Jak napsat inzerát, který přivede kandidáty

Úspěšnost pracovního inzerátu závisí i na tom, jak je napsaný. Kandidáti si musejí nabídky všimnout a zároveň získat pocit, že se na vypsanou pozici hodí, a to nejen svými schopnostmi, ale také zapadnutím do společnosti. Pak začnou odpovídat. Proto jsme připravili přehledný návod, jak napsat skvělý inzerát.

Jak psát inzerát

Obsah článku:

Název inzerátu

Stejně jako u novinového článku i u inzerátu platí, že titulek je nejdůležitější. Věnujte mu tolik energie jako celému zbytku textu dohromady. Je to vaše jediná zbraň pro zachycení čtenáře – na to, abyste zaujali, máte jen pár vteřin. Proto je dobré být už v názvu pozice co nejkonkrétnější. Zároveň je důležitá srozumitelnost. A když k tomu dokážete do názvu dostat něco, díky čemu váš inzerát vynikne, tak jste první kolo vyhráli.

Při pojmenovávání pozice se určitě nesnažte být přehnaně kreativní. Například pod pojmem „bezpečnostní princezna“ nebo „datový kouzelník“ se může skrývat cokoliv. Uchazeč ho nejspíš přeskočí, protože v něm nepozná vlastní kvalifikaci. Raději tedy zvolte pojmenování, které náplň práce co nejlépe vystihuje, a přidejte k němu lákadlo specifické pro vaši firmu.

Perex s představením firmy

Dobře v inzerátu představit firmu je náročné. V popisech se často recyklují staré formulace, které nejsou atraktivní, ale kdysi je schválilo vedení nebo mají oporu v letitých prezentacích. Perex, tedy prvních pár řádků pod názvem pozice, přitom rozhoduje, zda kandidát bude číst dál. Vždy byste tedy tuto část měli ušít na míru dané pozici.

S psaním vám pomůže několik zásad:

  • Klidně si předchystejte víc variant hlavičky inzerátu. Něco jiného totiž na firmě bude zajímat markeťáka, IT experta a kolegu do výroby.
  • Vyhněte se pasivním formám a mluvte přímo ke čtenáři. Místo „Hledá se spolehlivý kolega do obchodního“ raději napište „Je na vás spoleh a umíte si pohlídat termíny? Máme pro vás místo v týmu obchodníků“.
  • Vyvarujte se zažitých klišé, ať už jde o „rozvíjející se společnost“, „mladý dynamický kolektiv“, nebo „firmu s dlouholetou tradicí“. Místo nich raději zkuste popsat misi či vizi vaší firmy a to, jak se na ní daná pozice má podílet.

Popis pozice

Popis náplně práce má správného kandidáta přesvědčit, že se pro něj pozice hodí a bude ho bavit. A také, že se bude ve vaší firmě cítit dobře. Využívejte proto při psaní firemní kulturu a převeďte ji do tónu komunikace. Snažte se v textu mluvit podobně, jako byste se chtěli před kamarády pochlubit skvělým zaměstnavatelem.

Co by měl popis pozice obsahovat a jak ho napsat?

  • Stačí, když vystihnete to hlavní
  • Je v pořádku popsat 70 nebo 80 procent pracovní náplně, nemusíte jít do úplných podrobností
  • Konzultujte text s kolegy, kteří pracují na podobné pozici

Na častý dotaz, jestli v inzerátu tykat, nebo vykat, neexistuje jednotná odpověď. Opět se řiďte situací a svou firemní kulturou – správnou volbou oslovíte kandidáty, kteří vám budou blíž. Obecně lze říct, že mladší publikum tykání ocení, starší se ho mohou zaleknout. Proto si předem definujte, pro jakou věkovou skupinu je inzerát určen spíš.

Zkušenosti, dovednosti a další požadavky na kandidáta

Nezapomínejte, že ideální kandidát existuje pravděpodobně jen ve vaší hlavě, a proto to s požadavky nepřehánějte. Pokud byste chtěli najít člověka, který bude plynně mluvit anglicky, čínsky a hebrejsky, bude mít přehled o účetních systémech a dokáže je naprogramovat, pak budete pravděpodobně hledat velmi dlouho. Kandidáti se totiž můžou zaleknout, že jednu z věcí neumí, byť by se jinak na vypsanou pozici hodili. Supermany proto nehledejte a požadavky omezte na ty, které budou opravdu nezbytně nutné. Zbytek je uchazeče obvykle možné brzy doučit.

Častým nešvarem je v praxi požadavek na SŠ/VŠ vzdělání. Středoškoláci z něj budou mít pocit, že jsou v náboru znevýhodnění. Vysokoškoláci naopak získají dojem, že je pozice pod jejich úroveň. Čtyři písmenka tak mohou výrazně omezit počet odpovědí na váš inzerát.

Jiné kandidáty může odradit požadovaná angličtina nebo její vysoká úroveň. Budou ji ale při práci reálně potřebovat? Pokud ne, neuvádějte ji jen proto, že ji požaduje konkurence. A pokud ano, řekněte kandidátům přesně, co budou v cizím jazyce dělat. Je rozdíl mezi ústním prezentováním výsledků před vedením firmy a psaním jednoduchých e-mailů klientům.

Vždy zvažte, které požadavky jsou pro vypsanou pozici opravdu klíčové a které stačí uvést v sekci „něco navíc“ (sekci „něco navíc“ můžete nakonec klidně škrtnout). A ani slova jako loajalita, zodpovědnost nebo spolehlivost v požadavcích lepší kandidáty nezaručí. Jen málokdo si myslí, že tyto vlastnosti nesplňuje.

Benefity a mzda

Klíčovou informací, kterou uchazeči o práci hledají, je výše mzdy a spolu s ní nabízené benefity. Nebojte se ji ale prodat už v samotném inzerátu. Pokud nechcete být konkrétní, řekněte alespoň rozsah, který máte pro kandidáty připravený. Šance, že vám pošlou odpověď, je o desítky procent vyšší a na pohovor přijdou už s přiměřeným očekáváním. Pokud mzdu veřejně uvést nemůžete, zadejte ji aspoň do Teamia neveřejně. Systém pak ukáže váš inzerát relevantním kandidátům, neboť lidé podle výše mzdy velmi často hledají.

Buďte konkrétní, i co se benefitů týče. Neslibujte to, co nedokážete splnit, ale nenabízejte jen stravenky nebo školení. Ty dnes vnímáme jako samozřejmost. Nejvíce táhne volno navíc nebo sick days.

Nejčastější chyby

Mladý dynamický kolektiv, zázemí stabilní společnosti nebo třeba příjemné pracovní prostředí. Tyhle fráze už nikoho nenadchnou. Proto je ve svých inzerátech nepoužívejte. Budete působit neosobně a neuděláte na kandidáty žádný dojem.

Česká legislativa ale pamatuje ještě na důležitý bod, který je potřeba dodržet. Nikoho nediskriminujte, a to ani na základě věku nebo národnosti. Pokud se chcete vyhnout zbytečným komplikacím, doporučujeme si stáhnout naše užitečné PDF:

Manuál jak na férový nábor

Stáhnout (pdf, 188.4 KB)

Zpětná vazba je pro kandidáty klíčová. Poděkujte jim za účast ve výběrovém řízení i přesto, že to pro vás znamená vynaložený čas navíc. I díky tomu zůstane nevybraný kandidát v budoucnu alespoň vaším zákazníkem nebo se příště pokusí získat práci na vhodnější pozici.

Chcete mít naše rady vždy po ruce? Stáhněte si 9 tipů pro inzeráty, na které je radost odpovídat, do vašeho počítače.

Jak psát inzerát

Stáhnout (pdf, 8.8 MB)
 
Sdílejte