Odměňte své zaměstnance za doporučení nových kolegů. Funguje to

Referral program využívá jako cenný zdroj kvalitních lidí řada firem. Odměny za přivedení nového zaměstnance jdou do desetitisíců. Na zkušenosti s referenčním programem jsme se zeptali tam, kde ho s úspěchem využívají.

Referral program – doporučení nových zaměstnanců

Při hledání nových lidí firmy vsázejí na doporučení od těch stávajících, a to za využití referral, tedy referenčního programu. Umožňuje zaměstnancům zapojit se do náboru tím, že sami doporučí vhodné kandidáty, a také je k tomu formou odměn motivuje. Výhodou je, že vaši kolegové obstarají první kontakt s kandidátem, podrobně mu vylíčí, jak to u vás chodí, co od práce očekávat, jaký je tým nebo firemní kultura, a tak ho už trochu „naťuknou“. Jak to vypadá v praxi?

Vodafone dává vysoké odměny, přes referral obsadí pětinu pozic

Řada firem používá k referenčnímu náboru propracované systémy, které celý proces usnadní. Ve společnosti Vodafone vsadili na referral program Jobote od LMC, kde náborový pracovník hned vidí, že kandidát má doporučení a také od koho přišlo. „Výhoda pro doporučitele je v tom, že i on v systému sleduje přehled svých doporučených kandidátů,“ popisuje recruitment lead Vodafonu Jakub Lisner.

Najít nového kolegu je pro stávající zaměstnance Vodafonu velmi výhodné, odměna činí 15 000 až 60 000 korun. Částka se buď překlopí do benefitních bodů, nebo se vyplácí v penězích poté, co nováček absolvuje zkušební dobu. Přes referral program do společnosti dlouhodobě zamíří zhruba 20 % lidí. Obsazují tak v podstatě všechny typy míst. „V poslední době jsme přes referral nabrali například jednu z manažerských pozic v rámci IT oddělení,“ dodává Jakub Lisner konkrétní příklad. Právě v IT segmentu, kde je hodně těžké najít nové kvalitní lidi, navýšili odměnu za doporučení až na zmíněných 60 tisíc korun.

„Aby referral program mohl fungovat, musí fungovat firma, její vedení a kultura. Jinak by ani vysoká odměna nepřiměla lidi ji doporučovat.“

Jakub Lisner

Vodafone

K tomu, aby referral program nesl zaměstnavateli ovoce, je zásadní zejména jeho firemní kultura. Klíčová je také role manažerů, kteří jej pravidelně připomínají svým kolegům. Ve Vodafonu se manažery od začátku snaží postrčit v tom, aby výzvu k doporučení předávali dále do týmů, a volné pozice pravidelně komunikují i přes své interní kanály. Aby referral program zpropagovali, připravili i dlouhodobou soutěž, kde ještě navíc odměňovali nejlepší doporučitele.

V Deloittu je referral program nejcennějším zdrojem nových lidí

Ve společnosti Deloitte pro celý proces doporučování používají již několik let aplikaci Firstbird. Podle HR manažerky Jany Smolíkové se osvědčuje inovativní přístup i využívání herních prvků (tzv. gamifikace). Zajímavá je možnost odměňovat nejen za úspěšný nábor, ale i za všechny dílčí kroky, které k doporučení vedou. Digitální platforma umožňuje, aby firma mohla odměňovat už za aktivitu, bez ohledu na to, jestli doporučený člověk výběrko úspěšně dokončí. Odměny se dělí na dvě části, první je sběr bodů za dílčí aktivity, které pomohou nejen k doporučení nových lidí, ale i ke zviditelnění firmy na sociálních sítích. Body je možné vyměnit za různé předměty prostřednictvím e-shopu. Druhá část je vyplacení finanční odměny, a to po zkušební době v případě úspěšného náboru.

„Díky referral programu oslovíme různorodé komunity – studentské, zájmové nebo profesní, kam by jinak HR nebo headhunteři neměli přístup.“

Jana Smolíková

Deloitte

S pomocí referral programu obsazují v Deloittu pozice napříč firmou a je to dlouhodobě jejich nejcennější zdroj nových lidí. Zvlášť velký úspěch mají při obsazování hodně specifických rolí. Díky jednoduchosti sdílení pozic (s možností získat odměnu) se jim daří skrze referující zaměstnance efektivně zacílit na specifické skupiny. Každoročně nabírají několik stovek nových kolegů, pro firmu je tedy důležitý i pohled potenciálního kandidáta. Proto se zaměřili také na unifikaci procesu pro doporučování lidí, sdílení kontaktů a informací nebo ošetření právní stránky celého procesu. Osvědčilo se také najít cestu, jak o celém procesu včas informovat doporučitele.

Přihlaste svůj program do soutěže

Pokud už ve firmě referenční program s úspěchem využíváte a chcete se pochlubit, soutěžte s ním v Recruitment Academy Awards v kategorii Referral program roku. Mezi dosavadními inspirativními výherci najdete Foxconn, Deloitte či PwC.

Motivací nejsou jen peníze

Pohnutky k tomu, aby se lidé do referencí zapojili, jsou podle zkušeností personalistů různé. Ve výsledku fungují všechny výborně:

  • Možnost získat něco navíc. Odměna za doporučení nebo dílčí kroky, které pomohou s nalezením nového kolegy, ať už ve formě finanční odměny, dárků, volna navíc, či jiných benefitů.
  • Tipy pro známé. Někteří doporučující chtějí pomoci k dobré práci svým kamarádům, známým nebo rodině, což bylo během koronavirové pandemie častější než obvykle.
  • Touha po dobrém kolektivu a výkonu. Motivací je zde příležitost ovlivnit složení týmu, ve kterém dotyčný sám pracuje nebo ho řídí, tedy i atmosféru v práci a výsledky.

Chcete mít doporučení pod palcem? Ty nejlepší lidi vám doporučí vaši zaměstnanci. S Jobote bude každý hned vědět, jestli jeho tip vyšel a kdy se může těšit na odměnu.

Ve Strojmetalu pomáhá doporučení hlavně ve výrobě

Také ve firmě Strojmetal Aluminium Forging, kde vyrábějí především kované podvozkové díly do osobních automobilů, s bonusem za doporučení nového zaměstnance pracují. Jak vysvětluje HR specialistka Lenka Bakošová, bonus je ve výši 10 tisíc korun. „5000 Kč obdrží doporučovatel po 3 měsících, zbylých 5000 Kč po dalších 3 měsících. Podmínkou tedy je, aby zde oba zaměstnanci (doporučovaný i doporučovatel) byli stále zaměstnáni,“ popisuje, jak u nich referral funguje. Pro doporučení přitom nemají žádný speciální formulář. Stačí, když uchazeč před pohovorem oznámí, že jde na doporučení konkrétního zaměstnance. Častěji je to ale tak, že se na personalistu obrátí některý z pracovníků firmy a předá životopis nebo kontakt na někoho ze svých známých, kdo má o práci zájem. Nejvíc se systém doporučení osvědčil u zaměstnanců ve výrobě.

„Práce u nás je hodně specifická a lidé na doporučení o ní mají dobrou představu, stejně jako o směnách, prostředí a podmínkách. Díky tomu se s nimi lépe komunikuje.“

Lenka Bakošová

Strojmetal Aluminium Forging

Referenční způsob náboru pomáhá také následně při onboardingu. Člověk, který svého známého doporučil, se ho většinou snaží začlenit i do kolektivu a celkového fungování organizace. Přímému kontaktu s dlouhodobým kolegou se nic nevyrovná.

Podle průzkumů je nábor na doporučení nejlepší způsob, jak hledat nové kandidáty. A hned za referral programem jsou nejefektivnější možností portály LMC, jako je Jobs.cz nebo Prace.cz, Práce za rohem ad.

Vyzkoušeno: 6 výhod referral programu

Firmy, které nábor na doporučení již delší čas využívají, si referral programy pochvalují a vyzdvihují jejich přednosti. Tady jsou ty hlavní:

  • Referral program je konstantním zdrojem kvalitních lidí.
  • Kandidáti jsou velmi dobře připraveni na výběrové řízení, mají představu o tom, co práce obnáší a jak to ve firmě vypadá.
  • Pomáhá i při onboardingu a začlenění do kolektivu.
  • Díky sdílení firma osloví i skupiny, které by se jinak o nabízené pozici nedozvěděly.
  • Zaměstnavatel nekupuje zajíce v pytli.
  • Je dobrou reklamou značky.
 
Sdílejte
Jak funguje referral program