Přehledné PDF: K loučení se zaměstnancem patří výstupní dotazník. Stáhněte si jeho vzor

I méně příjemné pracovní záležitosti (třeba výpovědi) byste měli řešit jako profík a pomoct vám s tím může výstupní dotazník. Díky němu získáte zpětnou vazbu a zjistíte, jak se u vás zaměstnanec cítil a proč odchází. Jak ale na něj? Stáhněte si náš vzor.

Výstupní dotazník

Když vám na stůl přistane výpověď ze strany zaměstnance, ideální je sejít se s ním i s jeho přímým nadřízeným a probrat důvody jeho rozhodnutí. Může se stát, že se jedná o klíčového zaměstnance, o kterého byste neradi přišli, a proto je v takovém případě vhodné sejít se co nejdříve, abyste mohli případně při oboustranné shodě takové rozhodnutí ještě zvrátit. Pokud je ale zaměstnanec o odchodu skálopevně přesvědčený, jeho názor respektujte a investujte čas především do získání zpětné vazby. Ta může v budoucnu pomoct hlavně vám.

Výstupní pohovor vs. výstupní dotazník

Možná si řeknete, že jste ve firmě zvyklí se s člověkem před odchodem setkat osobně (případně si dát videocall) a nějaký dotazník se vám zdá zbytečný. Oba formáty rozloučení mají něco do sebe a nejlepší je, když je zkombinujete. Ve chvíli, kdy naplánujete výstupní pohovor, pošlete zaměstnanci výstupní dotazník a požádejte ho, aby ho do schůzky vyplnil.

Zaměstnanec má dostatek času promyslet si odpovědi, zamyslet se nad klíčovými body své spolupráce s firmou a zhodnotit své působení v ní. Výstupní pohovor (tzv. exit interview) založený na otázkách z výstupního dotazníku pak bude mít jasnější strukturu a předejdete tím i napjatým momentům trapného ticha. Vždy se totiž můžete vrátit k „osnově“. Vyplněný výstupní dotazník vám navíc zůstane, takže se ke zpětné vazbě můžete vracet opakovaně nebo si z vícero dotazníků dělat statistiky a přehledy.

Další možnosti rozloučení se zaměstnancem

  • Pouze výstupní dotazník – je to poměrně neosobní rozloučení, může to vypadat, že vám na lidech ve firmě nezáleží, budete mít nízkou návratnost, ne každý zaměstnanec bude chtít dotazník vyplnit.
  • Jen výstupní pohovor – praktická a vyhovující forma, ale pokud si nestíháte dělat poznámky v průběhu schůzky, může se stát, že si do budoucna ze zpětné vazby moc neodnesete a nebudete schopni zapracovat na případných problémech.
  • Výstupní pohovor, dotazník zaslaný zpětně – v tomto případě nejspíš dotazník už vyplněný neuvidíte. Zaměstnanec necítí potřebu zpětnou vazbu psát, když už se s vámi potkal osobně, může pak snadno zapomenout, protože už se vidí jinde.

Chcete výstupní dotazník začít používat nebo se otázkami inspirovat? Stáhněte si připravené PDF.

Stáhnout

 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0