Návodné PDF: Hodnocení zaměstnanců v kostce. Čeho se držet a jak postupovat?

Hodnoticí pohovory jsou skvělým nástrojem pro získání cenných informací o vztahu zaměstnance k firmě. Jenže jak je pojmout a co vše v nich posuzovat? Shrnuli jsme základní pravidla, kterých byste se měli držet, a k tomu přihodili praktické PDF s konkrétními body, jak postupovat. Materiál se může hodit i vašim manažerům či teamleaderům, pokud si s hodnocením občas lámou hlavy.

Hodnocení zaměstnanců

Výkon zaměstnanců by měli vedoucí týmu sledovat kontinuálně. Pokud někdo vyniká, hodí se okamžitá pochvala. A naopak když někdo ztrácí motivaci a jeho výkon upadá, je nejlepší situaci citlivě probrat. Jednou za čas byste s manažery ale stejně měli provést větší zhodnocení a probrat aktuální očekávání obou stran se všemi zaměstnanci.

Základní body, které byste měli dodržet

  1. Pravidelnost – v některých firmách hodnoticí pohovory probíhají co čtvrt roku, jinde jsou půlroční, a někde dokonce jen roční. Frekvenci nastavte podle potřeb svého vlastního týmu a náročnosti projektů, kterým se věnujete.
  2. Příprava – období hodnocení je pro teamleadery dost hektické. O to důležitější je příprava. Nachystejte si předem otázky i veškeré podklady a do přípravy zapojte i zaměstnance. Když od vás dostanou šablonu k vyhodnocení předem, můžou se připravit a zkrátíte tím délku samotné schůzky.
  3. Spravedlnost – jste v hodnocení výkonu striktní, nebo když zaměstnanec něco nestihne, prostě mu to prominete? Ať už je váš přístup jakýkoliv, buďte v něm konzistentní. Pokud si nastavíte jistá pravidla a plán, měl by platit pro všechny ve stejné podobě.
  4. Srozumitelné sdělení – když dáváte zpětnou vazbu a domlouváte se na následujících krocích, vždy se ujistěte, že zaměstnanec chápe a rozumí, co se po něm chce.
  5. Výstup ze schůzky – v závěru schůzku shrňte. Připomeňte člověku, v čem je silný a na čem by měl naopak zapracovat. Po vyhodnocení jednoho období ideálně nastavte rovnou cíle na to následující. A nezapomeňte, že na hodnoticí schůzky můžete navázat i vyplácení bonusů.

Jak výkon zaměstnance vyhodnotit?

Splnění konkrétních úkolů můžete hodnotit procentuálně (0 až 100 %) nebo zvolit pětibodovou škálu, kdy 5 bodů je nejlepší ohodnocení a 1 bod je to nejnižší. Doporučujeme, aby si hodnocení připravil vždy samostatně zaměstnanec i jeho nadřízený a na společné schůzce došli ke kompromisu. Lidé se tak učí ohodnotit svou práci, a pokud obě strany situaci vidí trochu jinak, jde o ideální příležitost k vyřešení dřívějších zádrhelů či nejasností.

Máte přehled o tom, nakolik jsou u vás zaměstnanci spokojení? Nezatěžujte je dalšími schůzkami, ale vyzvídejte chytře, pomocí chatbota.

Jak na hodnocení zaměstnanců

Stáhnout (pdf, 153.5 KB)
 
Sdílejte