7 hlavních výzev, kterým v roce 2023 bude čelit HR doma i ve světě

V uplynulých třech letech jsme zažili koronavirovou pandemii a lockdown, válku na Ukrajině, společenské otřesy i ekonomické krize. To vše se podepsalo také na postojích a očekávání zaměstnanců a uchazečů o práci. HR profesionálové tak nyní musí čelit mnoha výzvám. Tady jsou hlavní trendy podle zahraničních médií, na které je chytré se pro rok 2023 připravit.

HR trendy 2023

1. Velkou výzvou bude vyladění home office optimálně pro obě strany

Práce formou home office sice není novinka, ale běžnou realitou se pro řadu pracovníků stala až v posledních letech kvůli lockdownu. Protože pro ně má nesčetné benefity, chtějí takto mnozí pracovat i nadále. A to tak moc, že když zaměstnavatel práci z domova nenabízí nebo nevychází lidem vstříc, začne se dle průzkumů celá polovina zaměstnanců poohlížet po nové práci. Ne všude je však 100% práce na home office možná, proto bude nutné vymýšlet v rámci společností kompromisy, které budou vyhovovat oběma stranám a nedojde k odlivu spolehlivých pracovníků ani k narušení chodu firem. Hybridní model je trend budoucnosti, ostatně máme ho i my v LMC a tohle jsou zásady, které se nám osvědčily.

2. Nábor bude od HR vyžadovat víc než dosud

Mění se požadavky a představy kandidátů. Uchazeči o práci čím dál víc hledají firmy s atraktivními zaměstnaneckými výhodami, dobrou pověstí a výbornou firemní kulturou. Personalisté by do budoucna měli umět:

  • dobře prezentovat svoji firmu,
  • jasně popsat pracovní místo i kandidáta, kterého na něj hledají,
  • vysvětlit, proč by uchazeči měli chtít pracovat právě pro danou společnost,
  • klást na kandidáty flexibilnější požadavky – například místo lpění na titulech je dobré vsadit na lidi s relevantními zkušenostmi.

3. Bude nutné sledovat také to, co chtějí mladí

Vzhledem k tomu, že se personalisté budou čím dál více setkávat i s mileniály a zástupci takzvané generace Z, je třeba jim porozumět. Některé jejich priority, cíle a návyky se totiž liší od předchozí generace. Pokud je zaměstnavatelé chtějí přilákat a udržet, měli by se naučit řešit jejich potřeby. Co se o nich ví? Mladší uchazeči například:

  • hledají práci, která jim dává smysl,
  • chtějí mít vizi osobního rozvoje a kariérního postupu,
  • pracovní podmínky na míru považují prakticky za samozřejmost,
  • zajímají se o udržitelnost firmy, v níž by měli pracovat,
  • práci hledají většinou na mobilu – je proto důležité přizpůsobit pracovní inzeráty i možnost na ně odpovídat právě tomuto faktu.

4. Lidé více touží po vzdělávání a rozvoji. Nabízejte jim je

Data ze zahraničí (podobně jako tuzemské aktuální průzkumy Seduo.cz) ukazují, že téměř všichni zaměstnanci hledají profesní růst a zájem o vzdělávání má vzestupnou tendenci. Podle nedávné studie společnosti Gartner má 44 % lidí pocit, že v současném místě tuto možnost nemají. Je pak pochopitelné, že ji budou hledat u jiného zaměstnavatele.

Organizace by se proto měly zaměřit na zvyšování kvalifikace a nabídnout svým pracovníkům online kurzy, konference, semináře a také uplatnění nově nabytých znalostí v praxi. To je důležitým faktorem pro udržení angažovanosti zaměstnanců – mnohé studie ukazují, že pracovníci, kteří mají možnosti zvyšování kvalifikace a profesního růstu, jsou loajálnější a cítí větší sounáležitost s firmou, což je chytré do budoucna využít. Chcete vědět víc? Přečtěte si podrobnosti o trendech ve firemním vzdělávání.

5. Budování dobré pověsti firmy se stane čím dál důležitějším

Pracujte na tom, aby lidé vaši firmu měli rádi. Například doporučení současných zaměstnanců má být podle zahraničních zdrojů významným faktorem při hledání nové práce nejenom v příštím roce, ale do budoucna se má pro uchazeče stát jedním z hlavních kritérií. Stále významnější v náboru budou tzv. referral programy, tedy nábory na doporučení. Lidé budou také čím dál více oceňovat dostatek volného času, firemní benefity a profesní i kariérní růst. Rozvíjení firemní etiky, péče o kulturu uvnitř společnosti a nabídka adekvátního finančního ohodnocení se proto vyplatí – tento přístup poskytne vaší firmě dobrou pověst a kladné reference, což pomůže přilákat kvalitní uchazeče.

V ČR je největším portálem pro hodnocení zaměstnaneckých zkušeností Atmoskop.cz. Založte si tu profil a nechte lidi popsat, jak to u vás chodí.

6. O talenty se povede boj. Ukažte, proč by měli jít zrovna k vám

Získání špičkových profesionálů bude do budoucna ještě obtížnější. Starší ročníky totiž budou pozvolna opouštět svá zaměstnání a odcházet do penze, čerství absolventi postrádají praxi a zkušenosti. Navíc uchazeči budou mít v souvislosti se svým zaměstnáním vyšší očekávání, než tomu bylo dříve. Mnoho současných zaměstnanců se také rozhoduje podnikat externí formou, což jim umožní vybrat si, kdy a jak chtějí pracovat a také s kým spolupráci navážou. Čím více toho bude zaměstnavatel schopný nabídnout, tím větší budou jeho šance oslovit ty pravé. Chcete vědět, jak na to? Podívejte se, jak oslovit ty nejnáročnější.

7. Kdo bude i v práci lidský, vyhraje

Firmy by měly usilovat o „polidštění“ vztahů mezi zaměstnanci a manažery a předcházet syndromu vyhoření a dalším potížím. Tento trend na rok 2023 vypovídá leccos nelichotivého o současném stavu. Zaměstnanci hlásí pocity vyhoření a nespokojenost v komunikaci s nadřízenými. Chtějí šéfy, kteří mají lidský přístup a dostatek empatie, takže také vedoucí pracovníci budou potřebovat školení především na soft skills. Právě tyto dovednosti mají sehrávat důležitou roli v podpoře produktivity pracovního týmu, udržení morálky a prevenci odchodu zaměstnanců, což má přímý dopad na hospodářský výsledek společnosti.

Chcete se zlepšit ve vedení lidí, komunikaci nebo dalších oblastech osobního rozvoje? Vyberte si videokurz na Seduo.cz a začněte se zdokonalovat!

HR trendy 2023: štěstí přeje připraveným

Vstupujeme do roku, který bude náročný, ale pokud se na to připravíte, budete schopni reagovat. Ve zkratce se dá říct, že důraz bude třeba klást na pohodu zaměstnanců, na přehodnocení zbytečně vysokých nároků na kandidáty a také na využití technologií, které pracovnímu týmu i nadřízeným usnadní práci. To vše vám pomůže k získání kvalitních lidí, kromě jiného i díky dobré reputaci vaší společnosti, kterou takto získáte.

 
Sdílejte