Datová snídaně: Lidé aktivněji hledají novou práci či přivýdělek, sílí především finanční důvody

Sdílejte

Podzimní Datová snídaně LMC se věnuje zlomu, který na pracovním trhu právě nastává. Zaměstnanci začali aktivně hledat nová místa a počty odpovědí na inzeráty se výrazně zvýšily. Firmy přitom naopak mírně tlumí nábor. A to není všechno. Spoustu dat a důležitých informací najdete ve videu a v prezentaci ke stažení.

Datový analytik LMC Tomáš Ervín Dombrovský do studia přinesl plnou náruč čerstvých čísel. V jedné z nejnabitějších Datových snídaní za poslední roky tak probírá nejen strukturu zaměstnanosti a poměr zvyšující se nominální mzdy ke mzdě reálné, ale i vývoj vztahu zaměstnanců k jejich novým kolegům z Ukrajiny nebo ochotu firem investovat do průběžného vzdělávání.

Mzda nám roste, ale chudneme

Přestože průměrná nominální mzda za 2. čtvrtletí roku 2022 vzrostla o 4,4 %, reálná mzda poklesla. Na vině je samozřejmě inflace, která dosáhla dvojciferných čísel. Pokles reálných mezd je ještě výrazně horší než za finanční krize v letech 2009 a 2014. Aktuálně dosahuje 9,8 %, za své vydělané peníze si tedy koupíme o desetinu méně než před rokem.

Horší finanční situace způsobuje nespokojenost

Nižší reálná mzda má pro trh práce řadu důsledků. Snižuje se spokojenost a motivace lidí v práci. Lidé jsou ochotnější práci měnit, aktivně ji hledat, nebo o změně aspoň uvažovat. Jasně to vidíme na datech z portálů LMC, kde meziročně stoupl počet odpovědí i uchazečů téměř o 10 %. Zaměstnanci také více oceňují finanční benefity, které některým z nich pomáhají během exekucí či jiných vážných problémů.

Nejistota a méně peněz bohužel způsobují i posun ve vnímání pomoci ukrajinským uprchlíkům. Až o 6 procentních bodů více zaměstnanců se domnívá, že lidé z Ukrajiny berou českým občanům pracovní místa. Přesto je stále výrazná většina lidí jak pro pomoc uprchlíkům, tak pro jejich zaměstnávání. Tomu, aby příchozí z Ukrajiny častěji našli pracovní uplatnění vhodné pro jejich zkušenosti, brání především jazyková bariéra a problémy s uznáváním kvalifikace.

Firmy na vzdělávání šetřit nechtějí

Pozitivní zprávou je, že české firmy jako celek nehodlají omezovat náklady na rozvoj svých zaměstnanců. Firemní vzdělávání se z nepovinného benefitu čím dál víc stává podmínkou úspěchu firmy a čeští zaměstnavatelé si toho jsou vědomi. Přes 60 % z nich považuje rozvoj zaměstnanců za pevnou součást fungování firmy. Zároveň se do vzdělávání plánují další investice. Celkem 43 % firem chce výdaje na něj zvýšit, 53 % je hodlá nechat na stávající úrovni a jen 4 % plánují výdaje snižovat. Online vzdělávání se přitom stalo základní součástí celkového vzdělávacího mixu. Téměř 80 % firem se domnívá, že se můžou plnohodnotně vyrovnat offline přednáškám a kurzům.

To vše je jen malý výběr z informací, které se v Datové snídani LMC od Tomáše Ervína Dombrovského dozvíte. Pusťte si video a uvidíte víc.

Časový rozvrh videa:

  • 0:00 Zaměstnanost a mzdy
  • 11:18 Počty pozic a odpovědí na pracovních portálech
  • 14:50 Spokojenost a motivace lidí v práci, fluktuace a benefity
  • 42:20 Uprchlíci z Ukrajiny na českém pracovním trhu
  • 51:42 Osobní rozvoj zaměstnanců
  • 55:34 Investice firem do vzdělávání lidí

Na podrobná data se můžete podívat v prezentaci.

Datová snídaně Q4, 2022 - Vývoj na pracovním trhu

Stáhnout (pdf, 9.4 MB)
 
Sdílejte