Jak ulovit ajťáka (a jak ho spolehlivě odradit)

IT nábor je trochu oříšek. Ale na začátek dobrá zpráva: ajťáci jsou. A dokonce i hledají práci. Neznamená to, že ji nemají, ale klidně by přešli do lepší. Podle průzkumů se aktivně rozhlíží víc než desetina specialistů napříč všemi IT obory a celé tři čtvrtiny se přiznaly, že sice nepátrají, ale atraktivním nabídkám se nebrání. A teď návod, jak tohle vzácné IT zboží dostat do svého kanclu?

Nábor ajťáků
Foto: Shutterstock.com

1. Musíte mluvit IT řečí

Jestli chcete opravdu najít posilu do IT týmu, musíte taky mluvit IT řečí. A stejně jako ve všech ostatních IT záležitostech, i tady je nejlepší se obrátit na odborníky. Prostě do procesu hledání a náboru ajťáka zapojte jeho budoucího šéfa. Nechte ho sestavit popis, co od  nového člena své tlupy čeká, jaké technologie bude používat a v čem bude ta práce zajímavá. Konkrétní nabídka práce přinese konkrétní zájem.

Jak to nedělat: Inzerát „Dynamická společnost hledá zkušeného programátora“ je tak obecný, že se k vašemu ideálnímu zaměstnanci dostane maximálně jako mem, kterému se bude smát během pauzy na cigárko.

2. Na školy se ajťáka neptejte

O kvalitách programátora rozhoduje jediná věc: schopnost programovat. Velmi podobně je to i s ostatními pozemi v IT oboru. Nepřipisujte tedy do inzerátu požadavky doložení certifikátů, minimální počet odpracovaných let a titul inženýra. Nic z toho nevypovídá o schopnostech a dovednostech ajťáka a potenciální kandidáty tím jen odradíte.

Jak to nedělat: „Naše požadavky pro posilu do IT: Vysokoškolské vzdělání v oboru informačních technologií, certifikáty o absolvování kurzů PHP, správy databází, Java Scriptu, UX designu, SEO, MS Office a vedení facebookové skupiny, řidičský průkaz skupiny B, praxe na podobné pozici min. 6 let, doložená bývalým zaměstnavatelem, čistý trestní rejstřík, potvrzení o bezdlužnosti, zachovalosti a zdravotní způsobilosti, vysvědčení z 5.–9. třídy základní školy, mokré vysvědčení, přezdívka ze skauta doložená oficiálním výpisem.“

3. Zeptejte se kamarádů nerdů

IT komunita se při pohledu zvenčí může zdát jako nesourodý spolek individualistů se sluchátky na uších. Ve skutečnosti je to přesně naopak. Její členové se navzájem znají a intenzivně spolu komunikují. Spolupracují na vývoji jazyků a nástrojů, navštěvují fóra, pořádají semináře a hackatony. Na druhé straně si také rádi dělají jeden z druhého legraci a vzájemné neshody dokážou přerůst do zarytých a trvalých averzí. Takže když máte tip na někoho šikovného, proberte ho s těmi ajťáky, kteří u vás už pracují. Dost možná budou o nováčkovi už něco vědět.

Jak to nedělat: Přivést do sehrané skupiny člověka, o jehož náboru se všichni dozvědí v den nástupu. Snadno se může přihodit, že nováček vede s někým z kolegů už roky brutální zákopovou válku. A tu řešit fakt nechcete.

4. Budujte si v oboru IT dobrou pověst

Pokud vaše firma na IT technologiích stojí, dbejte na její renomé v IT komunitě a to nejen v rámci náboru. Dát například na víkend zdarma k dispozici ajťákům zasedačku pro hackaton nebo seminář programování v Pythonu se vám při hledání IT posil mnohonásobně vrátí.

Jak to nedělat: Když budete ve firmě dlouhodobě přehlížet potřeby a požadavky svých IT borců a borkyň, necháte je dělat na starém železe a s prehistorickým softwarem, tak tenhle přístup nakonec vejde v oboru ve známost. A ajťáka už nenajmete.

TIP

Věděli jste, že inzerce na Jobs.cz přispívá k tomu, aby vás ajťáci považovali za dobrou firmu, protože si můžete dovolit vážnou poptávku? Opravdu! Zadejte si u nás inzerát a uvidíte.

5. Ajťák ví, že smysluplná práce je nad peníze

Dobrý plat je dneska v IT sféře standardem, na rozdíl právě od zajímavé práce. Zkuste si o tom popovídat s kýmkoliv od administrátorů databází po grafické designéry. Po deseti minutách ze sebe začnou sypat historky o ubíjející rutině, o projektech, které jsou jim srdečně jedno, a o klientech, co sveřepě požadují nemožné. Takže zajímavá a kreativní práce a možnost realizace vlastních nápadů a projektů je vážně lákavá možnost, za kterou kdekdo přijde. (Jenom abychom vás nemátli: ty slušné peníze jsou samozřejmě opravdu standard. Bez nich se neobejdete.)

Jak to nedělat: Sebelépe placené klikání databází v ohrádce uprostřed open space bude opravdu těžké obsadit.

6. Nabídněte ajťákovi relevantní benefity

Znovu: nenechte se zmást stereotypy, které o IT komunitě šíří popkultura. Vaši programátoři sice ocení, když jim do kanceláře necháte nainstalovat stolní fotbálek, ale v průzkumech preferencí téhle komunity je nejlépe hodnoceným benefitem možnost pracovat na dálku a prodloužená dovolená. Ocení samozřejmě i čtyřdenní pracovní týden. A i ajťák bude radši pracovat s výhledem do zeleně než do zdi ve sklepě.

Jak to nedělat: Tvrdit v inzerátu, že počítač a pracovní telefon je benefit. Není. Pro tyhle zaměstnance jsou to pracovní nástroje.

7 . Nebojte se hodit udici daleko za IT obzory

Obecně platí, že čeští zaměstnanci nemají rádi dojíždění a hledají si práci v okolí domova. V IT světě to ale není pravda a pokud vyloženě nepotřebujete, aby nový ajťák fyzicky seděl 5 dní v týdnu v kanceláři, zkuste se rozhlédnout do větších dálek. Českobudějovický tým Seznam.cz například vznikl díky tomu, že firma umožnila svému pražskému kolegovi najmout partu zdejších vývojářů poté, co se na jih Čech odstěhoval. Široký záběr nezvažujte jen geograficky, ale i demograficky. Kdo tvrdí, že se posila vašeho IT týmu nemůže skrývat mezi studenty nebo naopak seniory?

Jak to nedělat: „Do mladého a dynamického kolektivu hledáme kolegu z pražských Vršovic.“

8. Zjednodušte postup pro nábor ajťáka

Pokud nechcete přijít o perspektivního kandidáta, maximálně všechno zjednodušte. Standardní postup je nechat juniorní kandidáty samostatně zpracovat vzorový úkol, seniorní a zkušené odborníky rovnou nechat posoudit těmi IT manažery, do jejichž týmů budou nastupovat. A to stačí. (Samozřejmě se ujistěte, že se nenechali inspirovat slavnou náborovou scénou z dřevních fází Facebooku, kdy měli aspiranti za úkol nabourat se do zabezpečené databáze a po každém odhalení vypít panáka tequily. Na druhou stranu se smiřte s tím, že IT oddělení si žije svým vlastním životem. Pokud nového kolegu utáhnou na pravidelný vnitropodnikový turnaj ve FIFA2019, tak jim do toho nemluvte.)

Jak to nedělat: Jestli chcete svého nového IT borce spolehlivě odradit, protáhněte ho tříkolovým řízením, standardizovaným psychologickým pohovorem, položte mu spoustu osobních otázek a na závěr ho nechte vyplnit pár formulářů, vytisknout je a poslat do HR oddělení poštou. Na to se vám ajťák vykašle.

TAKŽE NA ZÁVĚR

Obsadit místo programátora, správce systému nebo jinou IT pozici samozřejmě dál bude pěkná dřina. Teď už ale víte, jak si ji trochu usnadnit. To nejdůležitější shrnutí, které z našeho článku vyplývá, zní takhle: zapomeňte na Ajťáky a další seriály, filmy a knížky, které lidi kolem počítačů líčí jako nepoužitelné nerdy. Jsou to normální muži a ženy s normálními potřebami a ocení hlavně smysluplnou práci v příjemném prostředí.

 

 
Sdílejte
Řešili byste milostný románek kolegů?
0