Zlatým límečkům vysoká mzda nestačí. Tady jsou 4 lákadla, díky kterým na ně zapůsobíte

Mezi zlaté límečky patří nejrůznější pozice především znalostních pracovníků, kteří patří k těm nejdůležitějším ve firmě. Tito kandidáti mají silnou pozici na trhu práce a často si zaměstnavatel nevybírá je, ale oni jeho. Na co je tedy do firmy nalákat?

Zlaté límečky

Firemní kultura je pro ně zásadní

Hlavními prioritami je pro zlaté límečky vysoká mzda a kariérní růst, obojí však už považují za samozřejmost. Jedním z vašich lákadel, které ostatní firmy nemají, proto může být zajímavá a bohatá firemní kultura. Zlatým límečkům velmi záleží na tom, jaká ve firmě panuje atmosféra a jestli potenciální zaměstnavatelé reagují na moderní trendy ve světě práce.

Hledají práci, která vyhovuje jejich životnímu stylu

V roce 2022 už zlaté límečky očekávají, že práce na dálku nebude pro firmu, v níž pracují, žádný problém. Programátoři a další digitální specialisté chtějí ve své práci volnost – a to i z hlediska pracovní doby. Pokud ve firmě tyto možnosti máte, rozhodně je zmiňte v inzerátech. Taky se vám vyplatí, když se o volnějším pracovním režimu zmíní vaši zaměstnanci na našem hodnoticím portálu Atmoskop.cz. Právě na něm si totiž zlaté límečky své potenciální zaměstnavatele často prohlížejí.

O tom, jak je firemní kultura pro zlaté límečky důležitá, chystáme i webináře Atmoskopu. Přihlaste se, ať víte, na čem těmto kandidátům záleží úplně nejvíc.

Potřebují vidět smysl a výsledky své práce

Zlaté límečky jsou na korporátní řeči alergičtí. Chtějí dělat práci, která má smysl, je rozmanitá, rozvíjí jejich schopnosti a kterou se můžou svému okolí minimálně pochlubit. Snažte se proto vaši firemní vizi, poslání nebo způsob práce dostat už do textu inzerátu – ať už jde o to, že vašimi produkty chcete změnit svět, nebo jen že každý měsíc děláte firemní standupy, kde se učíte jeden od druhého.

Klasické benefity nestačí

Kartička do posilovny nebo příspěvek na hodiny cizích jazyků jsou sice hezké firemní benefity, nicméně na zlaté límečky nejspíš dojem neudělají. Vaše nabídka benefitů v mnohém říká, nakolik jste ve firmě ochotní vyjít vstříc životní situaci potenciálního kandidáta. V dnešní době jsou na vzestupu benefity týkající se zdraví, ať už duševního, či fyzického. Myslete taky na to, že někteří kandidáti z řad zlatých límečků jsou rodiče nebo naopak pečují o starší příbuzné. Možností, jak skloubit pracovní a osobní život, je mnoho – například pomocí firemních školek nebo takových drobností, jako je speciální volno na první školní den.

Na portálu Atmoskop.cz si můžou kandidáti vyfiltrovat firmy podle toho, co od práce chtějí. Pokud jste tedy otevření i rodičům s dětmi, uchazeči si vás podle toho snadno najdou. Stačí, aby vaši zaměstnanci firmu ohodnotili.

Je jasné, že ne vše zmíněné v článku jde zařídit lusknutím prstu. Vyžaduje to soustavnou práci a velký důraz na employer branding. Pokud už ale víte, že jste zmíněné věci schopní zlatým límečkům nabídnout, zařiďte, aby se o tom vědělo. Třeba tak, že budete zaměstnance motivovat k firemnímu hodnocení. Když z něj uděláte rutinu, poroste vám i počet komentářů, které by mohly nováčky nalákat.

Víte, kdo jsou zlaté límečky?

Jde o typ zaměstnanců, kteří se objevili s nástupem znalostní ekonomiky. Patří mezi ně vysoce kvalifikovaní zaměstnanci s velkou přidanou hodnotou pro firmu. Na jejich znalostech nebo osobních schopnostech bývá společnost často závislá.

Můžou to být třeba programátoři, produkťáci, marketingoví šéfové, ale i návrháři nových služeb, uživatelských cest a další. Oproti modrým límečkům (manuálně pracující zaměstnanci) a bílým límečkům (úředníci a management) k nim v náboru musíme přistupovat trochu jinak.

 
Sdílejte