3 nejčastější diskriminační věty v pracovních inzerátech. Nepoužíváte je taky?

„Hledáme usměvavou recepční.“ Tušíte, co je tady špatně? Zkuste napsat raději: „Usmíváte se? Pojďte pracovat na naši recepci!“ Pohlaví, věk a rodinný stav patří k typickým nešvarům, které mohou pokazit celý váš inzerát.

Diskriminace v inzerátech

Ačkoliv antidiskriminační zákon platí již od roku 2009, zorientovat se v tom, co je v pracovní inzerci diskriminační praktika a co ne, může být trochu komplikované. Proto jsme pro vás vybrali 3 časté nešvary, které se objevují v pracovních inzerátech, a přidali jsme užitečné rady, tipy a triky, jak se jim vyhnout.

„Hledáme asistentku ředitele“

Nejviditelnějším místem pracovního inzerátu je název pozice. A už tady se mnohdy objevuje diskriminace. Nejčastěji na základě pohlaví, například v podobě znění „hledáme asistentku ředitele“ nebo „usměvavou recepční“. Proč je to špatně? Z hlediska práva není možné používat v názvu (ani textu) inzerátu pouze ženský rod – značilo by to, že práce je určena jen pro ženy.

Co ale právo umožňuje, je použití tzv. „generického maskulina“, tzn. podstatného jména mužského rodu, které se užívá pro souhrnné označení žen i mužů. Je tedy právně v pořádku, pokud použijete do názvu pozice jen „prodavač“, „obchodní referent“ nebo „asistent prodeje“, protože to zahrnuje obě pohlaví. Posouzení, zda je to fér, nebo ne, necháme na vás, ale přidáme k tomu ještě jedno doporučení. Pokud chcete být opravdu transparentní v tom, že na gender vašich uchazečů či uchazeček nehledíte, používejte v celém inzerátu tzv. „genderově neutrální jazyk“.

Takhle ano:

  • Hledá se manažer/ka.
  • Hledá se manažer/manažerka.
  • Hledá se manažer(ka).

Takhle ne:

  • Obsazujeme pozici HR manažerky.
  • Hledáme muže na pozici výpočetního technika.

Co „genderově neutrální jazyk“ znamená? Tímto nástrojem se snažíme vyhnout používání slov, která by mohla být diskriminační, předpojatá nebo ponižující. U názvu pozice tedy doporučujeme psát „asistent/ka“, „referent/ka“ apod., abychom ukázali, že pozice je vhodná pro muže i ženy. Víme, že lomítka vzhledově nevypadají úplně dobře, nicméně můžete zkusit vymyslet jiný inkluzivní název, například „prodávající“, nebo uvést, že na danou pozici hledáte ženy i muže. Vyplatí se vám to – možná i v množství reakcí na inzerát.

Zákon samozřejmě myslí i na výjimky. Pokud hledáte modelku na předvádění dámského spodního prádla, je jasné, že do inzerátu muže zahrnovat nemusíte.

„Mladý dynamický kolektiv“ jako benefit

Za „mladý dynamický kolektiv“ byste dostali pokutu nejen od inspekce práce, ale i od našeho HR marketingového oddělení. Jednak se jedná o diskriminaci na základě věku, a jednak je to klišé, které kandidáty žádným způsobem nezaujme. Nesnižujte si množství reakcí tím, že budete lákat jen mladší lidi. Raději popište atmosféru ve vaší firmě na nějakém konkrétním příkladu, aby si kandidáti sami mohli udělat obrázek, jací jste a jestli by se jim u vás líbilo.

Dávejte si také pozor na počet let praxe, který po uchazečích požadujete. Antidiskriminační zákon říká, že požadavek na odbornou praxi by se měl uvádět, jen pokud je tato praxe pro výkon pozice nezbytná. Co to znamená v praxi? Pokud hledáte HR ředitele, požadavek na určitou délku praxe je ze zákona v pořádku. Pokud hledáte někoho na lehčí manuální práci a požadujete 5 let praxe, mohlo by se jednat o diskriminaci na základě věku.

Z hlediska HR marketingu však obecně doporučujeme u žádné z pozic konkrétní počet let praxe do inzerátu nepsat. Co kdybyste měli požadavek na 5 let praxe, a uchazeč nebo uchazečka by měli za sebou 4,5 let praxe, takže by se raději nepřihlásili? Zbytečně se ochudíte o potenciální kandidáty, které byste jinak brali všemi deseti. Zákon opět myslí i na výjimku – požadavek, aby uchazeči byli alespoň plnoletí, je zcela relevantní.

Máte jasnou představu, koho hledáte? S výběrem vám pomůže nové Teamio. Nastavte si vlastní náborový proces na míru, ať vás nic nebrzdí.

„Pozice je vhodná pro maminky na mateřské“

Pokud chcete dát uchazečům vědět, že máte flexibilní pracovní úvazek, máte od nás velkou pochvalu – flexibilních pracovních úvazků není nikdy dost. Jde to ale napsat i lépe než tím, že je „místo vhodné pro maminky na mateřské“. V tomto případě se totiž jedná o diskriminaci na základě rodinného stavu. Co když nejsem maminka, ale pro svůj životní styl flexibilní pracovní úvazek také potřebuji? Anebo jsem tatínek na rodičovské? Raději rozepište, co tento flexibilní pracovní úvazek znamená, každý si v tom pak může najít to své. A jestli si nejste jistí, zda vaše inzeráty přeci jen nejsou diskriminační, stáhněte si manuál, díky kterému to snadno poznáte.

 
Sdílejte