Quiet quitting: udělat jen to nejnutnější a jít domů

Trend, který hýbe pracovním trhem, nemá české označení a znamená přibližně „potichu zmizet z práce“. Quiet quitting značí, že člověk nebere svoji práci příliš vážně a odpracuje jen to, co musí. Podívali jsme se na to, kde se taková ztráta entuziasmu bere a co se s tím dá dělat.

Co je quiet quitting

TikTok, kde na sebe fenomén quiet quitting upozornil poprvé, spustil lavinu, která může mít dopad na světovou ekonomiku. Co se to na nás valí?

Starý přístup v novém aranžmá

Myšlenka odpracovat jen minimum práce a vyvinout tím tlak na vedení má mezi zaměstnanci dlouhou tradici. Už v roce 1968 začali piloti letadel Air Canada po marných vyjednáváních s managementem vozit pasažéry do cílových destinací přesně podle stanovených plánů místo toho, aby zvolili nejrychlejší trasu. Aerolinkám se tak skokově zvýšily náklady, pasažérům se prodloužilo cestování a vedení po několika týdnech vyšlo pilotům v jejich požadavcích vstříc. Podobných případů „stávkování“ formou dělat jen to nejnutnější by se v minulosti našlo mnoho, ale quiet quitting se v něčem odlišuje.

Nejde v něm totiž o solidaritu mezi pracovníky s jasnými požadavky, ale o individuální potřeby jednotlivců a obavy o duševní rovnováhu. Jeho přesah je tak třeba vnímat globálně v kontextu postpandemického světa.

Chybí chuť do práce

Quiet guitting navazuje na tzv. „velkou rezignaci“, která se nesla ve znamení značného počtu dobrovolných výpovědí a loni výrazně zasáhla USA a Evropu. Nevyzývá sice zaměstnance k výpovědi, ale upozorňuje na to, že mladí lidé z generace Z, která mnohdy přišla na pracovní trh během covidu, nemají jasně nastavené hranice mezi prací a volným časem. Mladí zaměstnanci tak ztrácejí vnitřní motivaci pracovat a emotivně odmítají hodnoty o něco starších mileniálů a generace X spojené s tzv. hustle culture –⁠ kultem produktivity práce a seberozvoje.

Lidé začínají hledat práci více podle svých představ a osobního života. Nabídněte jim ji na Atmoskopu. Mohou si zde zadat, co od práce očekávají a potřebují, ať se jedná o místo vhodné pro rodiče, pružnou pracovní dobu, nebo třeba možnost práce při studiu.

Čísla nejsou příznivá

Podle nedávného mezinárodního výzkumu společnosti Monster se 62 % zaměstnanců řídí novým trendem nebo se o tento přístup zajímá. Co je alarmující, je fakt, že 61 % z nich přemýšlí o výpovědi kvůli pocitu vyhoření a 60 % z důvodu nízkého platu. Téměř tři čtvrtiny pracujících ve výzkumu uvádějí, že byli v poslední době požádáni, aby pracovali přesčas.

Také poslední vlna tuzemského průzkumu LMC JobsIndex, který se věnuje spokojenosti a motivaci lidí v práci, ukázala meziroční nárůst nespokojených prakticky ve všech skupinách zaměstnanců. Důvody jsou obdobné: velké nasazení bez ocenění, přemíra práce, odcizení, rutina, nespokojenost s finančním ohodnocením.

Zatímco všichni zaměřují pozornost na quiet quitting, objevují se i další variace tohoto termínu. Takzvaný „quiet hiring“ pojmenovává trend, kdy se zaměstnancům pracujícím nad rámec svých povinnosti cíleně usnadňuje kariérní postup. „Quiet firing“ zase označuje situace, kdy zaměstnavatel nabídne tak špatné pracovní podmínky, že se snaží zaměstnance přimět, aby spolupráci ukončil sám.

Rozpoznejte quiet quitting na pracovišti

Trend „práce na autopilota“ může mít negativní vliv i na atmosféru v týmu a HR specialisté a linioví manažeři by měli s kolegy pracovat na snížení jejich pocitu vyhoření a ztráty chuti k práci. Jak můžete poznat, že někomu ve firmě hrozí quiet quitting? Tohle jsou typické znaky:

  • Snížená komunikace. Zaměstnanec přestane odpovídat na e-maily nebo telefonáty a mentálně je během pracovní doby „duchem mimo“.
  • Náhlá změna postoje. Tahoun celého týmu s vynikajícími výsledky najednou úplně změní tempo a přístup k práci.
  • Častá nedochvilnost. Dosud spolehlivý člověk začíná chodit pravidelně pozdě, nedodržuje termíny.
  • Vyhoření a varovné signály ztráty zájmu můžete odhalit i pomocí jednoduchých průzkumů, třeba v rámci jednoho týmu.

Hrozí u vás v práci quiet quitting? Chatbot Arnold zjistí náladu v týmu přesně mířenými dotazy.

Jak se zachovat?

Pokud si všimnete, že někdo znenadání mění svůj přístup k práci, nepanikařte. Podle odborníků obvykle stačí lehce přizpůsobit manažerský styl nové situaci:

  • Mluvte otevřeně. Pokud zjistíte, že je zaměstnanec v práci nešťastný, tak se ho zeptejte na rovinu, proč se tak cítí.
  • Ověřte si, že platíte dost. Ujistěte se, že zaměstnanec dostává plat, který odpovídá jeho pozici.
  • Korigujte míru očekávání. Zkontrolujte, jestli jsou vaše požadavky a očekávání přiměřené situaci a kapacitám zaměstnance.
  • Buďte flexibilní. Vyjděte maximálně vstříc požadavkům, které můžete zaměstnanci splnit.

A ještě tip na závěr. Generace Z vyrůstala s chytrými telefony a ty jsou pro ně zdrojem všech informací od cestování přes práci po společenské aktivity. Identifikují se především se svými vrstevníky a následují trendy na sociálních sítích. HRisté by tak měli přijít s nápady, jak lépe komunikovat pozitivní aspekty firemní kultury mladým zaměstnancům v souvislosti s chytrými telefony.

 
Sdílejte