Rapová roadshow a další tipy na náborové majstrštyky

Když americká investiční banka Goldman Sachs hledala lidi, zkusila to jinak. Kreativně. Nové kolegy nakonec našla i na Spotify. Geniální a přitom jednoduché, říkáte si? Jděte do toho také.

Originální tipy pro nábor

Klasický inzerát je základ, na tom se nic nemění a rozhodně se vyplatí znát pravidla, jak ho správně napsat. Proč však občas nevsadit i na originalitu a méně obvyklé metody? Tady je pár tipů pro inspiraci…

Neokoukané sociální sítě

Na LinkedInu, Facebooku a často i Instagramu už o vás určitě všichni vědí. Využijte pro změnu i další sociální sítě.

Odvážná náborová videa

Audiovizuální tvorba pobaví a ještě chytí na tom správném místě. Kromě toho se zdarma virálně šíří po internetu.

 • O bezpečnost Brňanů se starají i městští strážníci, které oslovila originální náborová videokampaň. Hrdinové animovaného klipu Brnocop si dokonce před pár lety odnesli několik cen z Recruitment Academy Awards.
 • Zahanbit se nenechali ani „dopraváci“. Koukněte a přesvědčte se, že prostřednictvím videa skvěle oslovíte i modré límečky:

Originální eventy

Kdybyste vybírali byt, ve kterém strávíte několik let, asi byste chtěli jít předem na prohlídku, že? Proč nenabídnout podobnou možnost i v práci? Uspořádejte pro nové kolegy open house akce. Zájemcům, kteří se dostaví, ukažte firmu a pohostěte je. Vzájemně se poznáte v neformální atmosféře. Nebo vyrazte do terénu a představte originálním způsobem svůj obor a společnost.

 • Mezinárodní společnost CarGurus, která na svých stránkách nabízí prodej vozů, dokonce open house vylepšila natolik, že potenciální kandidáty zve i na sportovní hry.
 • Před několika lety přišel ČEZ s unikátní náborovou kampaní ve formě hudební soutěže pro studenty technických škol. Přihlásilo se do ní téměř 70 kapel, celkově soutěž oslovila desetitisíce lidí a přitáhla pozornost k technickým oborům mezi mladými lidmi.
 • Škoda Auto zase oslnila svojí interaktivní rapovou roadshow. Ta objela spolupracující školy a seznámila studenty s prací v Kvasinách. Celou akci korunoval song „Odstěhuj se od maminy, nastup do Škoda Auto Kvasiny“.

Tajná zpráva

Ani nemusíte být fanoušky filmové klasiky Mercury s Brucem Willisem nebo románu Šifra mistra Leonarda, abyste ocenili nábor prostřednictvím zašifrovaných nebo skrytých zpráv. I nabídka práce se totiž dá zabalit do překvapení. Tady je několik důkazů.

 • Apple umístil nabídku pracovní pozice na několik míst na svém webu. Inzerát tak čekal na ty, kteří portál pročítali pozorně a se zájmem. Spousta lidí to navíc vzala jako výzvu.
 • IKEA zase způsobem, který je jí vlastní, přidala instrukce k novým pozicím do krabic se samotnými produkty. Zákazníci tak doma našli kromě postupu k sestavení skříně i „návod na kariéru“:

Virtuální realita a gamifikace

Hledáte do týmu kreativní lidi? Technicky zaměřené kolegy? Chytnete je na moderní technologie. Ty dnes také pomáhají vybrat ty pravé uchazeče.

 • Americká Trinity University nabízí studentům virtuální prohlídku kampusu, firma General Mills zase kandidáty online provádí svými prostorami díky 3D videu.
 • Gigant Unilever dokonce zařadil do náborového procesu řešení 20minutových her. Rychleji a přesněji tak dokáže odhadnout, který z absolventů je na danou práci vhodný.
 • Právnická společnost Taylor Wessing odhaduje úroveň uchazečů (a například jejich schopnost inovovat a řešit problémy) tak, že musí projít pěti úrovněmi hry Cosmic Cadet.

Rádi pracujete s originálními přístupy? Náborový proces v Teamiu je nyní naprosto flexibilní, takže se přizpůsobí vašemu tempu a stylu. Vyzkoušejte si Teamio na měsíc zdarma.

Jestli hledáte lidi a chcete na to jít trochu jinak, zkuste třeba toto:

 • Dejte si vzkaz na auto (to jde samozřejmě jen u některých oborů a nesmíte znít zoufale).
 • Přidejte si seznam otevřených pozic do firemního newsletteru.
 • Ozvěte se studentům a absolventům škol z oboru.
 • Oslovte bývalé zaměstnance. Vzájemně víte, co očekávat, a nemáte co ztratit.
 • Uspořádejte odvážnou akci „Přiveď do práce kamaráda“. A odměňte kolegy, jejichž přátelé se „chytí“.
 • Upravte si svůj podpisový řádek v e-mailu. Buďte kreativní a hledejte lidi, zatímco komunikujete. Dvě mouchy jednou ranou.
 • Kontaktujte místní neziskovky. Třeba vědí o šikovných kandidátech v nouzi, kteří potřebují místo. Týká se to především modrých límečků a pomocných prací, ale není to pravidlo.
 
Sdílejte