Doba je rychlá a plná neustálých inovací a změn. Řada firem si uvědomuje, že je jako zaměstnavatelé lépe zvládnou, když své lidi podpoří ve vzdělávání. Ne všude to ale vědí. S některými stereotypy firemní praxe se setkáváme i my pořád dokola, tak si je teď pojďme shrnout a uvést na pravou míru. Můžou vám posloužit i jako argumenty pro vedení, proč má vzdělávání smysl třeba i ve vaší firmě.
Podle průzkumu společnosti Profesia je vzdělávání a rozvoj nových dovedností jednou z top priorit mezi personalisty, alespoň tak to tvrdí 36 % respondentů. Pokud tedy nechcete za trhem zaostávat, dříve nebo později byste vzdělávání začít řešit měli.
A o to víc, že o něj stojí samotní kandidáti. Dle aktuální vlny průzkumu JobsIndex hned 28 % lidí považuje příležitost k osobnímu rozvoji za důležitou, větší možnosti pro vzdělávání by pak ke změně práce postrčilo celých 13 % dotázaných. Alarmující pak je ale údaj od těch, kteří momentálně žádné možnosti vzdělávání od zaměstnavatele nemají – podle zjištění průzkumu Seduo.cz plných 82 % těchto lidí totiž vyjádřilo ochotu odejít jinam, kde se jim ho dostane.
Podle tuzemského průzkumu poskytovatele školení LovelyData si Češi na seberozvoj vyhrazují dostatek prostoru, 38 % respondentů věnuje týdně svému vzdělávání 3–4 hodiny. To na první pohled může vypadat jako relativně dost, ale pokud lidi ponouknete k osobnímu rozvoji, který je bude bavit, namísto běžného brouzdání po internetu, v dlouhodobém hledisku se vám produktivita práce může jedině zvednout.
A nemusí vždy jít jen o prezenční školení. Ze zkušeností od firem využívajících Seduo.cz navíc víme, že jakmile lidem dáte možnost k seberozvoji, začne ji část z nich (60 %) využívat i ve svém volném čase. Řada lidí si totiž ráda kurzy poslouchá třeba po cestě do práce místo podcastů (celkově při cestování je to 37 %), případně i při jiných volnočasových aktivitách, ať už jde o vaření, zahradničení, nebo třeba procházky se psem. Na dobrou noc si doplňuje znalosti 24 % lidí.
„Online prostředí poskytuje zásadní výhodu. Vzdělávání se může věnovat každý zaměstnanec, kdy mu to nejlépe vyhovuje. My mu pouze určíme, jaké videokurzy má absolvovat, a časový horizont, do kterého se musí vejít.“
Vzdělávání samotné pak přitom nemusí být nijak drahé, online kurzy představují dostupnou možnost, díky které můžete zapojit velké množství zaměstnanců. Ovšem nad vzděláváním je třeba vždy uvažovat především v kontextu firemních cílů, tedy čeho tím chcete ve firmě dosáhnout. Potřebujete třeba zvýšit efektivitu vašeho obchodního oddělení? Pak máte jen několik variant, buďto si k tomu vlastní lidi vychovat a třeba je naučit lepším prezentačním dovednostem a sledovat jejich efektivitu před a po. Nebo oddělení personálně posílit, procesně přenastavit atd. V dlouhodobém horizontu však specifické kurzy obvykle budou levnější než náklady na dalšího člověka nebo výraznější změny ve fungování firmy.
Právě naopak. Firemní vzdělávání lidé vnímají jako významné plus pro zaměstnavatele. Možnost stále se učit novým věcem je důvodem, proč ve firmě zůstat. Podle výzkumu sítě LinkedIn by 94 % zaměstnanců zůstalo i nadále u svého zaměstnavatele, kdyby jim nabídl možnost školení a investoval do jejich rozvoje. Vedle finančního bonusu a flexibilní pracovní doby patří vzdělávání k nejžádanějším pracovním benefitům.
Je jasné, že modré, bílé i zlaté límečky využijí jiné dovednosti a potřebují z velké míry rozdílné vzdělávání. A pokud vás trápí budget, prioritizujte a nastavte vzdělávání tak, ať co nejlépe poslouží vašim cílům. A jestli jsou různé, ani to není problém – na Seduo.cz lze snadno nastavit studijní plány pro jednotlivce i oddělení podle jejich zaměření a každého nechat vzdělávat se v trochu jiné oblasti. Například ve společnosti Miele vytvořili balíčky, které rozřadili podle kategorií typu „Interní lektor“, „Projektový manažer“ nebo „Vedoucí“, současně nechali na samotných zaměstnancích dobrovolné studium dalších kurzů.
Další omyl. Podle výzkumu společnosti EdAssist pociťuje 81 % účastníků firemního vzdělávání větší loajalitu k firmě a 83 % z nich díky němu podává dle vlastních slov vyšší výkon. Lidé jsou dokonce ochotní si vhodné kurzy sami platit nebo se na nich finančně podílet. V průzkumu LovelyData mezi zaměstnanci malých a středních podniků si plných 62 % respondentů hradilo své vzdělávání samo, 38 % společně se zaměstnavatelem. Podle zkušeností firem je někdy byť symbolická částka, kterou zaměstnanec na kurz přispívá, pro lidi motivací, aby jej skutečně absolvovali.
„Udělali jsme průzkum zájmu o Seduo a čekali, že se přihlásí tak dvacet lidí. Jenže se jich ozvalo skoro sedmdesát.“
Opravdu? Průzkum pro naši vzdělávací platformu Seduo.cz ukázal, že naprostá většina lidí by se vzdělávat chtěla. Z těch, kteří tak nečiní, je to více než u poloviny z finančních důvodů, 40 % respondentů pak jako důvod uvádí, že je k tomu zaměstnavatel nemotivuje. Že je pro zaměstnance seberozvoj opravdu důležitý faktor, ukazuje i zjištění, že každý pátý změní práci kvůli lepšímu vzdělávání. Pro mladé lidi je podle průzkumu portálu Jobs.cz vzdělávání dokonce druhým nejdůležitějším aspektem při výběru práce. Více je zajímá jen to, aby jejich práce byla užitečná a smysluplná.
Že by vás tohle nenapadlo? Podle zkušeností ze Seduo.cz si některé firmy neuvědomují, že školení neznamená teambuilding, a překvapivě často je zaměňují. Zatímco cílem teambuildingu, jak název napovídá, je budování týmu a dobrých vztahů na pracovišti, cílem vzdělávacích aktivit je zkrátka vzdělávání. Byť to neznamená, že společná účast na školení nebo sledování stejného online kurzu nemůže stmelit kolektiv.
Firemní vzdělávání volte na míru potřebám vaší firmy. V naší HR akademii najdete přehled možností, jak zaměstnance vzdělávat, včetně časové i finanční náročnosti.
Také se při plánování vzdělávacích aktivit setkáváte s některými z těchto předsudků, ať už ze strany vedení, či od manažerů? Vytáhněte si z článku ten správný argument, proč tomu tak není.