Ze stážisty ředitelem. Firmy ukazují, jak hledat talenty mezi studenty i absolventy

Stáže a trainee programy se vyplatí – a to jak stážistům, pro které mohou znamenat začátek úspěšné kariéry, tak firmám, které díky nim objeví nové šikovné zaměstnance. I když to nemusí klapnout vždy perfektně, všechny to ve výsledku jen obohatí. Jak tedy dobře pracovat se studenty a absolventy podle firem, kde tato spolupráce běží už několik let?

Trainee programy pro absolventy škol a studentské stáže sice ve firmách probíhají celoročně, prázdniny jsou pro ně ale zvlášť vhodné. Jak se studenty a absolventy pracují ve firmách, kde patří k prioritám v náboru? Oslovili jsme Deloitte a Plzeňský Prazdroj ze skupiny Asahi, aby nám představili svůj propracovaný systém stáží a práce s absolventy – od toho, kde je loví, až po plánování směn.

Deloitte stážisty vítá, převažují studenti a absolventi

Ve společnosti Deloitte jsou absolventi hlavní cílovkou náboru a tvoří asi 60 % z celkového počtu nových zaměstnanců. Firma spolupracuje s univerzitami a nabízí možnost zapojit se do projektů již během studií, s čímž jim pomáhají onboardingové programy. S jejich podporou se studenti všech zaměření (ekonomických, technických, právních ad.) připravují na budoucí práci ve firmě. „Tvoříme si tak talentový potenciál. Nábor studentů a absolventů je pro řadu našich činností klíčový. Velká část HR aktivit, zaměřených na talent branding, cílí primárně na spolupráci s touto skupinou,“ vysvětluje Andrea Filipová, Talent Acquisition Leader. Zájem o stáže je v Deloitte tak velký, že nestíhají pokrývat poptávku, a to přesto, že ročně otevírají vysoké desítky pozic pro české i zahraniční studenty.

Dejte lidem vědět, že jste otevření stážistům a absolventům. Mladé zajímá především firemní kultura a o ní kandidátům můžete dát vědět třeba skrz portál Atmoskop.cz, kam si denně chodí prověřit potenciální zaměstnavatele tisíce lidí.

Láká je možnost učit se od zkušených

Jakmile studenty do Deloitte naberou, zabodují u nich i flexibilním nastavením práce a nadstandardním zázemím v Praze, kde mohou využívat posilovny a meditační místnost. Protože mají blízko k technologiím, oceňují mladí lidé inovační projekty, to, že si mohou v práci sáhnout třeba na virtuální realitu. „Věnujeme se také tématům jako udržitelnost, diverzita a podobně a vnímáme, že jsou to oblasti, které mezi touto skupinou pozitivně rezonují,“ dodává Andrea Filipová.

Opakovaně získali ocenění Top zaměstnavatel roku nebo Randstad Award, a tak mají širší přehled o tom, co studenty a absolventy zajímá. Je to nejen flexibilita, ale i firemní kultura a kolektiv nebo možnost růstu. Jako další výhodu firmy, kterou studenti vítají, zmiňuje možnost pracovat vedle profesionálů, od kterých se mohou učit. „Zároveň však mají potřebu podílet se na samostatných úkolech, být v kontaktu s klienty, využívat moderní technologie a spojit své jméno se silným brandem, který se řadí mezi špičky na trhu,“ upřesňuje.

Chcete na stáž Roberta de Nira?

Znáte film Stážista (The Intern)? Robert de Niro tu nastupuje na stáž už hodně po šedesátce. Každoročně se i v Česku rekvalifikačních kurzů účastní tisíce lidí, a to jen přes úřad práce, nepočítaje ty, kteří se rekvalifikují na vlastní triko. Podle statistiky ministerstva práce a sociálních věcí se rekvalifikují všechny věkové kategorie, od dvacetiletých až po šedesátníky. Začínat v novém oboru není výsada mládí, stáže tak lze zaměřit na zájemce bez ohledu na datum narození.

Prazdroj má systém postavený na spolupráci se školami

V Prazdroji ze skupiny Asahi mají propracovaný systém stáží pro studenty a trainee program pro absolventy. Zájem o stáže a vstup do trainee programů je tu dlouhodobě velký a částečné úvazky, letní stáže i stáže během školního roku nabízejí ve spolupráci se školami studentům vysokých škol v Praze i v regionech, kde sídlí jejich pivovary. Studenti mohou pracovat v různých odděleních napříč firmou, nejatraktivnější jsou však pro ně stáže v marketingu a HR. Stážisté pracují na konkrétním projektu, kdy mohou navrhovat i vlastní řešení.

Firma spolupracuje i s technickými středními školami, hlavně strojními a elektro, a také s učilišti, a to s obory jako zámečník nebo elektrikář. Studenti získávají v Prazdroji odbornou praxi podle osnov školy a ti nejlepší mohou ve firmě následně získat stálý pracovní poměr.

Trainee program je naopak určený pro absolventy vysokých škol, kteří také mohou pracovat v různých odděleních a lokalitách. „Od loňského roku máme i trainee program propojený s Asahi, což účastníkům nabízí více možností zapojení do mezinárodních projektů a vzdělávacích programů, včetně možnosti pracovat několik měsíců v zahraničí,“ upřesňuje tiskový mluvčí Zdeněk Kovář.

Hledáte stážisty do vaší firmy? Naberte je skrz naše pracovní portály. Jen na Jobs.cz aktuálně máme stovky nabídek stáží a trainee programů.

I ředitelé kdysi začínali jako trainee

Zájemce o stáže a vstup do trainee programu čeká v Prazdroji pečlivý systém výběru. „Oba programy slouží k výchově budoucích manažerů, proto hodnotíme specifické osobnostní vlastnosti i kognitivní předpoklady, které jsou pro budoucí manažery potřebné. Výběrové řízení má více kol, včetně assessment centra a psychometrie. Zároveň chceme, aby uchazeči měli možnost během výběrového řízení získat dostatek informací o stáži či trainee programu a mohli se rozhodnout, zda se chtějí opravdu zapojit,“ vysvětluje Zdeněk Kovář.

Studenti a absolventi jsou talentovým rezervoárem, z nějž vycházejí zaměstnanci pro řadu pozic, budoucí specialisté a manažeři. „Máme i ředitele, kteří začínali v našem trainee programu. Pro Prazdroj je spolupráce se studenty a absolventy velmi důležitá,“ pokračuje tiskový mluvčí. Dbají tu na to, aby to byla spolupráce oboustranně výhodná a aby si i stážista, který do firmy nakonec nenastoupí, odnesl zajímavé zkušenosti. „A my získáváme nové, originální nápady, jiný pohled na řešení běžných úkolů,“ dodává.

Podmínky pro úspěšné stáže

Studenti a absolventi chtějí podle zkušeností Prazdroje získat praxi v oboru, uplatnit své teoretické znalosti, nahlédnout do fungování velké úspěšné společnosti, být členy týmu a pracovat na vlastním projektu. Oceňují také přístup firmy k udržitelnosti.

Aby však stáže a trainee programy mohly být úspěšné, musí být ukotvené ve firemní kultuře a pracovním prostředí. „To je u nás velmi přátelské a neformální, což studentům usnadní začlenit se do týmů,“ vysvětluje Kovář. Zvlášť důležitá je práce manažerů, kteří stážisty a trainees vedou. „A také je třeba vybrat vhodné a zajímavé projekty, aby studenti mohli získat co nejvíce zkušeností a jejich výstupy byly přínosné a aplikovatelné v praxi,“ uzavírá mluvčí.

ČEZ: Úspěch stojí na spolupráci s technickými školami

„Klíčem k úspěchu je dlouhodobá spolupráce s technickými školami,“ shodují se personální ředitel skupiny ČEZ Josef Lejček a jeho kolega, vedoucí strategického náboru Martin Máca. Spolupráce se středními a vysokými technickými školami a studentské stáže jsou pro ně cesta, jak do firmy získat techniky, kteří jsou na trhu práce nedostatkovým zbožím. Podrobnosti si přečtěte v našem rozhovoru: Potřebujete nabrat techniky? Ukažte jim práci zblízka, radí HR šéf ČEZ

 
Sdílejte