62 % lidí chce v inzerátu vidět mzdu. Platí to ve světě i v Česku

Jak mluvit o penězích během náboru? Čtvrtina firem uvádí mzdu již v inzerátu, protože vědí, že jim to přivede více zájemců. Pokud mezi tyto firmy nepatříte, proberte finance s kandidáty co nejdříve.

Jak uvádět mzdu v inzerátu a u pohovoru

Výše mzdy je jedním z nejdůležitějších údajů pro lidi, kteří si hledají nové pracovní uplatnění. Nedávná anketa personální společnosti EMEA Recruitment, působící nejen v Evropě, ale i na Blízkém východě a v Asii, zkoumala právě očekávání kandidátů v souvislosti se mzdou a vyplynulo z ní následující:

 • 62 % uvedlo, že mzda by měla být součástí inzerátu,
 • 28 % očekává informaci o mzdě při prvním kontaktu,
 • 6 % je ochotných počkat na druhý či třetí rozhovor s personalistou,
 • 4 % nevadí vyčkat do závěrečné fáze procesu.

Uvedená mzda přinese až o polovinu více reakcí

Zveřejnění finančního ohodnocení přímo v pracovním inzerátu přitahuje více pozornosti a odfiltruje kandidáty, pro které by nabízená odměna byla příliš nízká. O tom, že se tento krok vyplatí, jasně svědčí i data z našich portálů – na inzeráty s uvedenou výší platu totiž odpovídá až o polovinu více lidí. U nás ani v zahraničí to však stále ještě není obvyklá praxe. Už brzy by se to však mohlo změnit.

Podle směrnic Evropské unie by měly mít povinnost udávat nabízenou výši mzdy firmy s více než 250 zaměstnanci ve všech státech EU, a to už od roku 2023. Legislativní proces v jednotlivých členských zemích však pravděpodobně bude výrazně pomalejší. Povinné zveřejňování mezd v inzerátech však funguje už od roku 2018 na Slovensku.

Podívejte se, jak v inzerátu mluvit o penězích:

Při pohovoru se už debatě o penězích nevyhnete

Utajování mzdy v inzerátech je podle Sandry Fridrichové ze společnosti Soulmio, která se zabývá mj. wellbeingem ve firemním prostředí, většinou motivované tím, aby se o výši ohodnocení nedozvěděli stávající zaměstnanci. Řešením může být stanovit si na pracovní pozice finanční škály, v nichž se plat obvykle pohybuje. Pokud budou veřejné pro zaměstnance i pro uchazeče, mohou být dobrým východiskem k dalšímu jednání.

Další složky – například motivační složka nebo bonusy – se pak dají řešit přímo během pohovoru s vybranými kandidáty. Stejně jako vy očekáváte od nich, že si svůj požadavek obhájí, totéž je na vás při sdělování výše finančního ohodnocení. Zejména pokud je nižší, než jaké si uchazeč představuje.

„Zeptejte se kandidáta na jeho představy o mzdě a z čeho vychází. Nabídněte svůj pohled a přístup firmy k dané pozici včetně kontextu.“

Sandra Fridrichová

Soulmio

Čím dalším si lidi získáte?

Existuje také řada nefinančních bonusů, které můžete „přihodit“ ke mzdě:

 • kariérní růst s podporou sebevzdělávání,
 • výuka jazyků,
 • příležitost pracovat s novými technologiemi,
 • šance cestovat,
 • spolupráce s předními odborníky v daném oboru,
 • další výhody, například dovolená navíc, sick days anebo možnost pracovat formou home office.

Co zaměstnance na různých pozicích zejména zajímá, zjistíte v našem souhrnu informací o nejčastějších skupinách kandidátů v praktickém PDF ke stažení.

Hledáte, čím zaujmout? Chatbot Arnold má připravenou novou konverzaci na téma zaměstnanecké benefity, pomocí níž můžete snadno zjistit, o co mají lidé zájem. Udělejte si rychlý průzkum.

Na co nezapomenout?

Několik jednoduchých pravidel usnadní komunikaci o penězích a zajistí, že celý náborový proces bude transparentní a efektivní:

 • Podobně znějící názvy pracovních pozic mívají rozdíly v pracovní náplni, a tudíž i v platech. Uchazeči si mohou udělat mylný úsudek o tom, jaká mzda jim bude nabídnuta. Myslete na to.
 • Pracovní portály nabízejí možnost uvádět výši odměny skrytě. Můžete ji zadat do systému a kandidátům, pro které by byla nízká, se daná pozice po zadání požadované mzdy vůbec neukáže. Vy tak dostanete životopisy pouze těch uchazečů, pro které je plat přijatelný.
 • Jestliže nechcete uvádět finance v inzerátu, sdělte mzdu kandidátovi při prvním kontaktu. Ušetříte čas sobě i jemu, pokud by pro něj byla nabízená suma zásadním problémem.
 • Pokud uvádíte mzdové rozpětí, vyjmenujte vlivy, které se podílejí na přechodu od nejnižší hodnoty po nejvyšší, jako jsou odměny, prémie, pravidelné navyšování mzdy a další faktory.
 
Sdílejte
Zdroj: Payscale 2022 Compensation Best Practices Report