8 rad, jak psát inzerát, aby fungoval (a my o tom něco víme)

Přemýšlíte, jak přilákat talentovaného nováčka? Má cenu mu třeba říct, že si ve firmě tykáte? A má kandidátům tykat sám inzerát? Přinést maximum důležitých informací na minimu prostoru je věda. V LMC máme naštěstí spoustu dat a zkušeností, takže víme, které inzeráty zabírají. A vy se teď dozvíte, jak napsat inzerát, na který je radost odpovídat.

Jak psát inzerát
Foto: Shutterstock.com

1. Nezapomeňte na benefity 21. století

Zkušeného odborníka se dvěma dětmi nadchne něco jiného než čerstvou absolventku, která má chuť cestovat a učit se. Jedna věc ale motivuje všechny bez rozdílu. Napadly vás peníze? Jistě. A hned po nich do nových zaměstnání táhnou benefity.

Stravenky a školení dnes nabízejí skoro všichni. Opravdu se k vám ale lidi pohrnou jen proto, že je občas pošlete na školení? Jestli chcete, aby se o vaše místo poprali, ukažte lákadla, jako je třeba flexibilita a dny volna navíc. Pro více než 35 % lidí je osobní volno nejdůležitějším benefitem. Pozice, které nabízejí některou z forem flexibilního zaměstnávání, registrují o zhruba 40 % častější reakce lidí. Pokud jste to i vy a navíc máte 10 sick days, dejte to lidem vědět už v inzerátu. Budete mít náskok hned od startovní linie.

2. Uvést mzdu. Ano, či ne?

Už jste to asi slyšeli ze všech stran. Znát mzdu před pohovorem je pro uchazeče důležité. Lidé prostě chtějí vědět, kolik si u vás vydělají. Pokud můžete mzdu uvést a nebojíte se, že u současných zaměstnanců rozpoutáte válku o to, kolik kdo bere, doporučujeme to udělat hned. Nebo alespoň fixní část mzdy či její výši ve zkušební době (pokud jste připraveni ji po zkušebce zvýšit, samozřejmě). Neurazíte ani rozmezím mzdy. Přečtěte si důkaz, že to funguje.

Všechno potřebné k inzerátům, které zaháčkují vaše potenciální kandidáty, najdete shrnuté v praktickém e-booku 9 tipů pro psaní inzerátů, na které je radost odpovídat, který pro vás připravilo Teamio. Najdete v něm ještě o jeden tip víc. Stačí kliknout sem a je váš.

3. Náplň práce nesmí být tajemná jak hrad v Karpatech

Bude nový pracant hledat nové klienty, nebo se starat o ty stávající? Tvořit nový web, nebo spravovat už fungující? Napište inzerát tak, aby bylo jasné, co bude DOOPRAVDY dělat. Popište, co ho čeká první týdny – konkrétní úkoly a projekty. Zapomeňte ale na klišé typu „Máme zajímavé projekty“. Jděte trochu do hloubky a zkuste v jedné větě napsat, čím konkrétně jsou projekty zajímavé. Například u uživatelů Prace.cz je dlouhodobě zásadní, aby věděli, o kolikasměnný provoz jde. A to přece víte už při psaní inzerátu, tak je škoda přijít o reakce jen proto, že berete jednosměnný provoz jako samozřejmost.

4. Nepřehánějte to s požadavky

Hlásí se vám málo lidí a nevíte proč? Přestaňte hledat fialové veverky. Pokud chcete někoho, kdo umí perfektně anglicky, německy, hebrejsky a zároveň programuje ve třech jazycích, je velmi nepravděpodobné, že se přihlásí. Zvažte, přes které z požadavků opravdu nejede vlak a které naopak nejsou tak důležité. Ty zařaďte do sekce „Bylo by fajn, kdybyste uměl/a“.

Nemá ani smysl psát věty typu „požadujeme aktivitu, spolehlivost, loajalitu“. Znáte někoho, kdo si řekne: „Tohle není práce pro mě, jsem dost nespolehlivý“? Vypisovat osobnostní kvality v inzerátu je zbytečné. Nikdo se na základě toho sám neodfiltruje.

5. Bye bye prázdné fráze

Píšete o sobě do inzerátů, že jste dynamicky se rozvíjející společnost? Znamená to, že jste start-up? Nebo jste minulý rok vyrostli o 10 %?

„Zázemí stabilní společnosti, možnost přicházet s novými nápady, profesní růst, možnost osobního rozvoje, příjemné pracovní prostředí…“ Podle průzkumů si většina lidí za podobnými klišé nedokáže nic představit, nebo se jim dokonce protiví. Proč by se měli hrnout do firmy, z jejíhož inzerátu čiší neosobnost?

6. Máte 14 sekund

Nepočítejte s tím, že někdo bude číst inzerát celý. Doba se zrychluje. Kandidát text přejede očima a hledá relevantní věty a klíčová slova. Buďte hlavně struční a výstižní. Jinak vám uchazeči utečou z inzerátu dřív než Usain Bolt svým rivalům na stovce.

Každý potenciální zaměstnanec by chtěl samozřejmě vědět všechno hned – jakého bude mít šéfa? Chodí kolegové na pivo? Jak vypadá židle, na které bude sedět? Pokud ale k přečtení inzerátu potřebuje pět minut ze svého drahocenného času, pravděpodobně jej přeskočí. Velká část našich budoucích kolegů totiž není přehnaně motivovaná ke změně práce, spíš se jen tak porozhlížejí. A podle výzkumu vašemu inzerátu věnují průměrně 14 sekund…

7. Co na to kolegové?

Nezapomeňte dát inzerát přečíst i kolegům ve firmě. Hlavně někomu na stejné nebo obdobné pozici. Divili byste se, kolikrát člověk na obdobné pozici vůbec nepochopí, že jde o náplň práce, jako je ta jeho. Nechte si poradit. 

8. Odpovídejte všem

Víc než 72 % lidí, kteří reagují na inzerát, nikdy nedostane odpověď. Poměrně jednoduše se tak můžete lidem pozitivně zapsat do paměti. Stačí málo – komunikovat s uchazeči a ukázat jim, že si jich vážíte. Kdo ví, jestli zamítnutý kandidát není také váš budoucí klient nebo člověk, který do své role teprve roste a za pár let se o něj budete s ostatními přetahovat…

A jak je to s tím tykáním? Je to citlivá záležitost. Mladší generace ho většinou ocení, ale starší uchazeče to minimálně zarazí. Ve chvíli, kdy v inzerátu zvolíte tykání, musí to být promyšlené a stále by měl být zachován respekt vůči kandidátovi. Ale určitě netykejte zbytečně. Tedy pokud to není součástí firemní kultury.

 
Sdílejte
Řešíte spory zaměstnanců?
0