Průzkum: každý pátý změní práci kvůli lepšímu vzdělávání

Atraktivnější mzda, zajímavější náplň práce a větší flexibilita. To jsou tři hlavní lákadla, která lidi přimějí hledat si novou práci. Ve hře jsou však i další důvody. Například každého pátého zaměstnance rozhýbe lepší nabídka vzdělávání.

Změna práce kvůli vzdělávání

Vzdělávání (pře)táhne

Situaci na současném trhu lidé samozřejmě vnímají. Uvědomují si, že mají mnohem více na výběr a nemusí za každou cenu zůstávat v práci, která jim nesedí.

Firmy vyvíjejí obrovské úsilí, aby získaly (ano, často spíš přetáhly) ty nejlepší kandidáty. O tom, co je ve výsledku přesvědčí, dnes kromě mzdy a náplně práce rozhodují i další faktory.

Například 20 % lidí je připravených změnit práci, pokud jim nová firma nabídne lepší možnosti vzdělávání. U technických bílých límečků je to dokonce 40 %. Zjistil to průzkum pro náš vzdělávací portál Seduo.cz, ve kterém odpovídalo 1213 lidí.

Prodejte to v HR marketingu

Vzdělávání tedy není něco „navíc“, co zaměstnanci v pohodě oželí. Tedy – někteří určitě ano. Pro aktivní lidi, kteří na sobě chtějí pracovat, je však možnost rozvoje hodně důležitá.

Ze zmíněného průzkumu pro Seduo.cz však vyplynulo, že nemalá část firem vzdělávání podceňuje. Konkrétně 39 % zaměstnanců se svěřilo, že v současné práci nemají žádné možnosti se vzdělávat.

Tip pro HR: Propagujte svou nabídku vzdělávání v rámci HR marketingu, v inzerátech a na kariérních stránkách. Řada velmi zajímavých kandidátů to rozhodně nevnímá jako okrajové téma. Pro mladé lidi je vzdělávání dokonce druhým nejdůležitějším faktorem při výběru práce:

Co dnes lidi zajímá

Být lepší v tom, co dělám. Naučit se něco praktického pro budoucnost. Zvýšit si sebevědomí. Tyto tři motivace jsou v souvislosti se vzděláváním nejsilnější. Podrobněji jsme se jim věnovali v minulém článku.

Tyto motivace mají jeden společný jmenovatel: snahu být lepší v práci. Z toho pak logicky plyne, že lidé chtějí mít možnost vzdělávat se i v pracovní době, nejen ve volném čase. Firma, která jim to nabídne, získává v očích zaměstnanců i kandidátů kladné body.

Tip pro HR: Zkuste zaměstnancům nabídnout vzdělávání pomocí videokurzů. Jednotlivé lekce trvají pár minut a lidé si je mohou pustit kdykoliv v průběhu dne. Třeba mezi schůzkami nebo ráno ke kafi. Online vzdělávání zavedly už desítky firem. Třeba společnost Livesport, která svým zaměstnancům pořídila neomezený přístup k videokurzům na Seduo.cz. „Je efektivnější, když se někdo podívá na hodinový kurz, než když jede na celodenní školení mimo firmu. A přijde mi, že ten hodinový kurz mu kolikrát dá i víc,“ říká Martin Basl, Business Development Manager v Livesportu.

 
Sdílejte