Šikovný nástroj pro manažery. Pomůže jim zjistit, co se děje v týmu

Když dostanete nástroj, musíte vědět, jak a k čemu ho používat. Měl by být jednoduchý, žádné složité čtení návodů. To platí i o získávání zpětné vazby od zaměstnanců. Jak mají týmoví manažeři pracovat s průzkumy, aby nedopadli jak pejsek s kočičkou, když si dělali dort?

Jak dělat průzkum spokojenosti v týmu

Většina průzkumů se odehrává na celofiremní úrovni. Přitom nastávají i takové situace, kdy by se zpětná vazba hodila pro jeden konkrétní tým, pobočku nebo divizi organizace. Je to rychlé a efektivní. Díky průzkumům, které si mohou obsluhovat přímo linioví manažeři, snadno zjistí, co potřebují. A HR oddělení je v tom může podpořit a pomoci.

Feedback z týmu? K nezaplacení

Role manažerů v průzkumech je klíčová jak při výběru témat, tak při práci se získanými daty. Znají zblízka nebo přes své team leadery situaci lidí ve svém oddělení. Doba se mění a dává čím dál větší smysl, aby si sbírali zpětnou vazbu i na úrovni oddělení anebo týmu. A mají k tomu i čím dál dokonalejší nástroje. K čemu všemu průzkumy slouží a jaké jsou přínosy pro manažery?

 • Získají cenné informace, se kterými můžou dále pracovat.
 • Dostanou obrázek o dění ve svém úseku, sledují náladu, proměny a trendy. Průzkum může včas zachytit lidi s potížemi, na prahu syndromu vyhoření, ukáže rezervy v rozložení práce, spokojenost kolegů i to, že někde hrozí stávka kvůli kávovaru.
 • Zpětnou vazbu dostanou i vyšší manažeři. Zprostředkovaně od team leaderů se dozvědí, jak se lidem daří.
 • Podchytí i pohled lidí mimo stálé pracoviště, třeba těch, kteří pracují na dálku (remote work) nebo týmů v terénu ap. Pomůžou tak mapovat náladu i tam, kde se s kolegy nepotkáváte v kanceláři ani u kávy, kde můžete poznat, jak se druhý cítí.
 • Zachytí i ty, kteří zpětnou vazbu raději napíší. Podle zkušeností je pro někoho snazší popsat svou náladu a potřeby do průzkumu než je sdělit osobně.

Týmový manažer k tomu může využít jak klasický, tak tzv. pulsní průzkum:

 • Jednorázový průzkum se soustředí na jedno téma, krátce a intenzivně. Lze ho využít třeba před zavedením nějaké novinky nebo pro zjištění dopadu určitých změn a podobně.
 • Pulsní průzkum sleduje průběžně a dlouhodobě náladu a dění v týmu. Díky tomu zaznamená vývoj, změny, trendy.

Arnold je vystavěn jako nástroj pro manažery

Vzhledem k přínosům zpětné vazby pro týmové manažery jsme našeho konverzačního robota Arnolda upravili tak, aby si s jeho pomocí mohli průzkumy spouštět sami. Tohle je 5 hlavních výhod průzkumů pomocí Arnolda pro manažery a jejich týmy:

 • Vysoká návratnost. Arnold sbírá data formou rozhovoru. Průměrně si s ním povídá 70 % zaměstnanců. Díky tomu dostanete relevantní výsledky.
 • Jednoduché ovládání. Arnolda není třeba instalovat. Lidem se připomíná e-mailem nebo esemeskou. Vše si sami nastavíte v Arnoldově adminu.
 • Připravená témata. Více než 35 předpřipravených témat, která můžete se zaměstnanci otevřít tak, jak jsou, nebo na míru upravit vašim potřebám.
 • Na výsledky nečekáte. Přehledné reporty s výsledky pro týmové manažery jsou k dispozici okamžitě.
 • Srozumitelné výstupy. Manažeři potřebují jednoznačný výsledek a intuitivní reporty, se kterými neztrácejí čas ani nervy.

Chatbot nabízí firmám inovativní způsob zaměstnaneckých průzkumů. Kdo by chtěl vyplňovat složité dotazníky, když si může online popovídat? Seznamte se s Arnoldem.

Přeneste se přes překážky

Jako u každé novinky i při využití průzkumů lze narazit na různá úskalí. Nemusíte naráz zdolat všechna, ale nedejte se jimi odradit. Vyberte si překážku, která vám připadá největší, a na ní zapracujte. Uvidíte, že spadne jak domeček z karet, když se do ní opřete. Doporučujeme:

 • Výběr vhodného nástroje – nesmí být moc složitý, to jen demotivuje. Potřebujete jednoduchý a intuitivní nástroj snadný k interpretaci.
 • Zvolit vhodný čas – sami si vyberte období, kdy budete mít prostor se průzkumu a výsledkům věnovat. Zvolte takový typ průzkumu a frekvenci, které vás ani vaše kolegy nepřehltí.
 • Určit priority témat – udělejte si přehled, co je pro vás a váš tým důležité. Nehrajte si na pejska a kočičku, co splácali páté přes deváté, aby toho bylo hodně... Stejně jako oni byste uvařili nepoživatelný dort.
 • Ujasnit si svoji roli – nepouštějte se do věcí, které nemáte kompetence ovlivňovat a měnit. Průzkum pak snadno zaměříte na to, o čem můžete rozhodovat.
 • Nebát se – ani náročnosti průzkumu (s Arnoldem je to snadné), ani jeho výsledků. Pokud je v týmu problém, je jen dobře o něm vědět a odhalit ho co nejdříve. Raději vychytávat maličkosti než je nechat nabobtnat. Ale také nemějte obavy říct nahlas, že některá témata, která firma nastoluje, v průzkumu ve vašem týmu řešit nebudete. Ne každé téma je pro daný tým důležité. Vysvětlete si to, předejdete tak zbytečným nedorozuměním i plýtvání energií.

Navíc – HR oddělení by mělo být manažerům vždy nablízku. Pomoci můžou i mentoři nebo interní kouči. Cílem je nejen včas odhalit potíže, ale také si uvědomit, co dobře funguje. Jen dojmy mohou být zavádějící. Lepší je mít v ruce data, vyzkoušejte si to! Vyplňte formulář a nastavte si pro sebe a pro vaše týmy témata konverzací.

 
Sdílejte