlé poznámky k jeho CV i po letech na očích.
2. Nedávejte na první dojem a dopřejte si čas na přemýšlení. Staré dobré klišé, že ano? Ale funguje to. Po pohovoru si proto nechte všechny pocity uležet a klidně se ke kandidátovi a jeho výkonu se vraťte až po chvilce. Možná na něj budete pohlížet úplně jinýma očima.
3. Vytvořte si strukturu pohovoru. Některé otázky se sice liší pozici od pozice, můžete si ale nachystat i pár univerzálních bodů, které vám pomůžou objektivně zhodnotit, jak kandidát k práci přistupuje.
4. Zpochybňujte svá rozhodnutí. Zní to paradoxně? Věřte, že vám to akorát pomůže. Ptejte se sami sebe, zda byste daného kandidáta přijali, i kdyby na vás působil jinak. Pokud ne, proč? Buďte sami sobě kritikem a obhajujte si své hodnocení pomocí poznámek, které si během pohovoru pořídíte.
5. Přizvěte si k pohovoru další osobu. Víc hlav totiž víc ví, a jestli chcete být maximálně objektivní, je dobré slyšet i názor druhého. Zapojte do pohovoru manažera nebo lídra týmu, který chce danou pozici obsadit. Když se na kandidátovi shodnete oba, máte větší šanci, že jste našli toho pravého.
Nemá manažer na pohovor zrovna čas? Vyjádřit se ke kandidátům může i tak. Komentujte a hodnoťte CVčka oba kdykoliv a kdekoliv rovnou z mobilu. Ušetříte si tím spoustu práce.