Šéf na mě křičí a nemám čas na soukromý život. Jaké jsou nejčastější stížnosti zaměstnanců a jak je řešit?

Spokojený zaměstnanec bude vždy pracovat lépe než ten nespokojený. Toto pravidlo je třeba mít na paměti, když se k vám dostanou nejrůznější stížnosti s žádostí o vyřešení nepříjemné situace. Některé věci, se kterými se lidé obracejí na HR oddělení, se mohou zdát triviální. Žádnou z nich byste však neměli podceňovat.

Stížnosti zaměstnanců: jak je řešit

Proč byste tedy stížnosti neměli přehlížet? Velké problémy v práci často vznikají z těch malých, které se dlouho neřeší. A krom toho je spokojenost zaměstnanců hnací silou celkové produktivity. Proto je nezbytné, abyste jakékoliv podněty, s nimiž za vámi kolegové přicházejí, nenechali ležet ladem.

Pokud bude vaše firma dobře vnímána, pomůže vám to hledat nové šikovné kolegy. Hodnocení od zaměstnanců na pracovním portále Atmoskop se zobrazuje přímo u vyhledávaných pozic. Pochlubte se pochvalnými komentáři, oslovíte více lidí.

Podívali jsme se na to, jaké jsou podle zkušeností HR profesionálů nejčastější problémy, a na závěr přihazujeme pár základních tipů, jak se k těmto otázkám postavit.

1. Mzdy a benefity

Zřejmě nejčastěji chtějí lidé řešit výplaty nebo jiné formy odměňování. Může jít například o pocit, že nejsou za svou práci dostatečně ohodnoceni. Krom toho ale lidi často zajímají bonusy a benefity, podmínky jejich zisku či způsoby čerpání. Nezřídka jde také o stížnost na nižší mzdu, než je ve společnosti běžné, nebo na nedostatek ocenění za nadstandardní pracovní úsilí.

2. Problémy s chováním manažerů

Neshody mezi vedoucím pracovníkem a členem jeho týmu patří k běžným stížnostem. Zaměstnanci například poukazují na upřednostňování těch kolegů, se kterými má manažer bližší vztah: získávají podle nich vybrané projekty anebo mají jiné výhody. Častým problémem bývá také arogantní přístup ze strany nadřízených či přímo bossing. Přečtěte si proto, jak se dá řešit šikana ve firmě.

3. Nejasný postup při povýšení

Mnoho pracovníků přichází kvůli nejasnému vymezení toho, co přesně je třeba dokázat pro získání pracovní pozice s většími pravomocemi a tím také s vyšší mzdou. Tento problém často souvisí s absencí jasných interních pravidel. Aby se předešlo podobným pochybnostem, frustraci zaměstnanců, kteří se zatím přes veškerou snahu lepší pozice nedočkali, a také eliminaci úmyslného upřednostňování některých pracovníků, je třeba stanovit dostatečně transparentní seznam kritérií pro kariérní postup v rámci firmy. Podívejte se pro začátek, jak dobře nastavit stáže a trainee programy u juniorů a jak postupovat při hodnocení kolegů.

4. Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem

Zaměstnanci mohou mít dojem, že jim práce kvůli nadměrným požadavkům na výkon příliš zasahuje do osobního života a zbývá jim málo času na rodinu, zájmy a přátele. Mnohdy se stížnosti týkají také nutnosti být stále k dispozici a brát telefony či odpovídat na pracovní zprávy i v době volna. Přečtěte si naše tipy, jak udržet well-being u vás ve firmě.

5. Sexuální obtěžování nebo diskriminace

Někdy bývají obtěžování a diskriminace nevědomé a neúmyslné, ale jindy jsou účelové. Obzvlášť citlivé je sexuálně podbarvené chování, může se jednat o obscénní poznámky, nevhodné dotyky či návrhy. V každém případě je třeba věc řešit okamžitě a důsledně. Nutné je hlubší prošetření, které je objektivní vůči oběma stranám.

Diskriminace na základě pohlaví, ale třeba i věku nebo rodinného stavu se někdy objevuje již v náboru. Podívejte se, jaké jsou nejčastější diskriminační věty v pracovních inzerátech. Připravili jsme také návod, jak se tomuto problému vyhnout a být v náboru fér.

Podívejte se na některé skutečné otázky a stížnosti, které se dostaly k HR pracovníkům:

„Proč nedostávám stejnou mzdu jako lidé na mé pozici v jiných společnostech?“

„Tomáš si nikdy neumyje nádobí po jídle a jeho pracovní stůl páchne jako popelnice plná odpadků. Můžete s tím něco udělat?!“

„Šéf mi nikdy neřekne, co přesně po mně chce, ale když je úkol hotový, vždycky si stěžuje, že jsem všechno udělal špatně!“

„Co musím udělat, abych do konce roku dosáhl povýšení?“

Poznejte rozdíl mezi ventilací frustrace a skutečným problémem

I když se mnohdy pracovníci HR oddělení setkávají se stížnostmi, které by měl řešit manažer, je důležité kolegy neodmítat a pozorně je vyslechnout. Poté se rozhodněte, zda se řešení problému ujmete sami, nebo jej předáte odpovědným osobám přímo v daném týmu nebo vyššímu managementu. Udržování politiky „otevřených dveří“ pomůže jak zaměstnancům, tak vedoucím pracovníkům získat jistotu, že jejich pracoviště je bezpečné a přívětivé prostředí, kde není třeba bát se hovořit o svých problémech.

Počítejte s tím, že někdy lze problém řešit snadno, jindy se však může nafouknout do nečekaných rozměrů. Proto je dobré veškeré stížnosti písemně zdokumentovat včetně každého kroku vyšetřovacího procesu. Ve zvláště extrémních případech se vyplatí obrátit se na firemního právníka nebo externí právní společnost se žádostí o spolupráci.

Chcete pravidelně sledovat náladu na vašem pracovišti? Svěřte tuhle práci našemu Arnoldovi! Chatbot ví, jak se ptát a získávat relevantní odpovědi, a dodá vám přehledné zprávy o dění v týmu.

 
Sdílejte