Tipnete si, jak dlouhá byla dovolená před 100 lety?
Délka dovolené se dnes v Evropě pohybuje mezi 4 a 6 týdny a nárok na ni mají prakticky všichni zaměstnanci. V ČR základ představuje 20 dnů volna a možná byste se divili, jak velký luxus to je oproti minulosti.

Dovolené jsou z pohledu historie vlastně novinka. Pokud by vás zajímaly do detailu, můžete si o nich přečíst podrobnou studii Vývoj pracovně-právních podmínek a institutu dovolené v ČR a ve SR v letech 1918–2020. My jsme z ní vybrali několik zásadních milníků, které formovaly i současnou podobu dovolené. Začínáme ve 20. letech minulého století, kdy zaměstnanci několika evropských států, mezi nimi Československa, získali nárok na několik dnů volna v roce.

Dovolená byla dlouho podmíněna odpracováním mnoha let u stejné firmy, později alespoň ve stejném oboru, změny se nepodporovaly, a kdo by skákal z místa na místo, byl bez volna. Od roku 1925 získali nárok na dovolenou v délce 6 dnů všichni zaměstnanci, kteří pracovali u jednoho zaměstnavatele alespoň 1 rok. Po 10 letech u téhož zaměstnavatele měli nárok na 7 dnů dovolené. A pokud vydrželi u firmy více než 15 let, mohli čerpat dovolenou v délce 8 dnů.

Zvláštní kategorii představovali za 1. republiky státní úředníci. Zatímco ostatní se po 10 letech propracovali k jedinému týdnu volna, úřednictvo státní správy si mohlo od roku 1926 užívat 2 až 6 týdnů dovolené v kalendářním roce podle své dosažené třídy. Ta závisela na vzdělání, výsledcích práce a délce zaměstnaneckého poměru. Speciální podmínky měli také – a to prakticky v jakémkoliv čase a režimu – horníci.

Zákon z roku 1934 sjednotil podmínky a podstatně prodloužil dovolenou. Nárok na ni získal větší počet lidí. Dovolená v délce 2 kalendářních týdnů náležela všem, kdo pracovali u jedné firmy déle než půl roku. Po 5 letech to byly 3 týdny a konečně po 15 letech u stejného zaměstnavatele 4 týdny dovolené.


- Základní výměra dovolené v ČR je nyní 4 týdny ročně.
- „Státní zaměstnanci“ (zaměstnanci např. státu, obcí, krajů či příspěvkových organizací) mají základní délku dovolené 5 týdnů v roce.
- Příslušníci bezpečnostních sborů mají nárok na dovolenou v délce 6 týdnů za rok.
- Dovolená učitelů (pedagogických pracovníků a akademických pracovníků vysokých škol) je 8 týdnů v kalendářním roce.
- 1 týden dovolené navíc mají riziková povolání, například pracovníci v dolech, v infekčním prostředí, s lidmi s psychickým onemocněním nebo mentálním postižením, ve věznicích nebo potápěči.
- A k tomu máme plno dalších vymožeností, více se o nich dočtete v naší HR akademii.
Doporučené

Propouštění zaměstnanců v 5 praktických bodech. Jaké máte možnosti a jak ho zvládnout i emočně?

Chybí vám v práci šťáva? Tipy, jak být produktivní, pro sovy, ranní ptáčata, poledňáky i šlofíčkáře

Uvítací balíček usnadní novým zaměstnancům nástup. Co by měl a neměl obsahovat?

Kvalifikovaní lidé stárnou a odcházejí do důchodu. Kdo bude dělat jejich práci?
