Lidé mají větší zájem o změnu práce. Kvalifikovaní řemeslníci se však stále shánějí jen velmi těžko

Firmy více šetří a nedávají lidem tolik pracovních příležitostí. Současně přibývá kandidátů přinucených ke změně zaměstnání životními okolnostmi. Situaci a trendy v náborech přibližují aktuální data z pracovních portálů LMC.

Nábor na Prace.cz 2023

Nová data z největšího portálu zaměřeného na profese zejména modrých límečků Prace.cz a z aplikace Práce za rohem ukazují, co se v tomto segmentu děje na pracovním trhu v ČR, a naznačují, co zaměstnavatele čeká v nejbližších měsících. Máme pro vás 3 hlavní zprávy.

Pokles obsazovaných pozic. Menší zájem je třeba o dělníky i skladníky

Počet obsazovaných pozic meziročně klesá. Na portálu Prace.cz se projevil propad i oproti již slabšímu loňskému září o dalších 6,5 %. V říjnu pokles zpomalil, firmy meziročně obsazovaly o 5,2 % méně pozic. Úbytek pracovních příležitostí oproti loňsku sledujeme za celé 3. čtvrtletí 2023 prakticky u všech kategorií, a to i u některých těžko obsaditelných pozic.

Propad poptávky firem se na Prace.cz nejvíce projevil u profesí fakturanta a pracovníka back office (pokles o cca 35 %). Naopak téměř nepostihl pozice, kde jsou vyšší nároky na specializaci, jako například zdravotní sestry nebo technické obory typu svářeč či strojní zámečník.

Pokles poptávky firem u 10 často obsazovaných profesí na Prace.cz

 • Prodavač: 5 967 pozic (−5 %)
 • Dělník: 4 762 pozic (−19 %)
 • Administrativní pracovník: 3 360 pozic (−29 %)
 • Skladník/manipulant: 2 932 pozic (−19 %)
 • Elektrikář: 1 937 pozic (−11 %)
 • Pracovník back office: 1 378 pozic (−35 %)
 • Seřizovač/programátor CNC strojů: 971 pozic (−8 %)
 • Strojní zámečník: 911 pozic (−3 %)
 • Svářeč: 588 pozic (+3 %)
 • Zdravotní sestra: 542 pozic (0 %)

Počet obsazovaných pozic, Prace.cz (výběr z 50 nejčastěji obsazovaných profesí), data za 3. čtvrtletí 2023, v závorce meziroční změna

Na obsazovaná místa přichází více reakcí

Na druhou stranu se zvedá zájem kandidátů. Na všech pracovních portálech LMC včetně Prace.cz a aplikace Práce za rohem narostly meziročně počty odpovědí, a to i u těžko obsaditelných pozic. (Data za portál Jobs.cz najdete v článku Nová data z trhu práce: na volná místa přišlo o 15 % reakcí víc než loni.)

Nejde jen o dobrovolné změny, které jsou typické v dobách, kdy si zaměstnanci mohou více vybírat a nemají existenční obavy. Čím dál více jsou mezi kandidáty lidé, kteří o práci přišli, nebo ti, které ke změně dotlačila jejich životní situace či finanční podmínky.

„Fluktuace je nyní častěji vynucena tísnivými okolnostmi nebo výpovědí, to se dnes týká až třetiny lidí. Avšak i u těch, kteří se ke změně rozhodli, protože hledají o něco lepší podmínky, je často přítomný silný finanční motiv.“

Tomáš Ervín Dombrovský

datový analytik, LMC

Data ukazují, že je spousta profesí, ve kterých se nyní nabírá výrazně snadněji. Tento trend lehce usnadňuje nábor i v oblasti modrých límečků, ale neznamená to, že by na všechna místa bylo jednoduché sehnat vhodné kandidáty. Lidé jsou spíše opatrní a práci mění tehdy, když je k tomu okolnosti donutí. Ti, kteří by si mohli vybírat, nejsou ochotni jít do rizika, ke změně musí mít velmi silnou motivaci. Pořád tu jsou lépe a hůře obsaditelné pozice. A stále platí, že kde je v průměru méně než 10, nebo dokonce 5 reakcí na pozici, je nábor velmi složitý. V případě Prace.cz tato situace přetrvává třeba u řemeslnických profesí.

Problematické množství reakcí přichází na pozice s náročnější kvalifikací, například na místo elektromechanika (v průměru 2,7 odpovědi na pozici), seřizovače/programátora CNC strojů (3 odpovědi), elektrikáře (3,2 odpovědi), svářeče (3,3 odpovědi), strojního zámečníka (3,5 odpovědi), servisního technika (4,1 odpovědi), mistra (4,7 odpovědi), mechanika nebo operátora CNC strojů (shodně 4,9 odpovědi). Přesto se u všech profesí jedná o meziroční nárůsty počtu reakcí.

TIP: Další lidi oslovíte, když zacílíte na ty, kteří hledají práci blízko domova a zdlouhavější dojíždění je pro ně bariéra. Najdete je v aplikaci Práce za rohem.

Top 10 nejinzerovanějších pozic na Práce za rohem

 • Řidič: 5,3 odpovědi na jednu pozici
 • Prodavač: 5,7 odpovědi
 • Administrativní pracovník: 5,4 odpovědi
 • Skladník: 6,9 odpovědi
 • Asistentka: 6 odpovědi
 • Obchodní asistent: 6,4 odpovědi
 • Dělník: 4,2 odpovědi
 • Číšník/servírka: 9,8 odpovědi
 • Operátor výroby: 5,6 odpovědi
 • Pracovník back office: 5,2 odpovědi

Průměrný počet odpovědí na 1 pozici za 30 dní, Práce za rohem, 3. Q 2023

Částečné úvazky přivedou nové lidi, například 2 strojní zámečníky navíc

Počty reakcí zvyšuje možnost zkráceného úvazku, typicky u lidí, kteří se primárně nehlásí na plný úvazek. Otevření částečným úvazkům zvedlo počet odpovědí na Prace.cz v průměru o 4,2 reakce na 1 pozici.

U některých profesí je možnost zkráceného úvazku celkem běžná, jde o 10, ale třeba i 30 % pozic s touto možností. Na Prace.cz se jedná zejména o pozice číšník/servírka (36 % pozic s možností částečného úvazku) nebo prodavač či kuchař (31 %).

U pozic s technickými nároky je míst s možností částečných úvazků málo (kolem 2–3 %), ale i zde se jedná o užitečný nástroj, který zvedne počet reakcí a spolu se správným přístupem k juniorům a absolventům může přivést více kvalitních zájemců.

Specifická situace je u dlouhodobě nedostatkových zdravotních sester a sociálních pracovníků, kde ani velká nabídka pozic na částečný úvazek (přes 40 %) nijak nezvedá množství odpovědí. U řady profesí však tato možnost zdvojnásobuje, nebo i ztrojnásobuje počty reakcí. Týká se to rovněž hůře obsaditelných pozic s technickým vzděláním, na Prace.cz třeba řemeslných. Takto můžete získat například lidi při studiu na školách nebo rekvalifikacích, kdy se již chtějí zapojovat do praxe, aby si usnadnili rozjezd. Na Prace.cz stouply reakce u pozic s možností částečného úvazku nejvýrazněji u profesí řidič vysokozdvižného vozíku (+32,2), kurýr (+15,6), operátor výroby (+8,7), fakturant (+8,4) a prodejce po telefonu (+8,2).

3 tipy, jak inzerátem na Prace.cz oslovíte víc lidí: Uveďte mzdu. Nabídněte zkrácený úvazek. Otevřete se nováčkům bez ohledu na věk. Pojďme na to.

Dlouhodobě platí, že navzdory drobným výkyvům zpomalení ekonomiky a mírnému zpomalení poptávky ze strany zaměstnavatelů lidé chybí. Musíme se tedy snažit a zapojovat pokud možno všechny a všemi dostupnými způsoby.

 
Sdílejte