Velká rezignace aneb Proč zaměstnanci hromadně podávají výpovědi, i když nemají vyhlédnutou žádnou jinou práci

The Great Resignation neboli Velká rezignace. Tak se označuje znepokojivý trend, který se objevil v Americe v souvislosti s pandemií. V čem spočívá? Zaměstnanci poslední měsíce přehodnocují své dosavadní kariéry. A protože často se zaměstnavateli nejsou spokojeni, začínají od nich odcházet ve velkém.

Velká rezignace

Začalo to letos na jaře, když si lidé v Americe uvědomili, že jim dosavadní pracovní podmínky přestaly vyhovovat. Během dubna daly výpověď 4 miliony zaměstnanců. V červnu se jejich počet mírně snížil na 3,9 milionu, v srpnu pak zase vyskočil na rekordní 4,3 milionu.

Důvodů ke změně zaměstnání bylo hned několik. Podle průzkumu firmy Limeade až 40 % zaměstnanců začalo pociťovat příznaky vyhoření, některým (34 %) se pak nelíbily organizační a strukturální změny, které ve firmách během pandemie vznikly. Neméně důležitou zprávou ale taky bylo to, že pro 20 % zaměstnanců byla hlavním důvodem odchodu i ztráta flexibility, hlavně v podobě práce na dálku.

Poslední problém se týkal i firmy Apple, která svým lidem nařídila kompletní návrat do kanceláří. Až 36 % zaměstnanců se vyjádřilo, že by ji v takovém případě opustili.

Když se americký problém změní v globální

Co ale začalo za Atlantským oceánem, se postupně šíří i v Evropě. Zaměstnanci si začínají uvědomovat, že to, co jim firma nechce nebo není schopná dát, najdou jinde. Podle prognóz se ve Velké Británii chystá změnit práci 1 ze 4 zaměstnanců, nedávný průzkum agentury Randstad dokonce ukázal, že 69 % zaměstnanců má pocit, že by teď se změnou práce neměli žádný problém a v budoucnu ji zváží. Podobná situace nastala i v Německu, kde firmám od června chybí více než třetina zaměstnanců. Podle společnosti ​​SD Worx se zvýšený počet výpovědí pomalu objevuje také v Itálii.

A přitom by stačilo zeptat se zaměstnanců, co jim vadí. Odhalte problémy ve firmě dřív, než vám lidi začnou odcházet ve velkém, a udělejte si čas od času interní průzkum. Náš robot Arnold sesbírá rychle a efektivně zpětnou vazbu zaměstnanců za vás.

Z celé situace se dá vyvodit jedna věc: lidi si víc než kdy dřív dávají pozor na to, jak s nimi firmy jednají. A dokud na to zaměstnavatelé nezareagují, bude Velká rezignace pokračovat dál. Studie společnosti Deloitte v říjnu ukázala, že až 73 % šéfů největších amerických firem očekává, že Velká rezignace v následujících 12 měsících ohrozí jejich obchodní činnost, a 35 % z nich proto intenzivně pracuje na zlepšení firemních benefitů, které by retenci zaměstnanců posílily.

Připravte se předem

Jestli Velká rezignace dorazí i do Česka, není jisté. Náš pracovní trh je na tom jinak a lidé měnit práci zatím spíš nechtějí. Podle dat naší poslední Datové snídaně LMC jich je v zaměstnání dokonce až 45 % spokojených a motivovaných, což je o celých 12 % víc než v roce 2019.

Co je mezi zaměstnanci momentálně žádané?

Pokud si své lidi chcete udržet, tyhle věci v rozvoji firmy rozhodně nezanedbávejte. Ze situace v zahraničí vyplývá, že jsou pro lidi čím dál důležitější, a v Česku tomu není jinak.

· Flexibilní pracovní doba. Zaměstnanci si zvykli, že si během pandemie organizují práci podle sebe. A nechtějí o tuhle možnost přijít.

· Klidné pracovní prostředí. Krizi loni nezažívaly jen firmy, ale taky jejich lidi. U řady zaměstnanců se objevily psychické problémy i příznaky vyhoření. Není proto od věci ve firmě zapracovat na well-beingu.

· Vyšší mzda. Oproti předchozímu roku se v Česku mzdy navýšily o 11,3 % na aktuální průměr 38 275 korun. Nabídek práce je teď navíc tolik, že si lidi svoje platové podmínky můžou vybírat. Takže zvažte, jestli na to ve firmě nezareagovat.

· Netradiční benefity. Pandemie změnila i to, které benefity chtějí lidé využívat, a některé z těch vašich už můžou být zastaralé. Mezi ty aktuální a žádané patří například služby firemních lékařů nebo psychologů, pet-friendly office nebo benefity ušité na míru rodičům.

 
Sdílejte