Přelétaví kandidáti – brát, nebo radši ne? A jaké kvality u nich máme hledat?

Předsudky ke kandidátům, kteří často mění práci, jsou mezi personalisty naprosto běžné. Jakmile někdo za rok vystřídal víc než dvě práce, stává se automaticky podezřelým. Bude takový uchazeč loajální a dá se na něj spolehnout?

Přelétaví kandidáti

Jedním z hlavních důvodů, proč náboráři tenhle typ kandidátů přehlížejí, je nedůvěra. Když v žádné práci nevydržel déle než 7 měsíců, jak dlouho vydrží u nás? A vyplatí se vůbec přijímat a zaškolovat někoho, kdo může firmě dát během pár měsíců košem? Obojí jsou relevantní otázky. K celkovému profilu kandidáta jim ale chybí jedna důležitá věc. Informace.

Nikdy nevíte, proč dotyčný práci opustil

Zkuste se na to podívat z jiné perspektivy. Kandidát, který v předchozím zaměstnání nevydržel dlouho, nemusí být neloajální. Jen má možná jasno v tom, co od práce chce, a ani jedno z minulých zaměstnání mu to nesplnilo. Co když není tolik nespolehlivý, jako spíš cílevědomý? Co když má potřebu růst a nespokojí se s tím, že je v práci nešťastný? Takové vlastnosti už znějí daleko líp. Personalisté, kteří daného kandidáta nepozvou ani na pohovor, se o nich ale nedovědí.

Díky Teamiu už nemusíte být tolik nedůvěřiví. Všechny uchazeče vám totiž uloží. Takže až budete obsazovat podobnou pozici, snadno najdete ty, kteří už vás jednou zaujali, ale zrovna to s nimi neklaplo.

Musíme si bohužel přiznat, že uchazeče, kteří od vás odejdou krátce po nástupu, nepoznáte předem nikdy. Ani podle životopisu, ani na základě pohovoru. Až 31 % nováčků například odejde během prvních 6 měsíců kvůli špatně nastavenému onboardingu. A s tím nemají kolonky v CV nic společného.

5 nenápadných pokladů, které vám můžou uniknout

I když se to na první pohled nezdá, mají přelétaví kandidáti i několik výhod, ze kterých může firma těžit.

  1. Protože vystřídali několik firemních prostředí, nahlédli pod pokličku různého know-how a nasbírali pestřejší zkušenosti.
  2. Změny jim očividně nedělají problém, a tím pádem umějí rychle přepínat mezi různými projekty i pracovními rolemi.
  3. Vzhledem k tomu, že nikdy nevědí, do čeho u nového zaměstnavatele jdou, neustále riskují. Je pro ně tedy přirozené zvládat úkoly, u kterých není jistý úspěšný výsledek.
  4. Za svou kariéru potkali spoustu kolegů z různých oborů. Pravděpodobně mají síť kontaktů, se kterou vás můžou propojit, když bude potřeba.
  5. Jsou neustále v pohybu a díky tomu vědí, jaké fígle i triky používají ostatní firmy. Možná i vaše konkurence.

Rozhodně neplatí, že vám podobní kandidáti přinesou do firmy všechny z nich, a už vůbec je nenajdete u každého, kdo má za sebou tučný životopis. Byla by ale škoda, kdybyste uchazečům nedali ani šanci a o jednu z výhod přišli zbytečně. Čím déle se budou stereotypy o přelétavých kandidátech přiživovat, tím spíš se budou firmy ochuzovat o lidi, kteří můžou nakopnout celý pracovní tým.

Nejpřelétavější jsou mladí lidé

Mezi největší fluktuanty na trhu práce patří absolventi. Často nastupují na juniorní pozice, a když se třeba během jednoho roku nikam kariérně neposouvají, raději přejdou za zajímavější prací, lepším ohodnocením nebo kolektivem. Obzvlášť u nich tedy nezapomínejte už při nástupu správně nastavit rozvojový plán.

 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0