Jak oslovit ty nejnáročnější? Zlaté límečky si práci nehledají, ale vybírají

Zlaté límce nenosí, ale jejich cena stále roste. Podíl vysoce kvalifikovaných specialistů na trhu práce stoupá a shání je každý. Důležitá je pro ně firemní kultura a dostatek informací o potenciálním zaměstnavateli. Dejte jim je na zlatém podnose – až pod nos.

Kampaň Atmoskop 2022: Jak oslovit zlaté límečky

Říká se jim „zlaté límečky“, ale do této pestré skupiny dnes mnohdy patří lidé v tričku a mikině. Jde o vysoce kvalifikované pracovníky, kteří mají pro své zaměstnavatele unikátní hodnotu. Jejich znalosti nebo osobní dovednosti jsou pro firmu zásadní: můžou to být třeba programátoři, UX designéři, ale také právníci, lékaři, vrcholoví manažeři... S rozvojem znalostní ekonomiky poptávka po nich stále přibývá.

Statistiky ČSÚ ukazují, že v posledních letech (porovnání za r. 1993 a 2020) u nás nejvíce narostl právě počet lidí zaměstnaných v kategorii „profesní, vědecké a technické činnosti“ (135,4 %). Trend růstu je zřejmý i pro další znalostní obory a služby. Pokles je naopak jasný u zpracování, výroby a nejvíce ve skupině „zemědělství, lesnictví a rybářství“ (propad o 229,1 %).

Skvělá mzda je standard. Co dalšího chtějí zlaté límce?

Nároky vysoce kvalifikovaných lidí se mění. Souvisí to také s tím, jak na trh práce vstupují další generace, které mají jiné představy a požadavky než jejich rodiče či prarodiče. Co charakterizuje dnešní zlaté límečky?

  • Život si uspořádávají podle sebe.
  • Vědí, co chtějí a co nechtějí.
  • Hledají práci v prostředí, kde mají prostor něco dokázat, kde ocení jejich přínos, kompetence a zkušenosti.
  • Mají zájem o firmy, které respektují jejich hodnoty, osobní život a priority.

Podle průzkumu Simply5 pro Atmoskop.cz jdou očekávání těchto lidí v pomyslné pyramidě potřeb klasicky zdola, od základních věcí, které požadují všichni, jako jsou plat či benefity, ale dosahují výš. Pro IT specialistu nebo manažera je skvělá mzda standard, ale u toho to nekončí. Od práce a zaměstnavatele mají vyšší očekávání, záleží jim na firemní kultuře, dobrém kolektivu, možnostech seberealizace i dopadu činnosti společnosti.

Oťukávači příležitostí

Jakou práci a jakým způsobem zlaté límce hledají? Zejména ti mladší z řad mileniálů a generace Z se podle zjištění průzkumu Simply5 posunuli od stavu, kdy „je člověk rád, že má dobrou práci“, k nastavení „chci mít práci podle sebe“ nebo „práci, co zapadá do života, jaký ho chci mít já“. I v momentě, kdy místo mají a jsou víceméně spokojení, je pro ně důležité mít přístup k zajímavým nabídkám, pokud se zrovna objeví. Oceňují svobodu nezávazně si osahat příležitosti. Současný zlatý límeček se od dalších skupin zaměstnanců liší:

  • Brouzdá a monitoruje možnosti zaměstnání. Chce mít informace.
  • Chce pracovat pro firmu, u které bude cítit, že do ní skutečně patří.
  • Dříve hledal práci, kam by zapadl. Dnes hledá i to, aby práce zapadala do jeho života.

U zlatých límečků sílí potřeba vybírat si, hledat a nacházet shodu se svým zaměstnáním ve více rovinách. Zajímají se nejen o to, co budou dělat, ale také proč a jak, a jak to celé zapadne do jejich vlastních představ a životní situace. Jinak se tedy rozhoduje rodič malých dětí, člověk s mnoha aktivními zálibami nebo introvert se závislostí na svém vlastním obýváku. Jak má vypadat vhodná pracovní příležitost specializovaných profesionálů, definují primárně oni sami, ne budoucí zaměstnavatel.

Nepůjdou do neznáma. Představte jim svoji firmu v nejlepším světle

Pro náročnější skupinu kandidátů z řad vyšších bílých a zlatých límečků je klíčová firemní kultura. Data z průzkumu agentury ppm factum pro LMC ukazují, že je a bude čím dál důležitější, a to u specialistů více než u jiných skupin pracovníků.

Dalším typickým znakem pro zlaté límce je to, že požadují podrobnosti o potenciálním zaměstnavateli. Téměř pětinu z nich nedostatek relevantních informací odradí a o změně vůbec nebudou uvažovat.

Na potřeby a charakteristiky zlatých límečků se letos se svými novinkami zaměřil portál Atmoskop. Vzhledem i funkcemi jsme se maximálně přiblížili lidem, kteří chtějí práci podle svých představ. Pro HR je to možnost, jak oslovovat nedostatkové lidi, kteří na Atmoskopu najdou vše, co je zajímá. Vedle vystavených pozic 33 000 firem je tu pohromadě více než 180 000 hodnocení od současných i bývalých zaměstnanců. K tomu si lze jednoduše vyfiltrovat nabídky podle parametrů, ve kterých společnosti uspěly. Třeba firmu nabízející zkrácené úvazky, mezinárodní prostředí a/nebo s pevnou pracovní dobou bez přesčasů.

Vzniklo tak místo, které naslouchá představám zlatých límečků a které specialisty propojí s vhodnými firmami, s nimiž se mohou nezávazně oťukat a dobře se poznat.

Taky hledáte zlaté límečky? Využijte kampaň na Atmoskopu a oslovte je. Ze 150 tisíc měsíčních návštěvníků zhruba 40 % nechodí na jiné portály LMC, jako je Jobs.cz nebo Prace.cz. Atmoskop vám tak pomůže oslovit novou cílovou skupinu, kterou je jinak těžké dostat na svoji stranu.

 
Sdílejte
Rostoucí podíl zlatých límečků mezi zaměstavateli