Otevřete se ve firmě rodičům. Co pro ně můžete dělat a proč byste je vůbec měli chtít?

Diverzita a flexibilita jsou čím dál tím častěji součástí náboru a vyplácí se i těm, kdo chtějí přilákat nebo v zaměstnání udržet rodiče malých dětí. Obzvlášť vhodné je to dnes, kdy je kandidátů na trhu nedostatek. Na rodiče už nelze pohlížet jako na někoho, kdo nedokáže pracovat naplno, naopak je v nich velký zdroj platných zaměstnanců s hodnotnými zkušenostmi. Poradíme vám, jak jim můžete jít naproti.

Rodiče ve firmách

Mezi zaměstnavatele, kteří jsou rodičům dlouhodobě otevření, patří například švédská nábytkářská firma IKEA. Ta má diverzitu zakotvenou ve firemních hodnotách a kromě rodičů se v náboru zaměřuje i na další skupiny se specifickými potřebami, ať už jde o studenty, nebo lidi ve věku 50+. „Různí lidé nám totiž do týmu přinášejí rozmanitý pohled a zkušenosti, což ocení nejen kolegové, ale i zákazníci,“ říká Ladislav Onderka, Recruitment Selection & Onboarding Leader IKEA Česká republika.

„Záleží nám na dobrém vztahu mezi zaměstnancem a firmou. Rodiče si podpory váží, zvyšujeme tak jejich loajalitu k firmě a nepřicházíme o talenty. Snažíme se aktivně pracovat na sladění práce a osobního života, což má pozitivní efekt nejen na well-being zaměstnanců, ale i na efektivitu jejich práce,“ dodává Ivana Pavlíčková, manažerka pro řízení talentů Plzeňského Prazdroje, další firmy, kde si na blahu rodičů zakládají.

A nejde zdaleka o ty jediné, hodnotu v rodičích coby spokojených zaměstnancích vidí čím dál tím více firem. Právě takových jsme se zeptali na typy aktivit, které pro rodiče dělají, aby z nich měli spokojené a spolehlivé zaměstnance. Inspirujte se.

1. Vstřícné plánování směn

Pro rodiče s dětmi je v IKEA vstřícný systém plánování směn, v němž si může každý zaměstnanec s předstihem několika týdnů dát požadavky na směny. „Můžete tak mít třeba každou středu odpoledne volnou a strávit ji s dítětem nebo ho odvést na zájmový kroužek,“ vysvětluje Ladislav. U některých pozic je možné pracovat na částečný úvazek i na dálku, což je další věc, kterou rodiče vítají.

2. Volno na první školní den

Vstřícný krok směrem k rodičům však vypadá třeba i tak, že může zaměstnankyně či zaměstnanec v IKEA čerpat speciální volno v den, kdy jde jejich dítě poprvé do školy. „A v našem balíčku benefitů je řada dalších možností, jak rodičům s dětmi pomoci, ať je to příspěvek na školku, nebo možnost využít poukázky k nákupu školních potřeb,“ dodává.

3. Flexibilita v pracovním úvazku

Jak vyplývá ze zpětných vazeb zaměstnanců, rodiče v IKEA oceňují firemní kulturu, kdy lidé chápou, že se každý během svého života ocitá v různých situacích, v nichž má odlišné potřeby. „Pokud je třeba snížit si pracovní úvazek, firma jim to umožní. A pokud děti odrostou, budou mít rodiče možnost si úvazek opět navýšit,“ uvádí Ladislav další příklad. Rodiče, kteří jsou doma na rodičovské, oceňují i komunikaci firmy. „A často oceňují i možnost částečně pracovat a podílet se na některých projektech v době, kdy pečují doma o dítě,“ dodává.

Je vaše firma otevřená i rodičům s dětmi? Dejte o tom vědět potenciálním kandidátům na portálu Atmoskop. Na potenciální zaměstnavatele se tam chodí dívat tisíce lidí denně.

4. Pravidelná setkání a benefity

Běžnou praxí IKEA pak jsou také pravidelná setkání rodičů. Firma zve maminky a tatínky na společné aktivity, jako jsou třeba začátek firemního roku, oslavy úspěchů, večírky. Rodiče také dostávají po celou dobu, kdy jsou doma s dětmi, plný balíček benefitů jako zaměstnanci, kteří pracují.

5. Valorizace mezd kvůli rodičovské

I v bankovní společnosti ČSOB mají jednoho člověka zodpovědného na diverzitu. Je jím Barbora Vachová, podle níž si dnes firma nemůže dovolit nevyužívat talent a jakkoliv ztrácet potenciál lidí. Sama Barbora dokázala svou pozici skloubit s rodičovskou dovolenou. V ČSOB totiž mají Program pro rodiče, aby jim sladění práce a rodiny umožnili. Ale myslí i na další aspekty rodičovství – například valorizují mzdy s ohledem na mateřské přestávky. Jde o reakci na to, že právě v důsledku rodičovské se obecně ženy v příjmech v práci nejvíce propadají.

6. Firemní školky i příspěvek na hlídání

Podle Barbory Vachové je potřeba vytvořit ve firmě takové prostředí, aby se mámy mohly vrátit do práce, když chtějí. Pomáhají v tom firemní školky nebo příspěvky na hlídání dětí. Mámy a tátové na rodičovské mohou také pracovat na kratší úvazek a home office, takže se jim posléze do práce lépe vrací. S rodiči je banka v kontaktu, i když jsou doma s dětmi, pořádá pro ně workshopy a podobně. A při práci na zkrácené úvazky také praktikuje sdílení pracovních míst. Výhody přitom platí i pro LGBT+ rodiče.

7. Přednost ve výběru dovolených

Na rodiče myslí i v Plzeňském Prazdroji. Nabízejí jim, jak informuje Ivana Pavlíčková, manažerka pro řízení talentů Plzeňského Prazdroje, možnost spolupracovat při rodičovské formou dohody o provedení práce či o pracovní činnosti. Když se chtějí rodiče do práce vrátit dřív na zkrácený nebo plný úvazek, poskytuje jim zaměstnavatel finanční příspěvek na péči o dítě do věku tří let. „Vedle toho nabízíme práci z domova pro všechny pozice, jejichž charakter to umožňuje, pružnou pracovní dobu nebo přednostní plánování dovolených pro rodiče. Vše tak, aby rodiče dokázali co nejlépe skloubit pracovní a rodinný život,“ vypočítává.

Vstřícnost, stabilita, možnost práce z domova. Je tohle u vás běžné? Udělejte z toho svou přednost i v náboru a dejte o tom vědět kandidátům.

8. Informační podpora a vzdělávání

Pro zaměstnance na mateřské nebo rodičovské dovolené, kteří mají zájem, nabízí Plzeňský Prazdroj rozvojové programy – třeba webináře na rozvoj dovedností nebo studium jazyků. Mohou odebírat interní newsletter a udržovat si tak přehled o dění ve firmě. „A samozřejmě jim poskytujeme komplexní informace ohledně odchodu na mateřskou či návratu z rodičovské dovolené, stejně jako o benefitech, které mohou čerpat (například penzijní připojištění, životní pojištění či benefity na výběr v rámci našeho bonusového programu),“ dodává Ivana.

9. Počítá se i pomoc v krizi

Empatický přístup k rodičům se promítl také do toho, jak společnost McDonald's ČR vyšla hned vloni vstříc maminkám, jejichž děti zůstaly kvůli lockdownu doma ze školy. Umožnila jim skloubit časově flexibilní směny s pobíráním ošetřovného. Ocenily to hlavně mámy samoživitelky, které by jen s ošetřovným nevyšly.

 
Sdílejte