Praktické PDF: Jak na vyhodnocení zkušební doby

Zkušební doba je citlivé období, kdy se zaměstnanec i zaměstnavatel můžou přesvědčit o tom, že jim vzájemná spolupráce dává (nebo taky nedává) smysl. Na závěr je fér si otevřeně říct, jak jsou obě strany spokojené. Pokud se na tuhle diskuzi potřebujete připravit, pak tady pro vás máme praktickou pomůcku.

Vyhodnocení zkušební doby

Zkušební doba obvykle trvá 3 měsíce, byť každá firma to může mít nastavené trochu jinak. Pro HR zkušebka znamená jediné – zajistit kvalitní onboarding zaměstnance, tedy nástupní a adaptační proces. V tomto křehkém období totiž zaměstnanec bude potřebovat maximální péči, pozornost a informace potřebné k zaškolení.

Pokud se adaptace z jakéhokoli důvodu nevydařila a zaměstnanec nebo vy ve spolupráci nechcete dále pokračovat, nenechávejte člověka v nejistotě až do schůzky k vyhodnocení zkušební doby. Je dobré mu to dát vědět rovnou. Ideálně pak naplánujte výstupní pohovor.

A jakmile období vzájemného oťukávání skončí, přijde na řadu vyhodnocení. Běžně se ho účastní nováček, jeho přímý nadřízený a HRista, který člověka nabíral. Tohle jsou věci, na které byste v rámci vyhodnocení zkušební doby neměli zapomenout:

  • Řekněte si své „ano“ – ujistěte zaměstnance, že s ním počítáte.
  • Poproste nováčka o zpětnou vazbu – jak je spokojený s náplní práce, s týmem, nadřízeným nebo třeba s pracovním prostředím?
  • Zpětnou vazbu dejte také vy novému kolegovi – jak zvládnul adaptaci, jste spokojení s jeho prací, zapadnul do týmu, jsou věci, na kterých by měl zapracovat?
  • Nastavte si pravidla další spolupráce – bude se po zkušební době měnit jeho náplň práce, jaké jsou jeho osobní cíle, má specifické úkoly?
  • Nastavte rozvojový plán – pobavte se, kam se chce zaměstnanec např. v horizontu roku posunout,a podle toho mu sestavte rozvojový plán na míru.
  • Vyjasněte si výši odměny – v některých firmách zaměstnanci po zkušební době dostanou přidáno, jiní získají variabilní složku mzdy, kdy jsou ohodnoceni za plnění cílů apod. Upřesněte kolegovi, zda se v odměňování pro něj něco změní.

Spolupracujte s manažerem

Stejně jako v rámci náboru nebo onboardingu také u vyhodnocení zkušební doby úzce spolupracujte s přímým nadřízeným nováčka. Usnadní vám to práci. Rozdělte si třeba konkrétní role a ideálně mu přenechte větší zodpovědnost.

Role si s manažerem upřesněte ještě před začátkem společné schůzky.

S člověkem je nadřízený v denním kontaktu, lépe rozumí jeho konkrétní pozici, takže mu snáz zodpoví všechny dotazy, poskytne zpětnou vazbu nebo pomůže nastavit vzdělávací plán. Vy se za HR ujměte praktičtějších věcí a řešte případné dotazy ke smlouvě, dovolené nebo mzdě.

Nastartujte spolupráci s manažerem chytře a zapojte ho už do náboru. V rámci vyhodnocení zkušební doby pak jen na tuto spolupráci navážete.

Na co všechno se nováčka ptát?

Schůzka ke zkušební době se běžně svolává už např. týden dopředu. Využijte toho a pošlete spolu s pozvánkou všem zúčastněným i dotazník k vyhodnocení zkušební doby. Připravili jsme vám praktický vzor, který můžete rovnou začít používat nebo se jím můžete nechat inspirovat a zpracovat si podobný.

První část dotazníku k vyhodnocení zkušební doby je určená zaměstnanci. Měl by zodpovědět otázky na adaptaci, práci jako takovou a projekty, kterým se věnuje. Dále na spokojenost s prostředím, na spolupráci s nadřízeným, kolegy apod. Druhou část dotazníku vyplní přímý nadřízený. Poznačí si důležité body, které pak může zaměstnanci přiblížit v rámci zpětné vazby.

Kdybyste si zaměstnance a teamleadera na schůzku pozvali a vyhrkli na ně, ať vám dají zpětnou vazbu, určitě si na vše důležité nevzpomenou. Když si ale s předstihem vyplní dotazník, budou mít dost času se nad všemi body zamyslet a odpovědět upřímně. A zároveň vám to dá návod, co všechno při vyhodnocení probrat.

A jak spokojenost zaměstnanců zjišťovat později, když už se zapracuje? S tím hravě pomůže konverzační robot Arnold. Od kolegů zjistí vše důležité třeba o pauze na kafíčko.

Vyhodnocení zkušební doby zaměstnance

Stáhnout (pdf, 77.7 KB)

 
Sdílejte