Pragmatická zetka i ambiciózní mileniálové. Benefity ušité generacím na míru fungují
Každá generace přistupuje k práci trochu jinak. Děti 70. let očekávají stabilitu, mileniálové work-life balance a generaci Z zase musí pracovní náplň dávat smysl. Myslete na to, až budete připravovat firemní benefity. Váhající kandidáty přesvědčí, aby dali přednost vaší firmě před konkurencí, u stávajících vám zase zajistí věrnost.

Rozdílné představy o životě a kariéře mají čerství absolventi střední školy a čtyřicetiletí manažeři na vrcholu sil. Ať už nabíráte nebo pečujete o zaměstnance jakékoliv věku, přístup k nim by měl být „šitý na míru“. Obzvlášť v tuto chvíli, kdy se na pracovním trhu potkávají hned čtyři generace. Jak ke každé z nich tedy přistupovat, pokud jde o benefity?
Narodili se mezi lety 1945 a 1964 a tvoří nejstarší generaci zastoupenou na pracovním trhu. Když jim nabídnete stabilitu, jistotu a dobré mezilidské vztahy, získáte výkonné zaměstnance, kteří za práci umí pořádně vzít. Skvěle jim sedí mentorské role a práce s nováčky. Jakými benefity jim uděláte radost?
- Flexibilní úvazky. Předejdou přetížení, vyhoření i předčasným odchodům do důchodu osvědčených pracantů.
- Jistota na papíře. Zástupci téhle generace tvoří až 50 procent nezaměstnaných, nabídněte jim klasickou smlouvu na dobu neurčitou a dejte najevo, že s nimi počítáte.
- Firemní kultura. Podobně jako zástupci nejmladší generace Z jsou pro ně na pracovišti důležité vztahy. Važte si jejich zkušeností a dávejte jim to najevo. Jakékoliv formy diskriminace na základě věku podchyťte už v zárodku.
Kandidáty firemní kultura zajímá víc než kdy dřív. Dejte jim proto vědět, jak to funguje u vás, a nechte zaměstnance ohodnotit vaši firmu na portálu Atmoskop.cz.
Na svět přišli mezi lety 1965 a 1979 a právě jsou na vrcholu kariéry. Průzkumy o nich říkají, že jsou loajální, spolehliví a slyší na finanční zabezpečení, klidný život a vlastní bydlení. Jen pozor na povrchní generalizaci. Mnozí z nich právě přehodnocují svůj dosavadní pracovní život a hledají více nezávislosti. A co je v práci zajímá?
- Flexibilní pracovní doba. Aktuálně patří mezi tzv. sendvičovou generaci, pečují o nedospělé děti i stárnoucí rodiče a horko těžko zvládají všechny povinnosti.
- Svoboda. Neomezený home office a svoboda v organizaci pracovního dne často přetíženým čtyřicátníkům uleví a důvěra je potěší.
- Finanční benefity. Bývají zajištění, ale na peníze slyší pořád. Nabídněte jim dlouhodobý a solidní růst.
- Příspěvek na životní nebo penzijní připojištění. Když už mluvíme o penězích, tahle generace na vlastní penzi myslí a připravuje se na ni.
- Výhody cílené na rodiče. Nabídněte jim firemní školku, příspěvek na tábory nebo úpravu pracovní doby.
Datum narození generace Y neboli mileniálů spadá mezi roky 1980 a 1995. Jsou nezávislí, sebevědomí a touží po úspěchu. V mileniálech mohou firmy získat zkušené a zapálené zaměstnance. Nezapomínejte je motivovat a pravidelně zjišťovat jejich zpětnou vazbu. Jinak se nebudou rozpakovat a pláchnou jinam. Zajímá je především:
- Možnost kariérního růstu. Dejte mileniálovi jasný plán, kam se může posunout v konkrétním časovém horizontu.
- Rovnováha mezi prací a osobním životem. Mileniálové je striktně oddělují, vytvořte jim prostor pro seberealizaci pomocí čtyřdenního pracovního týdne.
- Home office. Možnost práce odkudkoli bude pro tyhle digitální nomády jasné bingo.
- Možnost plánování směn. Pokud zaměstnáváte modré límečky z řad mileniálů, předcházejte si je a umožněte jim mít své plány pod kontrolou.
- Zabodujete i s neomezeným počtem volných dnů, které pomohou mileniálům skloubit osobní a pracovní život.
- Zahraniční stáže. Bývají zcestovalí a dobře vládnou angličtinou. Pokud máte možnost, vyšlete je do světa.
Psst! Vzdělávání do benefitů radši nepočítejte. Zkuste se na něj dívat jako na investici do svých lidí, bez které se firma nemůže posouvat kupředu.
Do pracovního procesu se stále více zapojuje generace Z. Narodili se po roce 1995 a chytrý telefon je takřka součást jejich anatomie. Oproti mileniálům jsou pragmatičtější a mají realistický pohled na svět. Na svém zaměstnavateli ocení odpovědnost v sociální nebo environmentální oblasti. Důležitější než peníze pro ně bývá smysluplnost práce, kariérní posun i absence rutiny. Dobře na ně tedy zacílíte těmito tématy:
- Firemní kultura. Nejmladší kandidáti ocení netoxické prostředí, které nepodporuje stereotypy. Naopak očekávají užší přátelské vazby a příjemné pracovní klima.
- Flexibilita. Sice rozlišují hranici mezi osobním a pracovním životem méně ostře než mileniálové, i tak ale ocení svobodu a možnost volby, třeba ve formě zkráceného úvazku.
- Zkušený mentor. Zetka uvítají, když mohou v počátcích své kariéry čerpat rady od zkušeného kolegy.
- Možnost růstu. Mladé pragmatiky zajímá, jestli ve vaší firmě čeká zajímavá budoucnost. Citliví jsou také na pověst společnosti, o které uvažují.
Doporučené

Lidé mají větší zájem o změnu práce. Kvalifikovaní řemeslníci se však stále shánějí jen velmi těžko

Nová data z trhu práce: na volná místa přišlo o 15 % reakcí víc než loni

Pozdní příchody, bosé nohy i stůl plný špinavého nádobí. 4 tipy, co dělat, když se zaměstnanci neumí chovat

5 tipů, jak překonat úskalí home office
